Spis treści
Sanepid przeanalizował dane, które gromadzi w ramach nadzoru nad chorobami zakaźnymi i 2022 rok przyniósł zmiany w sytuacji epidemiologicznej województwa kujawsko-pomorskiego. To zmiany na lepsze i gorsze.
Grypa siała żniwo
Do gorszych trzeba zaliczyć wysoki skok zachorowań na grypę. Zapadalność w regionie była wyższa niż w kraju. Ogółem w regionie wyniosła 298 026 przypadków, o 107 079 więcej niż w roku ubiegłym. Blisko połowa zachorowań (144 144, czyli 48,37 proc.) dotyczyła dzieci do 14 lat. Najwięcej zgłoszeń było z powiatu grudziądzkiego (66 755 przypadków; 22,4 proc.), najmniej z golubsko-dobrzyńskiego (1 480 przypadków; 0,5 proc.).
Wyraźny szczyt zapadalności na grypę wystąpił między 8 a 15 kwietnia (7 304 przypadków), a rekordowy w ostatnim tygodniu grudnia. Od 23 grudnia do sylwestra zarejestrowano 23 652 przypadków grypy w regionie.
Według inspekcji sanitarnej, wzrost zachorowań ma związek z mniejszą liczbą szczepień przeciw grypie – o 16,9 proc. niż rok wcześniej.
– W sezonie 2021/2022 osoby dorosłe mogły skorzystać z łatwo dostępnych i darmowych szczepień przeciwko grypie. Z kolei w sezonie 2022/2023 bezpłatne szczepienia przeciwko grypie przewidziane zostały jedynie dla określonych grup, w szczególności narażonych na zakażenie i występowanie powikłań (kobiety w ciąży, osoby powyżej 75 roku życia) – wyjaśnia sanepid.
Mniej obowiązkowych szczepień ochronnych
O ile jest zainteresowanie szczepieniami przeciw grypie, spada zainteresowanie szczepieniami obowiązkowymi. - W 2022 r. w województwie kujawsko-pomorskim od obowiązku wykonania szczepień ochronnych uchyliło się 2 376 osób, co skutkowało niezaszczepieniem 2 035 osób o ok. 6,8 proc. więcej osób niż w roku poprzednim – informuje sanepid. - Utrzymywanie się takiego poziomu w perspektywie najbliższych lat może grozić powrotem epidemii chorób, które udało nam się zwalczyć za pomocą szczepień. Kluczowe jest utrzymanie stanu zaszczepienia na poziomie 90-95 proc. populacji, co jest wystarczające do osiągnięcia odporności zbiorowej.
Tymczasem w naszym regionie poziom zaszczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce (w 2. roku życia) wyniósł 79,9 proc., a przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis (w 6. roku życia) – 73,2 proc.
Obowiązkowych szczepień unikali głównie mieszkańcy powiat powiatu bydgoskiego (27,4 proc.) i powiatu toruńskiego (27,3 proc.), stanowili 43,3 proc. ogółu niezaszczepionych w województwie kujawsko-pomorskim.
Dwa razy więcej HIV, pięć razy więcej AIDS
Niepokojący jest też wzrost zachorowań na HIV.
- Odnotowano niemal dwukrotny wzrost liczby nowych przypadków zakażeń HIV oraz wykryto pięciokrotnie więcej zachorowań na AIDS niż w 2021 roku – informuje Inspekcja. - Najmłodszy przypadek AIDS dotyczył 6-letniego chłopca, który wkrótce po rozpoznaniu zmarł.
HIV w większości nowych przypadków dotyczy mężczyzn (70 proc.) z grup wiekowych: 30-39 lat (37 proc.) oraz 40-49 lat (26 proc).
Większa liczba zakażeń w regionie ma związek z przyjęciem uchodźców z Ukrainy. Według szacunków UNAIDS, programu ds. HIV/AIDS, Ukraina ma drugą co do wielkości epidemię AIDS w tej części Europy, rozpowszechnienie HIV w populacji ogólnej Ukrainy jest dziesięciokrotnie wyższe niż w Polsce. Wśród uchodźców znalazły się zarówno osoby, u których zakażenie HIV rozpoznano w Polsce, jak i osoby z zakażeniem rozpoznanym na Ukrainie.
Małpia ospa nie z Afryki
W 2022 r. pierwszy raz od wielu lat odnotowano w regionie choroby odzwierzęce (zoonozy). W połowie roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że nowe zagrożenie dla zdrowia publicznego może stanowić ospa małpia. W Polsce zarejestrowano 213 przypadki tej choroby.
- To zoonoza wirusowa, która w przeszłości notowana była u ludzi wyłącznie na kontynencie afrykańskim, gdzie w kilku państwach występuje endemicznie – informuje sanepid. - W Kujawsko-Pomorskiem została potwierdzona laboratoryjnie u czterech mężczyzn w wieku od 32 do 42 lat. Przypadki te nie były związane z podróżami do Afryki ani kontaktem z dzikimi zwierzętami. Trzy zachorowania odnotowano wśród mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami anonimowymi, a dwa z nich prawdopodobnie powiązane były z innymi przypadkami potwierdzonymi w kraju.
Strach przed brodawczakiem
2022 roku nie można podsumować bez COVID- 19. Najwięcej zachorowań w regionie odnotowano w lutym, ale ogólna liczba przypadków była o ponad 10 tysięcy niższa niż w roku 2021 r.
To jedna z nielicznych, dobrych wiadomości w raporcie o stanie bezpieczeństwa sanitarnego województwa kujawsko-pomorskiego za ubiegły rok. Zaliczyć do nich można również wyraźny wzrost (o 47,3 proc.) zaszczepionych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), przyczyny rozwoju raka szyjki macicy. - Znaczący wzrost spowodowany był przede wszystkim faktem, że od listopada 2021 roku szczepionka przeciw HPV dostępna jest z 50-procentową refundacją. Ponadto w województwie kujawsko-pomorskim w 2022 roku realizowane były samorządowe programy bezpłatnych szczepień młodzieży przeciwko HPV, między innymi w Grudziądzu, Inowrocławiu, Nakle nad Notecią, Toruniu, Włocławku i powiecie żnińskim – wylicza sanepid.
