https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Próba generalna

Paweł Kędzia
Wczoraj język polski, dziś matematyka i  przyroda. Na zdjęciu uczniowie Zespołu Szkół nr  2.
Wczoraj język polski, dziś matematyka i przyroda. Na zdjęciu uczniowie Zespołu Szkół nr 2. Katarzyna Pankiewicz
Opinie uczniów z powiatu brodnickiego o wczorajszym egzaminie są podzielone. Młodzież z Nowego Miasta Lubawskiego swoich sił spróbuje dopiero 17 grudnia.

     Wczorajszy gimnazjalny test próbny, pod ogólnym tytułem "Złoty wiek" budził mieszane uczucia młodzieży i grona pedagogicznego.
     Uczniowie zgodnie przyznają, że teksty były trudne. Jednak zdania dotyczące całego testu są podzielone. Głównie za sprawą ostatniego zadania, najwyżej punktowanego - napisania rozprawki o pomocy bliźnim. To co dla wielu gimnazjalistów było problemem, pozostałym nie sprawiało trudności.
     Nauczyciele i dyrektorzy ostrzegają
     
przed zbytnim hurraoptymizmem. Lata ubiegłe pokazują, że młodzież nieuważnie czyta teksty, co owocuje potem licznymi błędami na egzaminie.
     W Gimnazjum nr 1 przy Zespole Szkół nr 2 w Brodnicy do sprawdzianu próbnego przystąpiło 216 uczniów z czego 36 - z kłopotami w nauce - zgodnie z przepisami pisało w przedłużonym czasie. - Uważam, że test był trudny, choć wielu uczniów wychodziło zadowolonych. Oby nie była to radość przedwczesna - ostrzega Jolanta Roszczyk , wicedyrektor ZS nr 2. W Gimnazjum, przy górznieńskim Zespole Szkół, do egzaminu próbnego przystąpiło 69 uczniów, z czego 7 miało wydłużony czas. - Nasze polonistki test oceniły jako przeciętnie trudny - kwituje Marek Barański , dyrektor.
     W Nowym Mieście Lubawskim próbny egzamin dla gimnazjalistów odbędzie się 17 grudnia. Różnica terminów wynika z przydziału - szkoły powiatu nowomiejskiego podlegają Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, a brodnickiego gdańskiej OKE.
     Co zawierał test?
     
Podobnie jak w ubiegłych latach głównie pytania, w których sprawdzane jest czytanie ze zrozumieniem. W tym roku były to "Cztery wieki ludzkości" z mitologii, "Matecznik" - fragment z "Pana Tadeusza", "Złoty wiek Polski" oraz "Na dom w Czarnolesie" - fraszka Kochanowskiego.
     Wczoraj uczniowie zmagali się z językiem polskim, dziś część matematyczno-przyrodnicza. Z kolei prawdziwy test odbędzie się 26 i 27 kwietnia 2005 roku. Ten termin jest jednakowy dla Brodnicy i Nowego Miasta Lubawskiego.
     Uczniom i nauczycielom z powiatu brodnickiego oraz nowomiejskiego prezentujemy adresy okręgowych komisji egzaminacyjnych: www.oke.lomza.com oraz www.oke.gda.pl gdzie znaleźć można m.in. arkusze z przykładowymi tematami.
     

     ***
     Wpadka OKE w gdańsku!
     
"W arkusz próbnego egzaminu gimnazjalnego wkradł się chochlik i spowodował w nim zamieszanie. W 2. przypisie do tekstu I w części humanistycznej pojawił się zapis p.n.e. zamiast n.e. przy jednej z liczb będącej zapisem daty rocznej. W związku z tym nie należy oceniać rozwiązania zadania 8. Być może jeden z patronów dzisiejszego dnia, święty Roman (Roma - Rzym), chciał w ten specyficzny sposób przypomnieć, że autorzy zadań za rzadko odwołują się do spuścizny starożytnego Rzymu."

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska