Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
29 lutego 2024 roku jest 735. dniem wojny. Ukraina powinna móc uderzyć w Rosję, także na jej terytorium. Zachód popełnił błąd nakładając ograniczenia na wykorzystanie przekazanej broni do obszaru Ukrainy – powiedział w wywiadzie dla fińskiego nadawcy Yle generał Andrus Merilo, który od kwietnia będzie dowódcą estońskich sił zbrojnych.

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
19:4729.02.2024

W ciągu dnia odbyły się 73 starcia bojowe. Ponad 10 ataków na personel wroga

W ciągu dnia odbyły się 73 starcia bojowe. Lotnictwo obronne uderzyło w 10 obszarów, w których skoncentrowany był personel wroga. Oddziały rakietowe uderzyły w 2 obszary koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego, 3 wielokrotne wyrzutnie rakiet BM-21 Grad, 1 skład amunicji, 1 elektroniczny system walki wroga.

19:2229.02.2024

Izba Reprezentantów: Pomocą dla Ukrainy zajmiemy się, jak tylko uchwalimy budżet

Pomocą dla Ukrainy zajmiemy się, jak tylko uchwalimy budżet - powiedział w czwartek spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson. Demokraci zapowiadają z kolei, że są gotowi podjąć wszelkie kroki, by wymusić głosowanie w tej sprawie, lecz zastrzegli, że wymagać to będzie czasu.

"Izba rozważa wszystkie dostępne opcje w tej chwili i zajmiemy się tym, jak tylko zapewnimy finansowanie dla państwa" - powiedział Johnson, odpowiadając na pytanie ukraińskiej korespondentki Głosu Ameryki (VOA). Była to jego reakcja na apel 23 przewodniczących europejskich parlamentów o poddanie pod głosowanie pakietu 60 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy.

Izba Reprezentantów jeszcze w czwartek zagłosuje nad nowym prowizorium budżetowym, przedłużającym finansowanie niektórych agencji rządowych do 8 marca, innych do 22 marca. Do tego czasu Kongres ma uchwalić pełny całoroczny budżet w drodze 12 ustaw budżetowych.

W czwartek członek ukraińskiej grupy parlamentarnej, kongresmen Republikanów Brian Fitzpatrick ogłosił, że rozpoczyna zbieranie podpisów pod petycją o wymuszenie głosowania w sprawie projektu przygotowanego przez niego i Demokratę Jareda Goldena, obejmujący okrojony pakiet wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu, połączony z powrotem do polityki imigracyjnej z czasów administracji Trumpa. Przewiduje on pakiet 45 mld dolarów na wsparcie Ukrainy i nie zawiera pomocy gospodarczej dla Kijowa.

Szef klubu Demokratów w Izbie Pete Aguilar stwierdził, że za tymi działaniami stoją dobre intencje, lecz dodał, że Izba powinna zająć się pełną ustawą, którą na początku lutego przegłosował już Senat. Pytany, czy w przypadku blokowania ustawy przez spikera Johnsona Demokraci są gotowi do wysunięcia własnej petycji, by zmusić parlament do głosowania, odpowiedział twierdząco, lecz zastrzegł, że procedura ta wymaga czasu.

18:4029.02.2024

Rosjanie zaatakowali Wowczańsk w obwodzie charkowskim za pomocą drona FPV

Rosjanie zaatakowali Wowczańsk w obwodzie charkowskim za pomocą drona FPV, w wyniku czego 18-letni chłopiec został ranny – podaje prokuratura okręgowa. „O godzinie 14:00 Rosjanie ponownie zaatakowali miasto. Wcześniej za pomocą artylerii. Ostrzał uszkodził dom” – czytamy w oświadczeniu.

18:1829.02.2024

W styczniu-lutym 2024 roku Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły prawie dwukrotnie więcej broni niż w tym samym okresie 2023 roku

W styczniu-lutym 2024 roku Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły prawie dwukrotnie więcej broni niż w tym samym okresie ubiegłego roku, podaje generał broni Iwan Hawryliuk. Lista nowości dla Sił Zbrojnych obejmuje elektroniczny sprzęt bojowy, moździerz 120 mm, próbki sprzętu samochodowego i specjalnego, sprzęt do rozminowywania, elementy ochrony dynamicznej do pojazdów opancerzonych oraz amunicję do BSP.

17:5029.02.2024

Ważne spotkanie w kontekście Ukrainy

Ministrowie spraw zagranicznych Europy i ministrowie obrony spotkają się w Paryżu, aby omówić pomoc dla Ukrainy Podczas spotkania ministrowie mają na celu omówienie konkretnych środków pomocy Ukrainie w konflikcie z Rosją. Ponadto zbadają strategie ochrony krajów, w których Rosja próbuje zdestabilizować sytuację.

17:1829.02.2024

Na rosyjskim lodołamaczu Yermak wybuchł pożar

Na lodołamaczu Yermak wybuchł pożar na ul. port morski w Petersburgu, podają rosyjskie media. „Statek jest obecnie wyłączony z eksploatacji. Według wstępnych informacji pożar wybuchł w pomieszczeniu magazynowym na pierwszym pokładzie w czasie, gdy trwały tam prace spawalnicze. Nikt nie odniósł obrażeń” – czytamy w oświadczeniu.

16:3329.02.2024

Na Ukrainie ponad 900 obiektów kultury zostało zniszczonych w wyniku rosyjskiej inwazji na pełną skalę

Na Ukrainie ponad 900 obiektów dziedzictwa kulturowego zostało zniszczonych w wyniku rosyjskiej inwazji na pełną skalę, informuje premier Ukrainy Denys Szmyhal. „Sobór Przemienienia Pańskiego w Odessie, Muzeum Hryhorija Skoworody pod Charkowem, Teatr Dramatyczny w Czernihowie i wiele innych obiektów historycznych i kulturowych zostało uszkodzonych lub zniszczonych przez Rosjan […]” – mówi Szmyhal.

15:4729.02.2024

Państwa zachodnie powinny wysłać wojska na Ukrainę w celu odstraszania Rosji

15:2329.02.2024

Od początku roku Ukraińcy wyprodukowali około 200 tysięcy dronów

Od początku roku Ukraińcy wyprodukowali około 200 tysięcy dronów FPV, podaje „Forbes”, powołując się na Ministerstwo Przemysłu Strategicznego Ukrainy. Prezydent mówił o 1 milionie dronów – nasze możliwości już pozwalają wyprodukować ich jeszcze więcej – informuje wiceminister ds. przemysłów strategicznych Hanna Hvozdiar.

15:0029.02.2024

Rosjanie próbują zająć dwie wsie w kierunku Bachmutu – Iwanowskie i Bohdanówkę

Rosjanie próbują zająć dwie wsie w kierunku Bachmutu – Iwanowskie i Bohdanówkę. Poinformował o tym szef służby prasowej grupy wojskowej „Chortycja” Ilia Jewłasz. Tam już toczą się walki – wróg aktywnie wykorzystuje grupy szturmowe, siły specjalne i tworzy rezerwy. Ponadto ukraińscy obrońcy są nieustannie atakowani przez drony i samoloty FPV „Lancetu” or

13:3029.02.2024

Ukraińskie wojska toczą zacięte walki z przeważającymi siłami rosyjskimi, które ponoszą duże straty w ludziach i sprzęcie, ale nadal atakują, odnosząc czasami sukcesy na niektórych odcinkach frontu – oświadczył w czwartek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski.

Generał poinformował, że wizytował jednostki, które utrzymują obronę w okolicach miejscowości Awdijiwka i Kurachowe w obwodzie donieckim.

„Nasze brygady toczą zacięte walki z przeważającymi siłami wroga. Wróg ponosi znaczne straty w ludziach i sprzęcie, ale nadal atakuje nasze pozycje, czasami odnosząc sukcesy na niektórych obszarach” – napisał na Facebooku.

Syrski wyjaśnił, że jego zadaniem jest skuteczne wykorzystywanie możliwości bojowych broni i sprzętu, by nanieść maksymalne straty wrogowi i zniszczyć jak najwięcej jego artylerii i pojazdów. Podkreślił, że wojska mają „utrzymać nasze pozycje i odzyskać pozycje, z których się wycofaliśmy”.

„Oczywiście, aby wzmocnić naszą obronę na głównych kierunkach, musimy odpowiednio rozdzielać nasze rezerwy. Kiedy pracuję z dowódcami brygad, skupiam się na tym, jak zorganizowana jest praca na punktach kontrolnych w celu zaangażowania wroga, na terminowości i adekwatności decyzji podejmowanych zgodnie z bieżącą sytuacją oraz na utrzymywaniu stałej współpracy między jednostkami” napisał Syrski.

„Jestem dumny z naszych żołnierzy, którzy codziennie demonstrują przykłady męstwa, odwagi i wierności przysiędze wojskowej w walce o wolność i niepodległość Ukrainy!” – podsumował naczelny dowódca ukraińskich Sił Zbrojnych.

12:5029.02.2024

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz potwierdził swój sprzeciw wobec wysłania wojsk lądowych krajów NATO na Ukrainę. O tym, że nie należy wykluczać takiej możliwości mówił w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron.

"Mówiąc jasno: jako kanclerz Niemiec nie wyślę żadnych żołnierzy naszej Bundeswehry na Ukrainę" - powiedział w czwartek Scholz w wystąpieniu wideo.

Jak dodał, NATO nie stanie się stroną w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie. "Nie chcemy, aby wojna Rosji przeciwko Ukrainie stała się wojną między Rosją a NATO" - oświadczył kanclerz.

Prezydent Macron wywołał ostatnio międzynarodowe poruszenie uwagą, że nie wyklucza rozmieszczenia zachodnich wojsk lądowych na Ukrainie.

W Niemczech nie słabnie także dyskusja na temat dostarczenia Ukrainie pocisków manewrujących Taurus. Pomimo odmowy kanclerza Scholza, szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen nadal wzywa do przekazania Taurusów Siłom Zbrojnym Ukrainy.

"Nie tracę nadziei, że to >nie<< nie jest ostateczne, zwłaszcza że przedstawione argumenty nie są przekonujące (...) - powiedział Heusgen w wywiadzie dla portalu RND.

11:5729.02.2024

Ukraińskie wojska na wschodzie kraju zestrzeliły w czwartek kolejne dwa rosyjskie samoloty myśliwsko-bombowe Su-34 – poinformował dowódca ukraińskich Sił Powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk.

„Widocznie nic do nich nie dociera! Rosyjscy piloci nie wyciągają wniosków! Dziś około 9.00 na kierunku awdijiwskim i mariupolskim zniszczono kolejne dwa Su-34 okupantów” – napisał na Telegramie.

Wcześniej w czwartek generał Ołeszczuk przekazał już wiadomość o zestrzeleniu jednej takiej maszyny; ogółem w lutym Rosjanie stracili 13 samolotów. Największą stratę rosyjskie siły powietrzne poniosły 23 lutego, gdy nad Morzem Azowskim strącony został drugi rosyjski samolot wykrywania radarowego dalekiego zasięgu A-50.

11:2629.02.2024

Trzy osoby zginęły w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy i donieckim na wschodzie - poinformowały w czwartek władze i prokuratura obwodowa na Telegramie.

"Rejon (powiat) bachmucki. Jedna osoba zginęła w Siewiersku i jedna w Perejiznem" – oznajmił szef władz obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin, podsumowując wydarzenia z ostatniej doby.

Jak dodał, wskutek ostrzału miejscowości Żełanne obrażeń doznał jeden cywil. Uszkodzony został budynek domu kultury. Rosjanie atakowali także wiele innych miejscowości.

W czwartek rano siły rosyjskie ostrzelały obwód chersoński. We wsi Poniatiwka zginął 35-letni mężczyzna – przekazała chersońska prokuratura obwodowa

09:4729.02.2024

Rosja chciałaby zamrozić wojnę na Ukrainie w takim stadium, jak teraz, ale do tego nie dojdzie - oznajmił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow w rozmowie na antenie kanadyjskiej stacji CBC.

"Rosjanie bardzo by chcieli zamrozić wszystko tak, jak jest teraz i (doprowadzić do sytuacji), w której uznalibyśmy zajęte przez nich terytorium za rosyjskie. I świętowaliby swoje zwycięstwo" - podkreślił szef HUR. "Do tego (jednak) nigdy nie dojdzie" - oświadczył.

Budanow odniósł się też do wymiany na stanowisku głównego dowódcy ukraińskiej armii. Ocenił, że decyzja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o odwołaniu z tej funkcji gen. Wałerija Załużnego była prawidłowa.

"Jeśli wszystko jest dobrze i pięknie i wszystko jest robione tak jak trzeba, to dlaczego jesteśmy w takiej sytuacji, jak teraz?" - podkreślił.

08:5629.02.2024

Cztery osoby cywilne zginęły w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował w czwartek rano szef władz tego regionu Ołeh Syniehubow na Telegramie.

Dwie osoby poniosły śmierć, a pięć zostało rannych w ostrzale miasta Kupiańsk, gdzie pociski zniszczyły cerkiew i dom, a także uszkodziły kawiarnię i 16 budynków mieszkalnych.

Sześcioletnia dziewczynka i 48-letni mężczyzna zginęli, a matka dziewczynki odniosła poważne obrażenia w wyniku rosyjskiego ataku na dworzec w miejscowości Wełykyj Burłuk.

Na skutek powtórnego ataku na Kupiańsk wybuchł pożar w budynku mieszkalnym i budynku gospodarczym. Ostrzeliwane były także Wołczańsk, Hryhorowka, Moskowka i Kindrasziwka, gdzie uszkodzone zostały budynki mieszkalne i apteka, a także wybuchł pożar w budynku gospodarczym.

08:0929.02.2024

Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały o zestrzeleniu kolejnego rosyjskiego samolotu, myśliwsko-bombowego Su-34, który został strącony na wschodzie kraju. Jest to już 11. maszyna, którą wojska okupanta straciły w lutym.

„Dziś 29 lutego, data, która przypada raz na cztery lata, ale to zwykły dla Rosjan dzień, kiedy stracili kolejny samolot. Minus Su-34 na kierunku wschodnim! Dziękujemy za robotę!" – powiadomił dowódca ukraińskich Sił Powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk w czwartek rano na Telegramie.

We wtorek generał informował o dwóch samolotach Su-34, zestrzelonych na wschodzie w ciągu jednego dnia. 23 lutego nad Morzem Azowskim strącony został drugi rosyjski samolot wykrywania radarowego dalekiego zasięgu A-50.

Zdaniem mediów sukcesy Ukraińców w walce z rosyjskim lotnictwem związane są ze stosowaniem rakiet Patriot i NASAMS oraz brakiem rozpoznania, które zapewniał A-50.

07:5729.02.2024

Istnieje kilka scenariuszy rozwoju wydarzeń w związku z apelem Naddniestrza o pomoc wysłanym do Rosji. Najbardziej prawdopodobne wydaje się wykorzystanie przez Moskwę tego wezwania do wzmocnienia działań hybrydowych - uważa amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Celem rosyjskich operacji hybrydowych jest destabilizacja i dalsza polaryzacja Mołdawii przed tegorocznymi rozmowami akcesyjnymi UE-Mołdawia i wyborami prezydenckimi w Mołdawii - podkreślają eksperci think tanku.

Za najbardziej niebezpieczny scenariusz rozwoju wydarzeń ISW uznaje możliwe podjęcie przez Kreml decyzji o formalnej aneksji Naddniestrza, by usprawiedliwić wojskową interwencję przeciwko Mołdawii w perspektywie długoterminowej.

ISW pisze, że Moskwa może też nie podjąć żadnych natychmiastowych działań w związku ze środowym apelem, chcąc utrzymać status quo między Tyraspolem i Kiszyniowem. Kreml może również zwiększyć presję dyplomatyczną na Mołdawię, która zniosła ulgi celne dla Naddniestrza.

