Przedsiębiorstwa energetyczne ustalają taryfę dla energii oraz proponują okres jej obowiązywania. Taryfa dla klientów indywidualnych jest zatwierdzana przez Urząd Regulacji Energetyki, który stara się godzić interesy nasze i dostawców. Ostatnia taryfa została zatwierdzona w styczniu i obowiązuje przez 12 miesięcy. Możemy być więc spokojni, w tym roku nie będzie już żadnych podwyżek.
Przeczytaj też: Rachunki znów będą wyższe
Od zeszłego roku płacimy o 5-8 procent więcej za energię. Porównaliśmy rachunki za czerwiec-sierpień 2010 roku z analogicznym okresem w 2011 r. Jedna kilowatogodzina (kWh) kosztowała około 25 groszy, obecnie - 27. Nasza Czytelniczka w tym pierwszym okresie zapłaciła 162,94 zł za zużycie 297 kWh. W tym roku tyle kosztowało ją zużycie 262 kWh.
Przeczytaj: Zmiana cen za energię? Nie wierz im! To oszuści
Od czego zależy wysokość rachunku?
- Przeciętne gospodarstwo domowe zużywa około 2000 kWh rocznie - podaje Beata Ostrowska, rzecznik Grupy Energa. - W okresie zimowym zapotrzebowanie na energię elektryczną jest najwyższe. Ilość zużywanej energii zależy od naszego trybu życia, nawyków, klasy i liczby urządzeń elektrycznych. W gospodarstwach domowych z roku na rok przybywa urządzeń (komputery, telewizory plazmowe, klimatyzacja), rośnie też zużycie energii.
Czytaj również: Setki mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego ciągną prąd na lewo. A my za to płacimy!
A może dopasuj się
Można też wybrać konkretną taryfę do swoich indywidualnych potrzeb. - Korzystający z ogrzewania elektrycznego, zarówno pomieszczeń, jak i wody oraz urządzeń elektrycznych (pralka, zmywarka, żelazko) w godzinach wieczornych powinni wybrać ofertę tańszej energii w nocy – doradza Luiza Trockaz Biura Prasowego Enea S.A. - Ci, którzy prowadzą aktywny tryb życia w ciągu tygodnia, prace domowe wykonują wieczorami lub w weekendy, powinni wybrać ofertę tańszej energii poza szczytem.
