Zobacz wideo: Koronawirus - pojawiły się nowe objawy
Rafał Bruski chce się dowiedzieć, gdzie od kwietnia przyszłego roku będzie działała centralna dyspozytornia medyczna w nawiązaniu do aktualizacji Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Póki co, Wojewoda w piśmie do prezydenta Bruskiego informuje że od 1 stycznia 2021 roku to Wojewoda przejmie zadania dyspozytorni medycznej, a pracownicy tej jednostki będą pracownikami urzędu wojewódzkiego. Wojewoda przyznaje też, że od 1 kwietnia 2021 roku będzie funkcjonował jeden rejon operacyjny dla całego województwa [przyp. red. nie jest wskazana konkretna lokalizacja]. W rejonie tym będą funkcjonowały w sumie 93 zespoły ratownictwa medycznego w tym:
[lista]
[*]12 ambulansów "S" specjalistycznych
[*]81 podstawowych karetek
[*]3 motocykli ratunkowych w okresie maj - październik w miastach: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek
[/lista
"Po analizie projektu dokumentu, prezydent Rafał Bruski zwrócił się z wnioskiem o jednoznaczne potwierdzenie faktu likwidacji dyspozytorni medycznej w Bydgoszczy, a co za tym idzie przeniesienia bydgoskiego rejonu operacyjnego do dyspozytorni w Toruniu. Fakt likwidacji dyspozytorni medycznej w Bydgoszczy wynika z załączników do projektu Planu" - czytamy w komunikacie Biura Prasowego Urzędu Miasta z Bydgoszczy.
Jak informują służby prezydenta Bydgoszczy, w piśmie z 7 października nie została wskazana docelowa lokalizacja jedynej w województwie dyspozytorni medycznej. W związku z tym, Rafał Bruski ponowił swoje zapytanie w tej sprawie.
AKTUALIZACJA.
We wtorek, 13 października wieczorem na Facebook-u, Wojewoda Kujawsko - Pomorski Mikołaj Bogdanowicz odpowiedział - jak to określił na "zarzuty" prezydenta Bydgoszczy. Zdementował to, aby dyspozytornia medyczna w Bydgoszczy miała zostać zlikwidowana. Czytamy m.in.: "Informuję, że dyspozytornia medyczna docelowo będzie znajdowała się w Bydgoszczy. Pozyskaliśmy już stosowny budynek, w którym ulokujemy Centrum Powiadamiania Ratunkowego i dyspozytornię medyczną. Proces inwestycyjny rozpocznie się w przyszłym roku".
Ponadto Wojewoda informuje, że w Toruniu dyspozytornia będzie działać tymczasowo dzięki udostępnionej specjalistycznej infrastrukturze w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
Ze statystyk za 2019 rok wynika, że na terenie Kujawsko - Pomorskiego zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały w sumie do
184 215 przypadków. Z tego najwięcej interwencji dotyczyło dużych miast:
- w Bydgoszczy – 44 533,
- w Toruniu niemal dwa razy mniej – 23 293.
Jak działa bydgoska dyspozytornia?
Obecnie jedna z dyspozytorni medycznych znajduje się przy ul. Grudziądzkiej 9-15 w Bydgoszczy, w tym właśnie miejscu dyspozytor medyczny przejmuje kontrolę nad danym zgłoszeniem. Zespoły podstawowe przy podejmowaniu decyzji na miejscu zdarzenia mogą korzystać z konsultacji telefonicznej z lekarzem konsultantem WSPR w Bydgoszczy oraz wojewódzkim koordynatorem ratownictwa medycznego w Bydgoszczy. Dyspozytor medyczny w Bydgoszczy dysponuje ambulansami systemu PRM, kierując się zasadą najbliższego zespołu ratownictwa medycznego względem miejsca zdarzenia, bez konieczności uwzględniania granic administracyjnych powiatów i gmin.
