Zdania specjalistów na temat świadomości seksualnej młodzieży są podzielone. Ginekolodzy mówią, że jest lepiej niż parę lat temu.
- Przychodzi coraz więcej bardzo młodych dziewcząt z prośbą o środki antykoncepcyjne. Są to już 16-latki, ale muszę przyznać, że są świadome i dobrze wyedukowane - mówi Marek Piliszczuk, ginekolog ze Słupska.
A środków antykoncepcyjnych z roku na rok przybywa.
- Wśród młodych dziewcząt najbardziej popularne są tabletki hormonalne i plastry. W dalszej kolejności krążki dopochwowe czy wkładki wewnątrzmaciczne, ale na te decydują się kobiety bardziej dojrzałe - mówi ginekolog. - Oczywiście, że zdarzają się tak zwane wpadki, ale coraz rzadziej.
Wbrew pozorom "wpadają" nie tylko nastolatki. Często są to kobiety, które właśnie urodziły dziecko, bo wierzą w powszechną opinię, że podczas karmienia piersią nie zachodzi się w ciążę.
- Są tabletki antykoncepcyjne specjalnie dla kobiet karmiących. Mówimy o tym już kobietom ciężarnym, aby potem nie były zaskoczone - mówi dr Piliszczuk.
Osoby zajmujące się edukacją seksualną mówią o niewiedzy. Aleksandra Józefowska z Grupy Edukatorów Seksualnych "Ponton", działającej przy Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny: - Podczas wakacji odebraliśmy kilkaset e-maili i telefonów w ramach tzw. Wakacyjnego Pogotowia Pontonowego.
Pytania świadczą o znikomej wiedzy na temat antykoncepcji. Wciąż pokutuje mit, że podczas pierwszego razu nie zachodzi się w ciążę, że stosunek przerywany gwarantuje bezpieczeństwo, że są pozycje, podczas których nie dochodzi do zapłodnienia - mówi pani Aleksandra.
Z czego to wynika? Zdaniem specjalistów ze złej edukacji seksualnej.
- Przeprowadziliśmy badania w szkołach. To, co napisała młodzież, jest szokujące - mówi Aleksandra Józefowska.
Grupa Edukatorów Seksualnych "Ponton" prowadzi edukację seksualną przez cały rok. Z ekspertami można się skontaktować w każdy piątek w godz. 16-20 pod numerem telefonu 022 635 93 92. Światowy Dzień Antykoncepcji to okazja, aby wyjść z informacjami do ludzi. Tegoroczne motto brzmi: "Twoje Życie. Twój Głos. Porozmawiajmy o antykoncepcji." Tego dnia w ponad 70 krajach na całym świecie prowadzone będą dyskusje społeczne, które mają na celu zwiększanie świadomości na temat nowoczesnej antykoncepcji.
Młodzież pisze w ankietach m.in. tak:
W liceum powiedziano nam, że tylko kalendarzyk może zapobiec ciąży, bo prezerwatywa to wymysł szatana.
Wychowanie do życia w rodzinie mieliśmy z 60-letnią panią pedagog, która nam tylko na jednej lekcji wprowadziła temat seksu i opowiadała o jakichś niestworzonych rzeczach np. że jedną z metod antykoncepcji jest położenie się przez dziewczynę w wodzie z octem, która wypłucze i zabije plemniki!
W gimnazjum przyszła do nas pedagog i omawiała naturalne metody planowania rodziny. Powiedziała m.in. o mierzeniu temperatury, ale że termometru nie wkłada się pod pachę nie wspomniała
W liceum psycholog mówiła o szkodliwości prezerwatyw, bo mają one pory, przez które przenikają wirusy, a poza tym to wstyd coś takiego kupować.
źródło: 26 września - Światowy Dzień Antykoncepcji. Młodzież uczy się absurdów o seksie"