Po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich publicznych szkół, przedszkoli i żłobków. Decyzja została podjęta z uwagi na rozprzestrzeniający się w Polsce koronawirus.
- Trzeba działać szybko i z wyprzedzeniem tylko dam, gdzie się da - mówił premier Mateusz Morawiecki. - Chcemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Potrzebne są do tego zdeterminowane działania.
Od jutra, 12. marca na okres dwóch tygodni zawieszone będą zajęcia we wszystkich placówkach oświatowych w Polsce: szkoły, przedszkola, żłobki i uczelnie wyższe.
- Dla naszych dzieci najważniejsze jest niewychodzenie z domu, bo dzieci mogą być nosicielami koronawirusa. Takie zachowanie jest bardzo odpowiedzialne, bo nawet nieświadomie mogą zarazić swoich dziadków - zaznaczył Morawiecki.
- Od dnia jutrzejszego zawieszamy zajęcia dydaktyczne - mówi minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski. - W przypadku przedszkoli i szkół podstawowych szkoły mają pełnić funkcje opiekuńcze. Tylko w szczególnych przypadkach, gdy rodzice nie mają możliwości opieki nad dziećmi, w czwartek i piątek mogą przyjść z nimi do szkoły, a nauczyciele będą sprawowali nad nimi opiekę - mówi Piontkowski.
Dzisiejsze decyzje nie będą miały wpływu na terminarz oświaty w tym roku szkolnym. - Terminy egzaminów nie są zagrożone - zapewnia Dariusz Piontkowski.
Zawieszone będzie także funkcjonowanie instytucji kultury: teatrów, muzeów, oper, ale także kin. Okres zawieszenia będzie trwał od jutra, 12. marca przez dwa tygodnie.
Na uczelniach do 25 marca zawieszone są zajęcia dydaktyczne. Administracja uczelni nadal będzie funkcjonować. W miarę możliwości odbywać się mogą zajęcia online.
Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że już u 25 osób potwierdzono zarażenie koronawirusem. Trzy nowe osoby to mężczyzna z Warszawy oraz kobiety z Łańcuta i Lublina.
KORONAWIRUS W POLSCE - POTWIERDZONE PRZYPADKI ZARAŻENIA:
- Zielona Góra - 1, mężczyzna
- Szczecin - 2, kobieta i mężczyzna
- Ostróda - 2, kobieta i mężczyzna
- Warszawa - 4, kobieta i trzech mężczyzn
- Racibórz - 5, kobieta i czterech mężczyzn
- Kraków - 1, mężczyzna
- Wrocław - 4, dwóch mężczyzn i dwie kobiety
- Poznań - 1, kobieta
- Cieszyn - 2, kobieta i mężczyzna
- Bełżyce - 1, mężczyzna
- Łańcut - 1, kobieta
- Lublin - 1, kobieta
***
Koronawirus, nazwany przez specjalistów jako SARS-Cov-2 może być szczególnie niebezpieczny dla osób w podeszłym wieku, z chorobami przewlekłymi, szczególnie niewydolnością krążeniowo-oddechową, z chorobami układu oddechowego i niedoborami odporności, w tym AIDS.
Objawy zarażenia się koronawirusem są podobne do grypy. To m.in.: gorączka (powyżej 38 stopni), bóle mięśni, katar, kaszel, duszności.
Niestety nie ma specyficznego leku, ani działania chroniącego w stu procentach przed zachorowaniem. Zabezpieczyć możemy się tak jak przed każdą infekcją wirusową: należy unikać kontaktu z chorymi, szczególnie z osobami kaszlącymi, często, dokładnie i prawidłowo to znaczy około 30 sekund myć ręce zgodnie z instrukcjami dostępnymi na stronach m.in. Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektoratu Sanitarnego używając wody z mydłem lub środka na bazie alkoholu przed każdym jedzeniem i po skorzystaniu z toalety. Osoby kaszlące powinny kaszląc zakrywać usta chusteczką, wtedy od razu po użyciu chusteczkę wyrzucić i prawidłowo umyć ręce lub zakryć usta wewnętrzną powierzchnią swojego łokcia tak aby nie kaszleć na własną dłoń.
Największe ognisko zarażenia się koronawirusem występuje w Chinach oraz w Korei Południowej. W Europie największą liczbę zarażeń zanotowano we Włoszech.
Według najnowszych danych, łącznie na całym świecie z powodu koronawirusa zmarło już 4284 osób.
