Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawnik potrzebny od zaraz. Ale jaki? Sprawdź, do kogo powinieneś się zwrócić po pomoc!

Materiał informacyjny
Zawody prawnicze, choć zdecydowanie różnią się w swojej specyfice, przenikają się, a czasem wymieniają. Ich przedstawiciele nierzadko uczestniczą w tym samym, złożonym procesie, jakim może być postępowanie sądowe czy administracyjne. Warto jednak wiedzieć, czym różnią się poszczególne profesje. Kiedy więc np. powinniśmy zwrócić się do adwokata, a kiedy do radcy prawnego? Czym zajmuje się notariusz? Odpowiadamy na te i inne pytania!

Czasem zdarza się, że potrzebna nam jest fachowca pomoc i wiedza profesjonalisty. Jeśli napotykamy na wątpliwości natury prawnej lub jeśli stajemy się stroną sądowego sporu, najlepszym, a czasem jedynym wyjściem jest skorzystanie z wiedzy i doświadczenia prawnika.

Jednak „prawnik” to określenie umowne i zawierające w sobie wiele znaczeń. Na czym polega specyfika zawodu radcy prawnego i czym różni się od pracy adwokata? W jakiej sytuacji potrzebny nam będzie notariusz, a w jakiej będziemy musieli stanąć oko w oko z prokuratorem? I wreszcie: co powinniśmy wiedzieć, by nie stać się uczestnikiem postępowania komorniczego?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co należy do obowiązków sędziego?
  • Kim jest prokurator?
  • Kim jest adwokat i czym się zajmuje?
  • Czym różni się zawód radcy prawnego od adwokata?
  • W jakich sprawach pomoże nam radca prawny?
  • Kiedy pomoże nam notariusz?
  • Kiedy sprawa trafia do komornika?
Prawnik potrzebny od zaraz. Ale jaki? Sprawdź, do kogo powinieneś się zwrócić po pomoc!

Kim jest sędzia?

Powszechnie przyjmuje się, że najwyższym urzędnikiem wymiaru sprawiedliwości jest sędzia. Jest to osoba, która przewodniczy rozprawom sądowym, samodzielnie lub jako członek składu orzekającego (składającego się z większej liczby sędziów). Uprawnienia, funkcje, sposób powoływania i szkolenia sędziów, a także przepisy dyscyplinarne różnią się od siebie w zależności od poszczególnych systemów sądowych.

Zasadą, która dotyczy wszystkich systemów, w tym polskiego, jest to, że sędzia jest niczym arbiter w grze, prowadzi rozprawę bezstronnie i jawnie. Przesłuchuje wszystkich świadków i analizuje inne dowody przedłożone przez strony w sprawie, ocenia wiarygodność stron, a następnie na podstawie dokonanej przez siebie wykładni prawa oraz własnego osądu wydaje orzeczenie w danej sprawie.

Kim jest prokurator?

W Polsce prokuratorzy podlegają z założenia pod jeden z kilku rodzajów urzędów. Prokuratura regionalna działa dla jednej, większej liczby gmin lub w przypadku miasta dużej wielkości – dla obszaru kilku dzielnic. Prokuratora okręgowa obejmuje teren co najmniej dwóch gmin i podzielona jest na wydziały zajmujące się określonymi obszarami prawa (karnym, cywilnym, administracyjnym). Prokuratury regionalne i okręgowe od 2016 r. nadzoruje, będąc najwyższą w hierarchii jednostką organizacyjną – Prokuratura Krajowa.

Zgodnie z artykułem 2 Ustawy o Prokuraturze "Zadaniem prokuratury jest strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem przestępstw”. Misję prokuratora zamknąć można w trzech głównych filarach, będących jednocześnie naszymi codziennymi priorytetami: chronić obywateli, pomagać w przypadku naruszenia prawa i żądać ukarania wszystkich, którzy to prawo naruszają. Co to oznacza w praktyce? Zadaniem prokuratora jest wykrywanie i ściganie przestępców. Działa w postępowaniach: karnym, cywilnym, administracyjnym i sądowo-administracyjnym.

W postępowaniu karnym ma na celu wykrycie przestępstw oraz doprowadzenie do tego, by osoba, która je popełniła, poniosła za nie stosowną karę. Prokurator prowadzi i nadzoruje postępowanie przygotowawcze, bierze udział w postępowaniu sądowym, w szczególności w roli oskarżyciela publicznego, koordynuje działalność w zakresie ścigania przestępstw, prowadzoną przez inne organy, np. policję, sprawuje nadzór nad prawidłowością wykonania postanowień, np. o tymczasowym aresztowaniu.

W postępowaniu cywilnym prokurator może wytaczać powództwo w każdej sprawie cywilnej, a także brać udział w każdym toczącym się już postępowaniu przed sądem. W postępowaniu przed sądami administracyjnymi prokurator może zaskarżyć do sądu niezgodne z prawem decyzje administracyjne oraz również wziąć udział w postępowaniu sądowym.

Prawnik potrzebny od zaraz. Ale jaki? Sprawdź, do kogo powinieneś się zwrócić po pomoc!

Kim jest adwokat i czym się zajmuje?

Każdemu oskarżonemu przysługuje prawo do obrony. W powszechnej opinii pojawia się czasem wątpliwość, dlaczego osobie, której wina w popełnieniu danej zbrodni wydaje się „oczywista”, a dowody zgromadzone w sprawie „niezbite”, przysługuje prawo do adwokata. Zadajemy sobie pytanie: dlaczego ów adwokat publicznie podważa zasadność stawianych zarzutów lub wysokości orzeczonej kary, jeśli opinii publicznej, mediom i obserwatorom procesu „wydaje się”, że oskarżony jest winny? W takiej sytuacji zawsze warto sobie postawić inne pytanie: czego oczekiwalibyśmy od wymiaru sprawiedliwości, jeśli to MY stalibyśmy się oskarżonymi lub podejrzanymi? Odpowiedź jest jedna: oczekiwalibyśmy sprawiedliwego sądu. Chcielibyśmy - przekonani o swojej niewinności - dowieść jej przed sądem.

Prawnik potrzebny od zaraz. Ale jaki? Sprawdź, do kogo powinieneś się zwrócić po pomoc!
PRZYKŁADOWY CYTAT NR 1: Imię i nazwisko, www.adresfirmy.pl:

Z różnych powodów, z których jednym z kluczowych jest nieposiadanie fachowej wiedzy o złożoności postępowania sądowego, niuansach przepisów kodeksu karnego lub cywilnego, oczekujemy od społeczeństwa szansy na sprawiedliwą, obiektywną ocenę naszych – potencjalnych – czynów. To jedna z fundamentalnych zasad funkcjonowania zdrowego społeczeństwa, a nawet całej cywilizacji. Kluczową rolę odgrywa w tym procesie adwokat. To adwokat, działając zgodnie z zasadami etyki, zapewnia możliwość obiektywnej oceny postępowania oskarżonego lub podejrzanego. Zasada prawa do obrony jest zapisana w art. 6 kodeksu postępowania karnego, a także w Konstytucji RP.

Głównym zadaniem adwokata jest zatem udzielanie pomocy prawnej, obrona oskarżonych w sprawach karnych oraz występowanie w zastępstwie stron przed sądami w sprawach cywilnych lub przed instytucjami.

Adwokaci angażowani są także do tworzenia umów, statutów i innych dokumentów.

Prawnik potrzebny od zaraz. Ale jaki? Sprawdź, do kogo powinieneś się zwrócić po pomoc!
PRZYKŁADOWY CYTAT NR 2: Imię i nazwisko, www.adresfirmy.pl:

W dzisiejszych czasach pomoc adwokata może okazać się niezbędna np. w sytuacji oskarżenia o naruszenie prawa autorskiego. Wszyscy posługujemy się dziś nowymi technologiami, korzystamy z mediów społecznościowych, prowadzi osobiste strony internetowe, blogi. Korzystając z możliwości, jakie daje Internet, łatwo się zapomnieć i naruszać prawa autorskie i prawa do tzw. własności intelektualnej.

Prawnik potrzebny od zaraz. Ale jaki? Sprawdź, do kogo powinieneś się zwrócić po pomoc!

Co należy do zadań radcy prawnego?

Zawód adwokata często mylony jest z zawodem radcy prawnego. Dawniej radcowie prawni nie mieli wszystkich uprawnień, jakie przysługiwały adwokatom. Obowiązywał m.in. zakaz prowadzenia przez radcę prawnego spraw rodzinnych oraz występowania w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym.

Obecnie to rozróżnienie jest nieaktualne. Radca prawny może reprezentować strony np. w postępowaniu rozwodowym czy też podjąć się obrony oskarżonego o popełnienie przestępstwa.

Główną różnicą jest sposób wykonywania zawodów. Adwokaci prowadzą indywidualna działalność gospodarczą, mogą być również partnerami spółek partnerskich. Podobne uprawnienia mają radcowie prawni, z wyjątkiem sytuacji, w której zdecydują się na podjęcie pracy na etacie. Takiej możliwości nie posiadają adwokaci. Duże firmy, które potrzebują bieżącej obsługi prawnej świadczonej na etacie, pod bezpośrednim kierownictwem, zdecydują się na współpracę z radcą prawnym, a nie adwokatem.

Prawnik potrzebny od zaraz. Ale jaki? Sprawdź, do kogo powinieneś się zwrócić po pomoc!
PRZYKŁADOWY CYTAT NR 3: Imię i nazwisko, www.adresfirmy.pl:

Przykład: firma chce opublikować na stronie internetowej informację o swojej działalności, opatrzoną ciekawym zdjęciem. Oprócz autorskiego tekstu wykorzystuje znalezione w wyszukiwarce zdjęcie, przedstawiające pracowników biura. Autor notki nie zdaje sobie nawet sprawy, że właśnie przywłaszczył sobie czyjeś osobiste, a być może także majątkowe prawa autorskie. Należy pamiętać, że wszystko, co wypełnia definicję utworu, a jest to każdy „przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia” jest przedmiotem osobistych i majątkowych praw autorskich. Co powinniśmy zrobić w pierwszej kolejności? Uszanowanie osobistych wymaga od nas przede wszystkim podania jego imienia, nazwiska lub pseudonimu, którym się posługuje oraz uzyskania zgody na publikację utworu – w tym wypadku zdjęcia – a jeśli to potrzebne do zabezpieczenia praw majątkowych – także uiszczenia zapłaty za wykorzystanie takiej fotografii. Radca prawny, specjalizujący się w prawie autorskim, z pewności wyjaśni wszystkie zawiłości w tym obszarze i wskaże właściwe rozwiązanie.

Prawnik potrzebny od zaraz. Ale jaki? Sprawdź, do kogo powinieneś się zwrócić po pomoc!
PRZYKŁADOWY CYTAT NR 4: Imię i nazwisko, www.adresfirmy.pl:

Na pomoc radcy prawnego powinniśmy się też zdecydować na przykład, jeśli padliśmy ofiarą oszustwa. Przelałeś pieniądze na konto złodziei podszywających się pod Waszych kontrahentów? Wysłałaś SMS w akcji charytatywnej, która okazała się oszustwem? Możesz dochodzić swoich praw i domagać się zwrotu utraconych pieniędzy. Pomoże w tym wiedza radcy prawnego, specjalizującego się w podobnych przestępstwach, znającego zawiłości prawa gospodarczego. Samemu trudno jest poradzić sobie w takiej sytuacji, a oszuści bardzo często żerują na braku wiedzy swoich ofiar bądź przekonania, że nie będzie im się chciało podejmować kroków prawnych.

Znajomości wielu przepisów prawa wymaga też np. sukcesja przedsiębiorstwa, czyli przejęcie firmy przez spadkobierców. Radcy prawni specjalizujący się w sukcesjach – zarówno jednoosobowych działalności, jak i np. dużych firm rodzinnych – pomogą nie tylko przejść przez ten proces, ale zabezpieczyć majątek tak, by nie został wykorzystany w niepożądany sposób.
Radca pomoże przygotować plan działania jak najwcześniej, tak, aby firma mogła skutecznie funkcjonować nawet w razie nagłych wypadków losowych.

Prawnik potrzebny od zaraz. Ale jaki? Sprawdź, do kogo powinieneś się zwrócić po pomoc!
PRZYKŁADOWY CYTAT NR 5: Imię i nazwisko, www.adresfirmy.pl:

Z samym procesem sukcesji wiąże się wiele czynności i elementów, które trzeba wziąć pod uwagę, jak na przykład aspekt podatkowy. Radcy przygotowuje wszelkie niezbędne dokumenty i informują strony o możliwościach i zagrożeniach. Dzięki temu wszystkie elementy sukcesji zostaną w pełni zrealizowane, a sama sukcesja przebiegnie płynnie.

Przykładem działalności radców prawnych są postępowania przeciwko bankom w sprawach kredytów frankowych. Szczególnie po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zgodnie z których klauzule niedozwolone w umowach kredytowych (które powodowały drastycznie rosnące zadłużenie) we frankach należy usunąć z umowy, a jedynym właściwym kryterium oceny ich niezgodności z prawem jest interes kredytobiorcy.

Prawnik potrzebny od zaraz. Ale jaki? Sprawdź, do kogo powinieneś się zwrócić po pomoc!
PRZYKŁADOWY CYTAT NR 6: Imię i nazwisko, www.adresfirmy.pl:

W praktyce oznacza to, że właściciele kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich mogą żądać od swoich banków usunięcia niekorzystnych zapisów, a przez to wyjść z niezwykle trudnej sytuacji wysokiego zadłużenia. Jako radcy prawni mamy dziś wielu klientów, których ten problem dotyczy, i którzy zwracają do nas o pomoc. Wiele firm zatrudnia nowych pracowników, by poradzić sobie z natłokiem spraw. Bardzo dobra informacja dla frankowiczów jest taka, że jako radcy prawni dysponujemy wiedzą, doświadczeniem, a co najważniejsze odpowiednimi narzędziami, pozwalającymi na skuteczną walkę prawa osób pokrzywdzonych przez nieetyczne działania firm finansowych.

Prawnik potrzebny od zaraz. Ale jaki? Sprawdź, do kogo powinieneś się zwrócić po pomoc!

Kiedy pomoże nam notariusz?

Opisana wyżej procedura sukcesji firmy to jeden z obszarów, w których na pewnym etapie uczestniczą także notariuszowie. Ale pól ich działania jest dużo więcej.

Dostałeś spadek i nie wiesz, jak zadbać o to, by go nie stracić? Sprzedajesz lub kupujesz nieruchomość? Chcesz spisać testament? Potrzebny Ci notariusz.

Lista usług świadczonych przez notariuszy jest dłuższa, a składa się na nią:

  • sporządzanie aktów notarialnych,
  • sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia,
  • sporządzanie poświadczeń: własnoręczności podpisu, zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem, daty okazania dokumentu, pozostawania osoby przy życiu lub w określonym miejscu,
  • doręczanie oświadczeń,
  • spisywanie protokołów,
  • sporządzanie protestów weksli i czeków,
  • przyjmowanie na przechowanie dokumentów, pieniędzy i papierów wartościowych,
  • sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów,
  • sporządzanie projektów aktów, oświadczeń i innych dokumentów.

Specyfikę i skomplikowanie zawodu notariusza pokażemy na przykładzie: stwierdzenia nabycia spadku.

Polega ono na sporządzeniu i zarejestrowaniu aktu poświadczenia dziedziczenia. Notariusz może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia w następujących przypadkach:

  • gdy spadkodawca pozostawił testament,
  • gdy testamentu nie było i o tym, kto jest spadkobiercą, rozstrzygają odpowiednie przepisy.

Notariusz nie pomoże w przypadku testamentów szczególnych – wtedy należy oddać sprawę do sądu.

Przed sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz spisuje protokół dziedziczenia przy udziale wszystkich osób zainteresowanych. Poucza osoby biorące udział w spisywaniu protokołu o obowiązku ujawnienia wszelkich okoliczności objętych treścią protokołu oraz o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych oświadczeń. Do protokołu dziedziczenia załącza m.in: odpis aktu zgonu spadkodawcy, odpisy aktów stanu cywilnego osób powołanych do spadku z ustawy i inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie praw do spadku. Jeżeli testament został spisany, notariusz dokonuje jego otwarcia i ogłoszenia (chyba że otwarcie i ogłoszenie testamentu miało miejsce wcześniej). Z otwarcia i ogłoszenia testamentu sporządza odrębny protokół.

Po spisaniu protokołu dziedziczenia notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia, jeżeli nie ma wątpliwości m.in. co do osoby spadkobiercy, wysokości udziałów w spadku, a w przypadku, gdy spadkodawca uczynił zapis windykacyjny – także co do osoby, na której rzecz spadkodawca uczynił zapis windykacyjny. Niezwłocznie po sporządzeniu aktu poświadczenia dziedziczenia dokonuje jego wpisu do Rejestru Spadkowego. Otrzymuje zawiadomienie o zarejestrowaniu oraz możliwości uzyskania potwierdzenia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia. Na tym jego zadanie się kończy.

W jakiej sytuacji notariusz może odmówić sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia? M.in. jeśli w stosunku do spadku został już uprzednio sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia lub wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub też np. jeśli przy sporządzeniu aktu nie były obecne wszystkie niezbędne osoby.

Prawnik potrzebny od zaraz. Ale jaki? Sprawdź, do kogo powinieneś się zwrócić po pomoc!
PRZYKŁADOWY CYTAT NR 7: Imię i nazwisko, www.adresfirmy.pl:

Notariusz jest również istotnym ogniwem w procesie zakupu i sprzedaży nieruchomości. Każdy, kto właśnie nabył wysokiej wartości mieszkanie lub dom chce, by zapisy w księgach wieczystych były aktualne i pozbawione przykrych niespodzianek, np. w postaci „dzikich” lokatorów. Nad prawidłowym przebiegiem transakcji oraz jej umocowaniem prawnym i zachowaniem bezpieczeństwa obu stron, czuwa właśnie notariusz. Sprawdzi nieruchomość pod kątem zadłużenia, prawa własności i wartości. Jeśli pojawią się problemy, przed przystąpieniem do aktu notarialnego poinformuje o konieczności rozstrzygnięcia wszystkich spornych kwestii. Sprawdzi, czy podane dane oraz informacje są zgodne z wolą wszystkich zaangażowanych stron. I co najważniejsze – sporządzi akt notarialny, czyli dokument poświadczający własność nieruchomości.

Prawnik potrzebny od zaraz. Ale jaki? Sprawdź, do kogo powinieneś się zwrócić po pomoc!

Kim jest komornik i co należy do jego zadań?

Jeśli chodzi o własność, czasami zdarza się, że do akcji musi wkroczyć komornik sądowy. To funkcjonariusz publiczny działający przy sądzie, zajmujący się wykonywaniem orzeczeń w postępowaniu egzekucyjnym. Oprócz tego komornik m.in. przeprowadza spis inwentarza i sporządza protokół stanu faktycznego przed wszczęciem procesu sądowego lub przed wydaniem orzeczenia.

Należy pamiętać, że komornik z własnej inicjatywy nigdy nie wszczyna postępowania egzekucyjnego. Podstawą jest zawsze wniosek o wszczęcie egzekucji złożony przez wierzyciela przeciwko dłużnikowi do komornika. Wyjaśnijmy także, że według definicji dłużnik to osoba, która powinna spełnić świadczenie względem wierzyciela, np. osoba, która pożyczyła pieniądze od niego pieniądze. Wierzyciel z kolei to osoba, która może żądać spełnienia świadczenia od dłużnika, np. osoba, która pożyczyła pieniądze dłużnikowi.

Czym jest tytuł wykonawczy? To np. wyrok lub nakaz zapłaty w połączeniu z klauzulą wykonalności.

Co podlega egzekucji komorniczej?

  • Pojazdy mechaniczne, sprzęt RTV, meble,
  • Wynagrodzenie na mocy umowy o pracę
  • Rachunki bankowe
  • Wynagrodzenia uzyskane na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie, zasiłek z ubezpieczenia społecznego lub dla osób bezrobotnych, renta, emerytura, dochody uzyskiwane z najmu lub dzierżawy,
  • Prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej,
  • Nieruchomości – np. mieszkanie, dom, działka.

Prawnik potrzebny od zaraz. Ale jaki? Sprawdź, do kogo powinieneś się zwrócić po pomoc!
PRZYKŁADOWY CYTAT NR 8: Imię i nazwisko, www.adresfirmy.pl:

Ważne jest również wskazanie tego, czego komornik nie może zająć. Jeżeli dłużnik jest zatrudniony na umowę o pracę, zajęciu podlega 50 proc. jego zarobków, jeżeli zaś egzekucja dotyczy niepłacenia alimentów, kwota ta wynosi 60 proc. Kwotą wolną od zajęć z wynagrodzenia za pracę jest kwota odpowiadająca płacy minimalnej. Pamiętajmy jednak: w przypadku umów cywilnoprawnych (zlecenia czy umowy o dzieło), zajęciu podlegają kwoty w całości! Emerytury i renty podlegają zajęciu w wysokości 25 proc. Wolne od egzekucji i potrąceń są jednak kwoty odpowiadające 50 proc. najniższej emerytury lub renty, zależnie od rodzaju pobieranego świadczenia. W przypadku zajęcia rachunku kwota ta jest ustalana ustalana miesięcznie. Co warto wiedzieć, egzekucji komorniczej podlega np. dom, nawet jeśli dłużnikiem jest tylko jeden z zamieszkujących go małżonków. W takich sprawach również warto zwrócić się o pomoc do radcy prawnego.

Komornik nie może zająć również:

  • przedmiotów urządzenia domowego, pościeli, bielizny i ubrań codziennych, niezbędnych dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubrań niezbędnych do pełnienia służby lub wykonywania zawodu,
  • zapasów żywności i opału niezbędnych dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca,
  • jednej krowy lub dwóch kóz albo trzech owiec potrzebnych do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów,
  • narzędzi i innych przedmiotów niezbędnych do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowców niezbędnych dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych,
  • u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę – pieniądze w kwocie, która odpowiada niepodlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty, a u dłużnika nieotrzymującego stałej płacy – pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie;
  • przedmiotów niezbędnych do nauki, papierów osobistych, odznaczeń i przedmiotów służących do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmiotów codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową,
  • produktów leczniczych niezbędnych do funkcjonowania podmiotu leczniczego,
  • przedmiotów niezbędnych ze względu na niepełnosprawność dłużnika lub członków jego rodziny.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska