MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Konstanty Dombrowicz chce zasłonić ratusz. Gotów jest za to zapłacić nawet 50 milionów złotych!

Anna Stasiewicz
Materialy miejskiej pracowni urbanistycznej To na razie propozycje nowego wyglądu Starego Rynku przygotowane w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej
Materialy miejskiej pracowni urbanistycznej To na razie propozycje nowego wyglądu Starego Rynku przygotowane w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej
Dziś poznamy pomysly architektów na zagospodarowanie zachodniej cześci Starego Rynku. "Gazeta Pomorska" podobnie jak wielu bydgoszczan, uważa, że odbudowa pierzei nie jest potrzebna.

Komentarz

Komentarz

Prezydent wybrany przez ludzi, powinien liczyc sie z ich zdaniem. A skoro wiekszośc bydgoszczan chce, by zachodniej pierzei rynku, nie odbudowywac, powinien to zdanie uszanowac. Zwlaszcza, jeśli chce nadal rządzic Bydgoszczą.

Każda próba zmian na Starym Rynku wywołuje emocje. Dlatego pomysł zabudowania zachodniej pierzei oburzył większość bydgoszczan. Odebraliśmy wiele telefonów i maili od naszych Czytelników. Dziwi nas, że prezydent z uporem forsuje koncepcje zabudowy zachodniej pierzei.

Zgodnie z pomysłem prezydenta, budynek ratusza ma zostać zasłonięty od strony rynku obiektem w kształcie litery C. W obiekcie miałoby się znaleźc m.in. muzeum miejskie. W budynku siedzibę znalazłaby też galeria promocji miasta oraz pomieszczenia dla radnych z salą sesyjną na ponad 300 miejsc. Na 3 kondygnacji gabinety miałby prezydent. Koszt odbudowy pierzei oszacowano na 50 milionów zlotych.

Prezydent chce sprzedać budynek muzeum przy Gdańskiej oraz dawny Teatr Kameralny na Rybim Rynku, by miec pieniądze na inwestycje.

Przyszły inwestor może mieć jednak problemy: - Prace ziemne na tym obszarze muszą być poprzedzone badaniami archeologicznymi - zaznacza Elzbieta Dygaszewicz z bydgoskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Jeżeli pod ziemią będą jakieś cenne relikty, zbierze sie komisja i zdecyduje co dalej.

Koncepcja prezydenta ma w Bydgoszczy samych przeciwników. - Nie wyobrażam sobie, by obradować w miejscu egzekucji bydgoszczan - oburza sie Piotr Król, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Wiekszość bydgoskich organizacji uważa, że zachodnią pierzeję trzeba odbudować dokładnie w takim kształcie, jak przed II wojną światową, czyli z kościołem i czterema kamienicami. Tego chce m.in. społeczny komitet rekonstrukcji zachodniej pierzei i Towarzystwo Milośników Miasta Bydgoszczy. - Jeśli na rynku ma stanąć coś nowoczesnego, lepiej zostawić tak jak jest teraz - mówi Jerzy Derenda, prezes TMMB.

Wyniki konkursu na zagospodarowanie zachodniej pierzei bydgoskiego rynku, ogłoszonego przez ratusz, poznamy dziś w południe w Czerwonym Spichrzu na Wyspie Młynskiej.Więcej informacji szukajcie już wkrótce na naszej stronie internetowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska