Nabór na premię dla młodych rolników rozpoczął się 31 marca 2022 roku i potrwa do 29 maja 2022 roku.
Kto może dostać premię dla młodych rolników?
Jak sama nazwa wskazuje, ze wsparcia mogą skorzystać osoby młode, które spełniają kilka wymogów, m.in.
- w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat,
- posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub zobowiązują się do ich uzupełnienia w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.
Dodatkowo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podkreśla, że starający się o to wsparcie powinni być właścicielami gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 hektara, ale nie mogą wejść w jego posiadanie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
- Młody rolnik musi również posiadać lub utworzyć, najpóźniej w ciągu 9 miesięcy od otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy, gospodarstwo o wielkości ekonomicznej mieszczącej się w przedziale od 13 tys. euro do 150 tys. euro. Jego powierzchnia powinna być równa co najmniej średniej powierzchni gospodarstwa w kraju, a w województwach o średniej niższej od krajowej, powierzchnia nowoutworzonego gospodarstwa powinna osiągnąć wielkość średniej wojewódzkiej – przekazuje ARiMR.
Ile wynosi premia dla młodych rolników?
Program premii dla młodych rolników zakłada wypłatę 150 tys. złotych w dwóch ratach. Pierwsza w wysokości 120 tys. złotych trafia na konto beneficjenta po spełnieniu warunków do przyznania pomocy, zaś druga w wysokości 30 tys. złotych zostaje wypłacona po realizacji biznesplanu.
Jak należy zagospodarować premię dla młodych rolników?
Środki, które młody rolnik otrzymuje w ramach operacji PROW, należy przeznaczyć na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży produkowanych w nim artykułów rolnych. Wsparcie można więc ulokować w zakupów gruntów, maszyn, stada lub pracach budowlanych. Co ważne, minimum 70 proc. kwoty musi być zainwestowana w środki trwałe.
Wnioski należy złożyć osobiście lub dostarczyć drogą pocztową/elektroniczną. ARiMR przypomina, że tegoroczny nabór prowadzony jest po raz ósmy. Dotychczas, w ramach PROW, podpisano prawie 26 tys. umów na kwotę ponad 3,27 mdl złotych.
Źródło: ARiMR