Kolejny zaprezentowany przez analityków scenariusz zakłada wysłanie przez Rosję dodatkowego wsparcia militarnego do Naddniestrza. Jednak - jak zaznaczają eksperci - nie wiadomo, w jaki sposób sprzęt czy personel miałyby zostać tam przetransportowane. Rosja musiałaby wykorzystać przestrzeń powietrzną Ukrainy czy Rumunii albo podjąć próbę dużej operacji lądowej w obwodzie odeskim na południu Ukrainy. Ten ostatni wariant ISW ocenia jako mało prawdopodobny, ponieważ wiązałby się z odciągnięciem sił rosyjskich ze wschodu Ukrainy.

06:5229.02.2024

W ostatnich dwóch latach do Rosji trafiło blisko 700 karabinów fińskiej produkcji, w tym snajperskich, a także kilka milionów sztuk amunicji do nich pochodzącej z fińskich zakładów – ujawnił dziennik "Helsingin Sanomat".

Broń i pociski fińskiej produkcji trafiły do Rosji w latach 2022-2023, pomimo obowiązujących sankcji. Chodzi m.in. o ponad 690 karabinów wyprodukowanych w fabryce Sako w Riihimaki pod Helsinkami oraz ponad 200 tys. pudełek nabojów, głównie z zakładów Nammo w Lapua w zachodniej części kraju. Każde opakowanie liczy po kilkadziesiąt sztuk pocisków.

Największy krajowy dziennik pisze, że fińskie uzbrojenie jest przedmiotem ofert sprzedażowych zamieszczanych w rosyjskich serwisach społecznościowych. Fińskie karabiny i amunicja trafiły również do rosyjskich oddziałów operujących na froncie ukraińskim. To z kolei dokumentują rosyjscy blogerzy.

Fińskie zakłady zbrojeniowe utrzymują, że karabiny oraz amunicja zostały wyeksportowane bez ich pozwolenia i wiedzy. Według fińskiej izby celnej fińska broń została zarejestrowana w Rosji jako „myśliwska”. Unijne embargo na dostawy broni na wschód zostało nałożone w 2014 r., po aneksji przez Rosję Krymu. Szlak wywozu fińskiej broni miał przebiegać przez Włochy.

06:3029.02.2024

Ukraina powinna móc uderzyć w Rosję, także na jej terytorium. Zachód popełnił błąd nakładając ograniczenia na wykorzystanie przekazanej broni do obszaru Ukrainy – powiedział w wywiadzie dla fińskiego nadawcy Yle generał Andrus Merilo, który od kwietnia będzie dowódcą estońskich sił zbrojnych.

"Stara mądrość jest taka, że gdy Rosja zaatakuje trzeba przenieść walki na jej terytorium, inaczej się przegra" – podkreślił Merilo, który od kwietnia będzie głównodowodzącym estońskich sił zbrojnych, a na oficera kształcił się także w Finlandii w latach 1998-2002.

Fiński nadawca Yle opublikował w środę wywiad z estońskim wojskowym. Najważniejsza lekcja, jaką wyniosłem z Finlandii – przyznał, to przekonanie, że "gdy ma się potężnego i bezpardonowego sąsiada, to zawsze musisz być gotowy do obrony; wtedy wróg nie zaatakuje, bo wie, że przegra."

Merilo nie ukrywa swojego zawodu obecną bierną postawą zachodnich krajów w kwestii dalszej wojskowej pomocy Ukrainie. "To raczej brak woli, a nie broni czy sprzętu" – przyznał.

Według Merilo "na próżno" jest szacować, za ile lat może dojść do jakiejś militarnej konfrontacji Rosji z Zachodem. "Rosja nie da nam gwarancji, ani czasu na przygotowanie. Na odparcie ataku trzeba być gotowym od razu" – stwierdził.

20:2928.02.2024

Wyparliśmy rosyjskie wojska z Krasnohoriwki w obwodzie donieckim - poinformowała w środę wieczorem ukraińska 3. samodzielna brygada szturmowa. Dzień wcześniej armia rosyjska atakowała południowo-wschodnią część miasta i wkroczyła do niego - dodano.

By uniemożliwić przeciwnikowi umocnienie się na pozycjach w Krasnohoriwce, ukraińskie wojsko przeprowadziło operację oczyszczenia miasta z sił wroga - napisano w komunikacie brygady.

W krótkim czasie przeciwnik zdołał przygotować się do długotrwałej obrony - podkreślono.

Według ukraińskiej strony w wyniku jej działań ok. 100 rosyjskich żołnierzy zginęło i zostało rannych. "Rosjanie odmawiali oddania się do niewoli i zostali zlikwidowani w zajętych przez siebie budynkach" - przekazała brygada.

"Obecnie Krasnohoriwka jest pod kontrolą ukraińskich wojsk!" - podsumowano.

18:2728.02.2024

Turcja jest gotowa ponownie zostać gospodarzem negocjacji pokojowych między Rosją i Ukrainą - oświadczył w środę turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że Ankara mogłaby zaangażować się w szybką odbudowę Ukrainy.

Prezydent na nagraniu adresowanym do uczestników szczytu "Ukraina – Europa Południowo-Wschodnia" w Tiranie powiedział, że należy dać szansę dyplomacji i dialogowi, by osiągnąć "sprawiedliwe i długotrwałe rozwiązanie" konfliktu - pisze oficjalna turecka agencja Anatolia.

"Uważam, że powinny rozpocząć się wspólne działania, przynajmniej w sprawie określenia głównych parametrów pokoju" - dodał.

Erdogan oświadczył, że Turcja "co do zasady" popiera 10-punktową formułę pokojową prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Zapewnił, że Ankara jest gotowa zaangażować się w "szybką naprawę i odbudowę" Ukrainy.

17:0828.02.2024

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę w Tiranie, że jest przekonany, iż Rosja będzie próbowała zdestabilizować sytuację we wszystkich państwach, znajdujących się niegdyś pod wpływem Związku Radzieckiego i stanowi obecnie dla nich zagrożenie.

Zełenski w ten sposób odniósł się do wniosku deputowanych z separatystycznego Naddniestrza, którzy zwrócili się w środę do Rosji o objęcie "ochroną" tego mołdawskiego regionu w warunkach - jak oświadczyli - "wzmocnienia presji" ze strony Kiszyniowa.

"Rosja wyciąga wnioski z błędów, jakie popełniła na terytorium Ukrainy. I zdestabilizuje sytuację na Zachodzie, jeśli da się jej odpocząć, jeśli da się jej szansę kontynuować agresję na nas. Będzie wówczas oddziaływać na te państwa, w których będzie mogła od razu odnieść sukces, czyli na mniejsze kraje. Dlatego jestem pewien, że państwa bałtyckie, Mołdawia i państwa bałkańskie, wszędzie tam, gdzie był obecny Związek Radziecki, są zagrożone" – zaznaczył Zełenski.

Ukraiński prezydent w Tiranie uczestniczył w szczycie "Ukraina – Europa Południowo-Wschodnia". Przed jego rozpoczęciem spotkał się z premierem Albanii Edim Ramą, z którym omówił możliwości wspólnej produkcji broni i podpisania porozumienia o bezpieczeństwie, a także podpisał Traktat o przyjaźni i współpracy między Ukrainą a Albanią.

16:2128.02.2024

Sąd na południu Rosji skazał na 11 i pół roku więzienia obywatela Ukrainy za rzekome szpiegostwo związane z próbą zakupu części do systemów S-300 i przekazania ich stronie ukraińskiej - podała w środę agencja AP.

Rosyjskie służby oskarżyły 57-letniego Serhija Krywyckiego o pracę na rzecz ukraińskiego wywiadu wojskowego. Według nich mężczyzna próbował kupić części do rosyjskich wyrzutni S-300 i przemycić je na Ukrainę.

Krywycki to mieszkaniec okupowanego przez siły rosyjskie Melitopola na południu Ukrainy.

AP podsumowuje, że w 2023 roku w Rosji wszczęto 31 spraw o szpiegostwo i 98 spraw o zdradę stanu - najwięcej od upadku ZSRS.

16:0228.02.2024

Rosyjscy szpiedzy opracowali narzędzia sztucznej inteligencji, które Kreml wykorzystuje do ingerowania w wybory zagranicą, w tym w Wielkiej Brytanii i USA, na skalę wykładniczo większą niż kiedykolwiek wcześniej - ostrzegł w środę Ołeksij Daniłow, szef ukraińskiej rady bezpieczeństwa narodowego.

W wywiadzie dla dziennika "The Times" Daniłow ocenił, że sztuczna inteligencja umożliwiła Rosji znaczne zwiększenie kampanii dezinformacyjnych, mających na celu zasianie podziałów społecznych i wpływanie na opinię publiczną. Powiedział też, że Moskwa ma teraz specjalne jednostki przypisane do każdego kraju w Europie, w którym odbywają się wybory.

"Sztuczna inteligencja jest ogromnym krokiem naprzód dla Rosji i sprawia, że wpływ (jej ingerencji) jest wykładniczo większy" - oświadczył Daniłow.

Jak przypomina "The Times", w 2024 roku odbędą się wybory w krajach zamieszkanych przez prawie połowę populacji świata, co jest wyższą liczbą wyborców niż w jakimkolwiek roku w przeszłości, a wynik wyborów prezydenckich w USA może mieć ogromne znaczenie dla wojny na Ukrainie.

Daniłow wyjaśnił, że do niedawna Rosja polegała na armii pracowników zatrudnionych w tzw. "fabryce trolli" w Petersburgu, którzy ręcznie rozpowszechniali dezinformację na platformach mediów społecznościowych, takich jak Telegram, Twitter, Facebook i Instagram, a teraz zaledwie dwóch lub trzech agentów może stworzyć dziesiątki tysięcy autentycznie wyglądających fałszywych kont.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy ujawnił, że w ramach operacji cyberszpiegowskich przeciwko Ukrainie rosyjscy agenci rozpowszechniają obecnie w każdym tygodniu 166 milionów dezinformacyjnych postów na platformach takich jak Telegram, Facebook, Instagram i Twitter każdego tygodnia.

14:0228.02.2024

Wiceminister rolnictwa Ukrainy wskazuje, że odszkodowanie za rozsypane zboże powinna wypłacić strona polska

11:2228.02.2024

Szefowa KE: trzeba rozważyć wykorzystanie zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów dla armii ukraińskiej

Unia Europejska powinna rozważyć wykorzystanie zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na zakup dostaw wojskowych dla Ukrainy - powiedziała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Czas rozpocząć rozmowę na temat wykorzystania nieoczekiwanych zysków z zamrożonych aktywów rosyjskich na wspólny zakup sprzętu wojskowego dla Ukrainy” – powiedziała szefowa KE występując w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Wezwała UE do większych wysiłków w zakresie polityki obronnej.

"Nie może być silniejszego symbolu i lepszego wykorzystania tych pieniędzy niż uczynienie Ukrainy i całej Europy bezpieczniejszym miejscem do życia" - dodała.

Von der Leyen powiedziała, że zagrożenie wojną dla UE „może nie być bezpośrednie, ale nie jest niemożliwe”. "Nie należy przeceniać ryzyka wojny, ale należy się na nie przygotować" - dodała wskazując na pilną potrzebę modernizacji sił zbrojnych państw członkowskich UE.

W swoim przemówieniu szefowa KE zapowiedziała nową europejską strategię dotyczącą przemysłu obronnego, którą Komisja przedstawi w nadchodzących tygodniach, stwierdzając, że jednym z jej głównych celów będzie nadanie priorytetu wspólnym zamówieniom.

„Europa powinna dążyć do opracowania i wyprodukowania nowej generacji zwycięskich w bitwach zdolności operacyjnych. (...) Oznacza to turbodoładowanie naszego potencjału w zakresie przemysłu obronnego w ciągu najbliższych pięciu lat” – stwierdziła.

Von der Leyen powiedziała, że większe wysiłki Europy w dziedzinie obronności nie zmniejszą potrzeby istnienia NATO. „W rzeczywistości bardziej suwerenna Europa, szczególnie w zakresie obronności, jest niezbędna dla wzmocnienia NATO” – oceniła.

Jej zdaniem w ostatnich latach rozwiało się wiele europejskich złudzeń.

"Złudzenie, że pokój jest trwały. Złudzenie, że dobrobyt gospodarczy może mieć dla Putina większe znaczenie niż zniszczenie wolnej i demokratycznej Ukrainy. Złudzenie, że Europa sama zrobiła wystarczająco dużo w zakresie bezpieczeństwa – czy to gospodarczego, czy wojskowego, konwencjonalnego czy cybernetycznego. Kiedy rozglądamy się wokół siebie, staje się jasne, że nie ma już miejsca na złudzenia" - powiedziała szefowa KE.

Stwierdziła, że Putin "wykorzystał dywidendę pokojową, aby przygotować się do wojny". "Widzimy siłę i niebezpieczeństwa rosnącej i niepokojącej ligi autorytarnych przywódców. Korea Północna dostarcza Rosji zamawiane pociski. Iran dostarcza drony bojowe i, co najważniejsze, także technologię, która za nimi stoi, aby wyrządzić niewypowiedziane szkody ukraińskim miastom i obywatelom" - dodała.

Von der Leyen przywołała słowa prezydenta Finlandii, który stwierdził w zeszłym miesiącu, że „Europa musi się obudzić”. "A ja dodam: pilnie! Ponieważ stawka jest tu tak wielka – nasza wolność i nasz dobrobyt. I musimy zacząć się tak działać" - podsumowała. (PAP)

09:0728.02.2024

ISW: wojska rosyjskie utrzymują dość szybkie tempo ofensywy pod Awdijiwką na wschodzie Ukrainy

Siły rosyjskie pod niedawno zdobytą Awdijiwką, na wschodzie Ukrainy, utrzymują, jak się wydaje, dość szybkie tempo operacji ofensywnych, tak aby pójść naprzód, zanim Ukraińcy ustanowią tam bardziej zwarte linie obrony - informuje w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

"Wojska rosyjskie tymczasowo zmniejszyły tempo operacji, gdy po zajęciu Awdijiwki 17 lutego przeczesywały miasto, niemniej potem wznowiły dość wysokie tempo ataków na zachód i północny zachód od Awdijiwki" - relacjonuje ISW. Celem ataków - wyjaśnia ośrodek - są miejscowości Berdyczi, Orliwka i Toneńke, gdzie Ukraińcy ustanowili pozycje obronne, by osłonić wycofanie się z Awdijiwki.

"Zajęcie Awdijiwki pozwoliło wojskom rosyjskim naciskać na pozycje, które Ukraińcy obsadzali krócej niż pozycje w Awdijiwce i na zachód od niej. Siły rosyjskie utrzymują prawdopodobnie wysokie tempo operacyjne starając się wykorzystać tę sposobność taktyczną" - ocenia ISW.

Analitycy przypuszczają, że Rosjanie będą mogli w najbliższych tygodniach zająć miejscowości leżące tuż pod Awdijiwką - na zachód i północny zachód od niej. Postępy dalej na zachód będą trudniejsze ze względu na specyfikę terenu, w tym zbiorniki wodne na linii Berdyczi-Semeniwka-Orliwka. (PAP)

07:1328.02.2024

W wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie zaporoskim 1 osoba została zabita

07:1028.02.2024

Armia: strąciliśmy 10 dronów użytych przez wojska rosyjskie w nocnym ataku

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 10 dronów użytych przez wojska rosyjskie w nocnym ataku na terytorium Ukrainy - poinformowały w komunikacie w środę rano ukraińskie Siły Powietrzne. Rosjanie użyli też pocisków rakietowych S-300, lecz o ich strąceniu armia ukraińska nie informuje.

W komunikacie na Telegramie Siły Powietrzne Ukrainy podały, że wojska rosyjskie wystrzeliły drony typu Shahed produkcji irańskiej z Kraju Krasnodarskiego na południu Rosji. Rakiety S-300 odpalono z okupowanej części obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy.

Armia ukraińska nie informuje ani o liczbie użytych przez Rosjan rakiet S-300, ani o skutkach ich wystrzelenia. (https://t.me/kpszsu/11229) (PAP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska