Szczegółowe uprawnienia żołnierzy i ich rodzin reguluje ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP, której tekst jednolity opublikowany został w Dz. U. nr 21 poz. 205 (2002 r.).
- W okresie między dniem doręczenia karty powołania do służby a odbyciem tej służby, stosunek pracy nie może być wypowiedziany ani rozwiązany. Dotyczy to także okresu próbnego. Jeśli ktoś ma umowę na czas próbny, to "przechodzi" ona w umowę na czas nieokreślony. Natomiast, jeżeli ktoś podpisał umowę na czas określony (lub na wykonanie określonej pracy), to ta umowa ulegnie rozwiązaniu. W tym wypadku korzystniejsza jest więc umowa na czas próbny - _wyjaśnia Beata Gołębiewska, zastępca okręgowego inspektora pracy w Bydgoszczy.
Odprawy i "wolne"
Przepisów ochronnych, zabraniających zwalniania poborowych nie stosuje się wówczas, gdy pracodawca ogłosi upadłość lub likwidację zakładu pracy. W tych wypadkach rozwiązanie umowy następuje na zasadach ogólnych.
Ponadto:- _Z chwilą odejścia pracownika do wojska, pracodawca musi wypłacić mu dwutygodniową odprawę. Nie przysługuje ona jednak tym, którzy otrzymali ponowne powołanie do służby - mówi inspektor pracy.
Ustawodawca zapewnił też poborowemu prawo do: dwóch dni urlopu bezpłatnego, jeśli otrzymał on kartę powołania do zasadniczej lub okresowej służby wojskowej oraz jednego dnia urlopu bezpłatnego, jeżeli wręczono mu kartę do odbycia ćwiczeń wojskowych trwających ponad 30 dni. Po zakończeniu ćwiczeń, jeśli pracownik będzie tego chciał, ma prawo do jeszcze jednego bezpłatnego dnia wolnego od pracy.
Jedyni lub samotni
Warto wiedzieć, że dodatkowe przywileje mają żołnierze, którzy są jedynymi żywicielami rodziny. A więc, posiadający na wyłącznym utrzymaniu: żonę, dzieci, rodziców. Uwzględnia się też osoby, wobec których mają oni obowiązek alimentacyjny. Żołnierze ci mogą ubiegać się o zasiłek rodzinny. Ich rodziny także podlegają szczególnej ochronie np.: nie wolno ich usuwać przymusowo z lokali, które zajmują na podstawie tytułu prawnego - tak samo nie wolno zajmować mieszkań żołnierzy samotnych.
Za "jedynych żywicieli" odbywających czynną służbę wojskową (nie dotyczy nadterminowej zasadniczej służby wojskowej i okresowej służby wojskowej) płaci się m.in. czynsz i bieżące opłaty eksploatacyjne. Istnieją także możliwości zawieszenia spłaty pożyczki z zakładowego funduszu mieszkaniowego, kredytu lub pożyczki bankowej.
A po odbyciu służby... żołnierz musi wrócić do pracy w czasie trzydziestu dni, wtedy nie traci ciągłości zatrudnienia.
