Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Donald Tusk w Kijowie. Spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 12 lat
Premier Donald Tusk powiedział, że Kijów musiał być pierwszą stolicą, którą odwiedził po wyborach jako premier. – To właśnie w Ukrainie przebiega światowy front między dobrem a złem – podkreślił.

Spis treści

Premier Donald Tusk w Kijowie. Spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem
X / Donald Tusk

Donald Tusk przybył do Kijowa

Podczas swojej wizyty w Kijowie premier Donald Tusk spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem Ukrainy. Jak powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej, pierwszą stolicą, którą odwiedził po tym, jak został szefem rządu, nie mogło być inne miasto.

– To musiał być Kijów – zaznaczył.

Warto jednak pamiętać, że w pierwszą podróż udał się do Brukseli na szczyt UE, choć nie była to wizyta państwowa.

Szef rządu ogłosił, kto będzie pełnomocnikiem jego gabinetu ds. odbudowy Ukrainy.

– W mojej delegacji jest także pan Paweł Kowal, którego rząd ustanowi pełnomocnikiem ds. odbudowy Ukrainy – poinformował.

Premier Polski na spotkaniu z prezydentem Ukrainy

Tusk zaznaczył, że Ukraina to jest także „najgorętszy front” i „najbardziej tragiczny fragment konfrontacji dobra ze złem”.

– Powtarzam to wszędzie gdzie jestem na świecie i to nie jest slogan (...). Tu w Ukrainie rozgrywają się losy wolnego świata. To jest obrona Ukrainy, jej niepodległości, integralności terytorialnej przed rosyjskich agresorem – powiedział.

Dodał, że „to właśnie w Ukrainie przebiega światowy front między dobrem a złem”.

Donald Tusk o Wołodymyrze Zełenskim

Premier przypomniał także swoje pierwsze spotkanie z czasu początku prezydentury Zełenskiego podkreślając, że już wtedy głęboko wierzył on w swoją misję przyniesienia Ukrainie i Europie pokoju.

– Rozmawialiśmy wtedy długo w czasie naszej podróży do Charkowa i na linię już wtedy istniejącego frontu i z wielkim przekonaniem mówiłeś, że pokój jest możliwy i potrzebny – zwrócił się do Zełenskiego.

Tusk podkreślił, że nie ma dziś bardziej wiarygodnego polityka na świecie działającego na rzecz pokoju niż właśnie prezydent Zełenski, który „stanął do walki wtedy, kiedy pokój nie tylko w Ukrainie, ale i całym świecie został przekreślony przez rosyjskiego agresora”.

O czym rozmawiali Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski?

– Jesteśmy razem. Ukraińcy od pierwszych chwil pełnoskalowego wtargnięcia Rosji walczą o swoją niepodległość, o swój sposób życia i swoją wolność. Jesteśmy razem z wieloma innymi narodami, które nas wspierały i wspierają. Polski naród i polskie państwo to jeden z naszych najbliższych sojuszników. Chciałbym bardzo podziękować premierowi Polski, przedstawicielowi narodu, który nas wspiera – mówił Zełenski.

Jak powiedział ukraiński prezydent, jednym z tematów rozmowy była także sytuacja na granicy Polski i Ukrainy.

– Solidarność z Ukrainą nie może być niszczona przez jakiekolwiek przeszkody i blokady. I bardzo popieram działania rządu polskiego w zakresie usunięcia takich przeszkód. Rozumiemy powody, które doprowadziły do tej sytuacji, ale zwracamy uwagę za zagrożenia dla naszych narodów znajdujące się bardzo blisko nas, dlatego musimy rozwiązywać wszystkie problemy w sposób maksymalnie pragmatyczny – mówił Zełenski.

Dodał, że na poziomie rządów obu państw można „rozwiązać wszystkie krytyczne problemy, które istnieją” i zaznaczył, że praca nad tym rozpocznie się w najbliższym czasie.

Współpraca energetyczna

Tusk i Zełenski rozmawiali także o współpracy Polski i Ukrainy w zakresie energetyki.

– Nie ma nic ważniejszego dla obu narodów i całej Europy, by wykorzystać w pełni potencjał energetyczny, tak by można było stworzyć odpowiednią infrastrukturę energetyczną – zaznaczył.

Zełenski dodał, że tematem rozmów z Tuskiem było także współdziałanie Ukrainy z instytucjami europejskimi; dziękował polskiemu premierowi za pomoc i to, że podzielił się polskimi doświadczeniami w tym zakresie.

Tusk na spotkaniu z premierm Ukrainy

Po południu Donald Tusk spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Po spotkaniu z szefem ukraińskiego rządu Donald Tusk podkreślił podczas wspólnego oświadczenia, że głównym celem jego wizyty w Kijowie było naprawienie nadszarpniętych ostatnio stosunków z Kijowem. - Moim priorytetem było odnalezienie języka, w którym obie strony rozumieją, o co im tak naprawdę chodzi, co mają wspólnego, gdzie pojawia się konflikt interesów i jak go rozwiązać – powiedział Donald Tusk.

Premier podkreślił, że w sprawie najważniejszej, jaką jest wojna Ukrainy z Rosją, Polska stoi murem za walczącą o niepodległość Ukrainą. – Ta sprawa nie podlega dyskusji. Mamy jednolite zdanie – zapewnił.

Tusk zaznaczył również, że jeżeli w relacjach polsko-ukraińskich pojawiają się różnice w interesach, "to trzeba o tym uczciwie i otwarcie mówić", a następnie wspólnie znaleźć korzystne dla obu stron rozwiązanie.

Premier podkreślił, że wśród tematów rozmowy z premierem Szmyhalem pojawiła się sprawa, która w ostatnich tygodniach budziła zarówno wśród Polaków, jak i Ukraińców wiele emocji. – Interesy polskich przewoźników i blokada na granicy była przedmiotem bardzo konkretnej rozmowy – poinformował.

– Zawieszenie blokady po polskiej stronie i udrożnienie przejścia dla polskich przewoźników wracających z Ukrainy spowodowało, że sytuacja na granicy znacznie się ustabilizowała – dodał.

Premier zaznaczył, że z wielką satysfakcją przyjął informację o tym, że "przygotowane są już ustawy, które zrównają, jeżeli chodzi o standardy, europejskich, polskich przewoźników z ukraińskimi przewoźnikami".

Polski premier poinformował też o odnowieniu formatu konsultacji międzyrządowych, żeby - jak mówił - "unikać niepotrzebnych napięć, czy konfliktów interesów". - Uczciwa rozmowa między przyjaciółmi może zdziałać cuda - podkreślił Tusk.

- Serdecznie zapraszam panie premierze, drogi Denysie, ciebie i cały ukraiński rząd do Warszawy na pierwsze po długiej przerwie takie pełnowymiarowe konsultacje między rządami Rzeczpospolitej i Ukrainy - dodał Tusk.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

ag

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Premier Donald Tusk w Kijowie. Spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska