MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wezwanie do wojska 2024 - nowe bardziej restrykcyjne zasady. Tysiące młodych staną przed komisją wojskową

wixad
W naszym regionie kwalifikacja obejmie 12 tysięcy osób, w tym około 9 tysięcy z rocznika podstawowego.
W naszym regionie kwalifikacja obejmie 12 tysięcy osób, w tym około 9 tysięcy z rocznika podstawowego. Grzegorz Olkowski
Ze stopniem szeregowego wyjdą z komisji kwalifikacyjnej chłopcy z rocznika 2005. Ale niektóre z pań również muszą liczyć się z założeniem munduru.

Kwalifikacja rozpoczęła się 12 stycznia i do 30 kwietnia tego samego roku. Aż 230 tys. osób zostanie poddanych ocenie zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej. Warto pamiętać, że od 13 stycznia obowiązują nowe przepisy, które narzucają poborowym zaledwie 6 godzin na stawienie się w wyznaczonej jednostce wojskowej w przypadku ogłoszenia mobilizacji lub ogłoszenia stanu wojny.

Analityk medyczny w kamasze

Do obowiązku stawienia się na kwalifikacji wojskowej zostaną wezwani mężczyźni urodzeni w 2005, a także urodzeni w latach 2000–2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. W przypadku kobiet, wezwania mogą otrzymać urodzone pomiędzy 1997 a 2005 „posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej”. W obwieszczeniu wydanym przez wojewodę kujawsko-pomorskiego czytamy, że armia jest szczególnie paniami, które ukończyły kierunku: lekarski, weterynaryjny, pielęgniarski, psychologiczny, analityki medycznej, ratownictwa medycznego.

Przed komisją stanąć mogą również osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej.

Co z tą kwalifikacją

W ramach kwalifikacji przeprowadzanych przez komisje poborowe sprawdzana oceniana jest zdolność fizyczna i psychiczna do służby wojskowej, a także przypisywane są kategorie zdolności do służby wojskowej A, B, D, E. Zakwalifikowani do służby, wychodząc z lokalu będą już szeregowymi przeniesionymi do rezerwy.

Z obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej zwolnione mogą być osoby całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym, całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, oraz osoby zwolnione na podstawie innych przepisów dotyczących niezdolności do służby wojskowej.

Wyrozumiali dla rolnika

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że wezwanie do stawienia się na kwalifikację obejmie również rolników. W ich przypadku otrzymujący kategorię A musi liczyć się z powoływaniem na ćwiczenia. Ministerstwo zapewnia jednak, że weźmie pod uwagę specyfikę pracy na roli. W związku z tym stosowana będzie zasada ograniczania powołań żołnierzy rezerwy prowadzących intensywną hodowlę oraz zaangażowanych w nasilone prace polowe. Ćwiczenia w ich przypadku potrwają 2 do 5 dni. Dodatkowo rolnik będzie mógł ubiegać się o zwolnienie z ćwiczeń wojskowych poprzez odwołanie do Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w terminie czternastu dni od doręczenia karty.

Kary, kary...

Za niestawienie się na kwalifikację wojskową należy liczyć się z grzywną lub przymusowym doprowadzeniem przez policję. Wynika to z przepisów Ustawy o obronie ojczyzny.

Od 13 stycznia obowiązuje jeszcze jeden restrykcyjny obowiązek - nakaz stawienia się w wyznaczonej jednostce w ciągu 6 godzin od otrzymania wezwania. Zgodnie z rozporządzeniem ministra obrony, osoby, które nie zgłoszą się w określonym terminie i miejscu w czasie mobilizacji lub wojny, podlegają karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata. Ci, którzy unikają obowiązku służby wojskowej, muszą liczyć się z pozbawieniem wolności na czas nie krótszy niż 5 lat.

90 proc. zdyscyplinowanych

W naszym regionie kwalifikacja obejmie 12 tysięcy osób, w tym około 9 tysięcy z rocznika podstawowego. W samym Toruniu będzie to około 1100 osób. Zwykle wojsko odnotowuje stawiennictwo na poziomie 90 proc., jednak ci, którzy nie pojawiają się w terminie zwykle posiadają usprawiedliwienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska