Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Michał Zaleski rozdał nagrody. Przyznano je w trzynastu kategoriach [zdjęcia]

JM
Nagrody wręczono 25 czerwca podczas uroczystej gali w toruńskim Dworze Artusa
Nagrody wręczono 25 czerwca podczas uroczystej gali w toruńskim Dworze Artusa Sławomir Kowalski/materiały UMT
W tym roku prezydenckie nagrody trafiły do 22 osób. Rozdano je już po raz 24. Do tej pory łącznie uhonorowano 265 osób, aby docenić ich szczególne osiągnięcia czy całokształt działalności.

- Jesteśmy w gronie drogich nam i dostojnych laureatów. Podczas tej corocznej uroczystości wszyscy przeżywamy więź z Toruniem, z ludźmi, którzy decydują o wartości miasta. W tym roku nagrody odbierają 22 osoby. Oni wpływają na losy naszego miasta i za to laureatom serdecznie dziękuję - mówił prezydent Michał Zaleski podczas uroczystej gali, na której wręczył prezydenckie nagrody.
Lato pełne przygód i odkryć - wakacyjne turnusy dla dzieci w Toruniu

W tym roku nagrody przyznano w trzynastu kategoriach. Otrzymali je:

Sławomir Intek – w kategorii przedsiębiorczość i ekonomia społeczna
Właściciel Pracowni i muzeum witraży Intek-Art. Na toruńskiej starówce pracuje od 1992 roku, tworząc unikatowe prace ze szkła. W skład jego pracowni przy ulicy Szewskiej wchodzi także Muzeum Witraży.
Elżbieta Szczypińska – w kategorii innowacyjne metody stosowane w edukacji dzieci i młodzieży
Twórczyni "Małej Rewii" – dziecięcego zespołu wokalno-tanecznego, założonego 27 lat temu. Elżbieta Szczypińska prowadzi go do dziś.
Dr hab. Grażyna Dąbrowska, dr Justyna Boniecka, Olga Narbutt – w kategorii nauka
Zespół naukowców z zakładu genetyki UMK opracował rozwiązanie dla rolnictwa, ogrodnictwa i leśnictwa. Wynaleziono nowatorski sposób przygotowania nasion do siewu. Zastosowano w nim biologiczny stymulator, przyjazny dla środowiska. Wynalazek szczególnie wydajnie wpływa na zwiększenie plonów rzepaku. Biostymulator może być stosowany także do przygotowania materiału siewnego innych roślin.
Lek. med. Piotr Hubert – w kategorii ochrona zdrowia
Od początku swojej pracy zawodowej czyli 1974 roku jest związany ze Specjalistycznym Szpitalem Miejskim im. M. Kopernika w Toruniu. Mimo odejścia na emeryturę nadal operuje pacjentów, leczy ich i wspiera. Jest jednym z twórców odrodzonego samorządu lekarskiego w naszym regionie.
Martyna Wojtczak, Andrzej Ziółkowski – w kategorii wydarzenie kulturalne
Organizatorzy Coperniconu - trzydniowego wydarzenia przygotowywanego dla miłośników literatury, gier, popkultury i fantastyki.
Krystyna Szalewska-Gałdyńska - w kategorii człowiek kultury
Toruńska graficzka, malarka, rysowniczka. Swoją twórczość prezentowała na wystawach krajowych i zagranicznych. Podczas swojej 45-letniej pracy artystycznej była wielokrotnie nagradzana. Artystka jest znana także z dobroczynności - przekazuje swoje obrazy na aukcje, z których dochód jest przeznaczany dla potrzebujących.
Barbara Kwiatkowska, Monika Jędrzejewska-Gmiterek, Piotr Sokoll, Krzysztof Bartoszyński, Michał Gmiterek - w kategorii ochrona dziedzictwa narodowego
Pomysłodawcy i twórcy Miejskiego Konkursu Historycznego. Organizatorem konkursu jest VIII Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia. Konkurs realizuje 5-osobowy zespół: Barbara Kwiatkowska, Monika Jędrzejewska-Gmiterek, Piotr Sokoll, Michał Gmiterek i Krzysztof Bartoszyński - kierownik konkursu. Konkursowi w finale towarzyszą spektakle historyczne.
Adriana Andrzejewska i Mikołaj Kuras - w kategorii promocja miasta
Adriana Andrzejewska i Mikołaj Kuras z Torunia wybrali się w podróż dookoła świata. Przez blisko rok z flagą Torunia przemierzyli kilkanaście krajów na kilku kontynentach. Podróż relacjonowali na blogu rokwloczykija.pl oraz w Polskim Radiu PiK, w którym Ada od lat pracuje jako dziennikarka. Podczas wyprawy pokazywali Toruń z jak najlepszej strony, zachęcając do jego odwiedzenia.
Podróż trwała od listopada 2017 do października 2018 roku.
Kazimierz Stafiej – w kategorii sport
St. bryg. Kazimierz Stafiej jest pierwszym w Polsce organizatorem międzynarodowych zawodów „Najtwardszy Strażak” przeprowadzanych w Toruniu od 2009 roku. Do 31 maja 2019 r. st. bryg. Kazimierz Stafiej pełnił funkcję Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Po 35 latach pracy przeszedł na emeryturę.
Iwona Grużlewska i Wojciech Szymański – w kategorii wydarzenie sportowe
Organizatorzy Toruńskiego Biegu im. Jana Pawła II. Pomysł na organizację tego wydarzenia narodził się w Szkole Podstawowej nr 13, noszącej imię Jana Pawła II. Celem imprezy była popularyzacja biegania wśród dzieci i młodzieży oraz uczczenie pamięci patrona Szkoły. W XII edycji Biegu w 2018 roku wzięło udział półtora tysiąca młodych torunian.
Katarzyna Gucajtis – w kategorii postawa obywatelska lub ofiarność
W 2005 roku, jako wolontariusz, zaangażowała się w działalność toruńskiej Fundacji Światło, pomagając pacjentom będącym w śpiączce. Jej kreatywność, umiejętność stosowania różnorodnych form terapii, a także chęć pogłębiania swojej wiedzy sprawiła, że powierzono jej funkcję Koordynatora Fundacji światło i logopedy na Oddziale Zakładu Opiekuńczo-leczniczego. Od 10 lat jest także członkiem Toruńskiej Teatralnej Grupy Efata.
Jerzy Piotrowiak – w kategorii ochrona środowiska naturalnego
Od blisko 20 lat jest zaangażowany w organizację wielu wydarzeń o charakterze edukacyjnym i naukowo-technicznym, których celem jest ochrona środowiska, m.in.: obchody Europejskiego Dnia Bez Samochodu, Miejski konkurs „Toruń ogrodem”, Międzynarodowy Festiwal fotografii i Filmu Przyrodniczego „Sztuka Natury”. Jest także członkiem zespołu redakcyjnego Kujawsko-Pomorskiego Czasopisma Ekologicznego „Eko-Przyjaciel”.
Halina Mazurkiewicz - w kategorii turystyka
Od 1993 r. jest jednym z organizatorów spacerów z przewodnikiem po mieście. Jej wielką pasją jest praca z dziećmi. Od lat organizuje konkurs Katarzynkowy dla najmłodszych na szczeblu miejskim i wojewódzkim. Jest Prezesem Oddziału Przewodnickiego PTTK i Prezesem Koła Przewodników. W 2018 roku zainicjowała i zrealizowała pomysł uhonorowania wybitnego toruńskiego fotografika – Olgierda Gałdyńskiego.

Flash INFO, odcinek 20 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska