MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki w Chełmnie spotkał się z mieszkańcami: Nie chcemy wojny! Zobaczcie zdjęcia z wizyty

Monika Smól
Monika Smól
Mateusz Morawiecki w Chełmnie spotkał się z samorządowcami i mieszkańcami Chełmna i powiatu
Mateusz Morawiecki w Chełmnie spotkał się z samorządowcami i mieszkańcami Chełmna i powiatu Czytelnik
Premiera powitali przed Urzędem Miasta Chełmna starosta Zdzisław Gamański i burmistrz Artur Mikiewicz. Potem Mateusz Morawiecki przeszedł ulicami Chełmna na starówkę. Na rynku miejskim w Chełmnie - przy Pomniku Pamięci Kawalerzystów 8 Pułku Strzelców Konnych - zorganizowano briefing i spotkanie z mieszkańcami. Do gmin powiatu chełmińskiego - w bonach inwestycyjnych - trafi w sumie ponad 5,5 mln złotych!

Z jakim przekazem przyjechał premier Mateusz Morawiecki? Między innymi podkreślał to, że w województwie kujawsko-pomorskim udało się - dzięki pomocy rządowej realizowanej w ramach Tarczy Antykryzysowej - uratować przed zapaścią około 20 tysięcy firm i 200 tysięcy miejsc pracy. Mówił o inwestowaniu w każdą gminę i powiat i nie fundusze europejskie, ale pieniądze z budżetu państwa.

Co powiedział premier Morawiecki w Chełmnie na rynku?

Premier Polski zapewniał, że tylko dobra współpraca między rządem a prezydentem pozwoli na odpowiedni rozwój Polski.

Dziś debata w Końskich

- Z najnowszych wiadomości wynika, że Rafał Trzaskowski na debatę do Końskich nie przyjedzie - mówił w Chełmnie Mateusz Morawiecki. - Sam musi ze sobą ustalić własne poglądy na różne sprawy, ponieważ zmienia je jak rękawiczki. Zaprzecza temu, co powiedział dnia poprzedniego. Obiecuje gruszki na wierzbie, ale nie dajcie się nabrać na czcze obietnice. Mowa-trawa. Za kilka dni pokażemy czy w spokoju będziemy budować rzeczywistość, polską gospodarkęczy znów wojną na górze, jak Kwaśniewski z AWS, jak Tusk z Kaczyńskim. My nie chcemy wojny, chcemy się normalnie rozwijać. Od państwa zależy czy w spokoju będziemy rządzić.

Chełmnianie kilka razy skandowali: "zwyciężymy", "Andrzej Duda" "dziękujemy".

Premier Morawiecki zauważył w Chełmnie zwolenników opozycji.

- Dobrze, że trzyosobowa grupa zwolenników Trzaskowskiego przyszła i przypomniała, jaki plan ma Trzaskowski. Chce związków partnerskich, potem małżeństw homoseksualnych, a w końcu adopcji przze pary homoseksualne - mówił premier.

- Brońmy się przed tym, brońmy historii, tradycji, takiej jaką widać w Chełmnie. Tu jest Polska - kontynuował premier. Brońmy się przed tym, by kazali nam brać kredyty i wyjeżdżać za granicę ku smutkowi mam i babć. Bo ja ostatnio spotykałem ludzi, którzy mówią, że do Polski wrócili dzięki Andrzejowi Dudzie, a byli z Berlina, Londynu, Stanów Zjednoczonych, a nawet Australii. Polska jest w ofensywie - wyszliśmy najlepiej z kryzysu finansowego. By ofensywnie się rozwijać potrzeba zgody, współpracy, co gwarantuje Andrzej Duda. W Chełmży wręczałem oficjalnie bony inwestycyjne. Lewandowski, Balcerowicz - przyjaciele Trzaskowskiego nie chcieli tych inwestycji. Ale mi dziękują, nawet tu w Chełmnie, przedsiębiorcy za tarczę i uratowanie miejsc pracy i ich firm. Dobrze więc, że rządy w czasie kryzysu nie były w rękach pseudoliberałów.

Chełmińskie gminy także takie bony inwestycyjne otrzymają. W jakich kwotach z funduszu inwestycji lokalnych będą mogli skorzystać burmistrz i wójtowie w naszych gminach? Miasto Chełmno - ponad 1.378.391 złotych; gmina Chełmno - 1.017.317 złotych; gmina Kijewo Królewskie - 639.042 złote; gmina Papowo Biskupie - 544.524 złote; gmina Stolno - 500.000 tys. złotych; gmina Unisław -1.087.590 złotych; gmina Lisewo - 500.000 złotych.

Podziękował za spacer wspólny z mieszkańcami przez miasto

- To miasto, które zachwyca architekturą, kulturą, ale i teraźniejszością. To miasto, które powinno być magnesem dla ludzi z całego świata. Nawet Warszawa była budowana na „prawie chełmińskim”. Zrozumienie języka mieszkańców tego miasta, wsi, zrównoważonego rozwoju to cecha charakterystyczna prezydenta Andrzeja Dudy – mówił premier. - Ja cieszę się i dziękuję mu, że stara się poprawiać warunki życia mieszkańców w takich miejscach. Prezydent Duda świetnie się czuje i w takich powiatach, jak chełmiński i w Białym Domu. Nie jest pyszny.

Przed przyjazdem do Chełmna premier był w Chełmży, gdzie podkreślał, że udało się już wypłacić rolnikom 2,5 mld złotych rekompensat na suszę. Mówił, że to pięć razy więcej niż kilka lat temu wypłacił rząd PO, gdy był w nim kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski.

- Rządowy program inwestycyjny to pomysł prezydenta Andrzeja Dudy. Samorządy dostają bony inwestycyjne. Możemy takie środki wypłacić, ponieważ sytuacja budżetowa w kraju jest bardzo odbra. Adwersarze polityczni chcieliby by była zła i wprowadzają społeczeństwo w błąd, mówiąc, że tak jest. Zdecydowaliśmy się, by wykorzystać dobry stan finansów państwa i nie czekać na "świętego nigdy", nie patrzeć jak firmy bankrutują, a samorządom popadają w tarapaty. Mogliśmy ich wesprzeć dzięki uszczelnienie podatków.

Trwa głosowanie...

Popierasz środowiska LGBT+?

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska