– Zrewitalizowane wybrzeże Wisły po obfitych opadach, 30 lipca, godziny wieczorne. Myślę, że przyczyna zostanie zweryfikowana i usunięta – napisał na grupie „Fordon na co dzień – Forum” pan Leszek. Do wpisu dorzucił zdjęcie, na którym widać duże kałuże na drodze obok nabrzeża. Pod nim wywiązała się dyskusja. Jedni komentowali, że tak będzie, bo za dużo tam betonu, część, że to standard przy bydgoskich inwestycjach, a inni, że przy intensywnych opadach żadna kanalizacja nie będzie w stanie odprowadzić nadmiaru wody.
Obszerniejsze wyjaśnienie przyczyny problemu na zrewitalizowanym terenie znalazło się na profilu Wisła 774 Fordon. – Zamiast bić pianę, jak w co niektórych komentarzach w sieci, wyjaśniliśmy sprawę w najodpowiedniejszym do tego miejscu, czyli w Zarządzie Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Tak jak przypuszczaliśmy, stojąca woda nie jest wynikiem błędu projektowego czy usterki wykonawczej przy budowie umocnionego nabrzeża. Obecny stan spowodowany jest tym, że połączona z tą jezdnią kanalizacja ul. Frycza Modrzewskiego nie jest jeszcze zakończona – wyjaśniono.
– Pamiętajmy, że na bulwarach trwa cały czas budowa. Wszystkie wody opadowe z tego obszaru będą docelowo tłoczone do kanału deszczowego w ulicy Bydgoskiej. Ale uruchomienie przepompowni nastąpi w końcowym okresie realizacji budowy Bulwarów, czyli na jesieni – dodano. Dzień po ulewie, 31 lipca (poniedziałek) ZDMiKP miał interwencyjnie wypompować wodę, aby osuszyć miejsce.
My także zwróciliśmy się do drogowców o wyjaśnienie, skąd bierze się problem. – Prace budowlane na tym kontrakcie nie zostały jeszcze zakończone. Zgodnie z uzyskanymi warunkami z dolnego odcinka ul. Frycza Modrzewskiego wody deszczowe muszą być pompowane w kierunku ul. Promenada, gdzie dalej kierowane są do istniejących wylotów do rzeki Wisły – informuje „Express Bydgoski” ZDMiKP.
– Przepompownia została już wykonana i jest podłączona do sieci. Ze względu na dalej trwające roboty budowlane (energetyczne i nie tylko) okresowo zdarzają się przerwy w zasilaniu. Jeżeli w takim momencie spadnie deszcz, szczególnie nawalny, wówczas na nabrzeżu do czasu ponownego podłączenia przepompowni zasilania mogą pojawiać się zastoiska wody – tłumaczą drogowcy.
Rekreacja i sport
Na miejscu trwają zaawansowane prace przy ostatnim etapie rewitalizacji Starego Fordonu. Na terenach rekreacyjnych pomiędzy nabrzeżem, a przebudowywana ulicą Promenada powstaną place zabaw, skatepark, plenerowa siłownia, ścianki wspinaczkowe oraz boisko do siatkówki, a po drugiej stronie, przy ul. Frycza-Modrzewskiego pumptrack. Wzdłuż rzeki wybudowano nową ścieżkę pieszo-rowerową. Trwają ostatnie prace przy fragmencie ul. Nad Wisłą, która umożliwi zjazd na Promenadę od strony mostu Fordońskiego.
Ostatnim etapem inwestycji będą nasadzenie. Wzdłuż ulic Promenada, Nad Wisłą czy Filomatów zasadzonych ma zostać łącznie ponad 130 drzew. Wśród nich znajda się m.in. charakterystyczne dla terenów zalewowych wierzby, ale i częściej spotykane w mieście klony, lipy czy głogi. Na skarpach pojawi się kilka tysięcy kolorowych krzewów oraz roślin. Zakończenie robót i odbiory planowane są jesienią bieżącego roku.
