To już drugi próbny sprawdzian, z jakim zmierzyli się od początku roku szkolnego uczniowie trzecich klas gimnazjów. W listopadzie rozwiązywali testy, które przygotowali eksperci z CKE. Od środy trwa próbny egzamin organizowany przez wydawnictwo Operon.
Przeczytaj także:Próbny egzamin gimnazjalny [część matematyczno - przyrodnicza]. Odpowiedzi na stronie Operonu
Wczoraj gimnazjaliści zdawali część matematyczno-przyrodniczą. Najpierw mieli 60 minut, by odpowiedzieć na pytania z chemii, fizyki, biologii i geografii, a po przerwie przez półtorej godziny rozwiązywali zadania z matematyki.
Wczorajszy egzamin był do przejścia nawet dla tych, którzy na co dzień nie pasjonują się przedmiotami ścisłymi. - Test z matematyki był prosty - mówi Kinga Chmielewska z klasy IIIf Gimnazjum nr 7 w Grudziądzu. - Tylko jedno z zadań mogło sprawić kłopot. Chemia i fizyka były znacznie trudniejsze, ale myślę, że na prawdziwym egzaminie dam radę.
Gimnazjalistki z toruńskiej "jedenastki" z wczorajszego sprawdzianu wyszły zadowolone, choć matematyka nie jest ich najmocniejszą stroną. _- Na pewno było dużo łatwiej niż podczas poprzedniego próbnego egzaminu, który organizowała CKE - przyznają zgodnie Anna Włodarczyk i Ola Majewska. - Teraz nic nas specjalnie nie zaskoczyło. Na ostatnim teście zdarzały się zagadnienia, których jeszcze nie przerobiliśmy, tym razem na szczęście nie było takich niespodzianek.
Przeczytaj także:Próbny egzamin gimnazjalny. Odpowiedzi na stronie Operonu [angielski, niemiecki]
Dla Angeliki Kurowskiej z klasy IIIa z Gimnazjum nr 9 we Włocławku największym wyzwaniem były zadania z chemii: - Trzeba było sięgać pamięcią do zagadnień z pierwszej klasy. Ale ogólnie powinno być dobrze, bo wiele tematów przerabialiśmy przygotowując się do próbnego egzaminu.
Zdaniem Emilii Wróblewskiej, która uczy chemii w toruńskim Zespole Szkół nr 1, arkusze przygotowane w tym roku przez Operon były przyjazne dla zdających i - jak można się spodziewać - prostsze niż te, z którymi w kwietniu uczniowie zmierzą się w trakcie właściwego egzaminu. - Największą zaletą tego testu jest to, że uczy mechanizmu udzielania odpowiedzi, np. co należy wpisać w jaką rubrykę - mówi Wróblewska. - Poprzedni próbny egzamin nie był tak skonstruowany. Dla uczniów kontakt z arkuszem jest bardzo przydatny i na pewno oszczędzi im stresu w kwietniu.
Do próbnego egzaminu gimnazjalnego organizowanego przez trójmiejskie wydawnictwo przystępuje w tym roku ok. 216 tys. uczniów w całej Polsce. Na przeprowadzenie sprawdzianu zdecydowało się co drugie gimnazjum w kraju. W Kujawsko-Pomorskiem próbny maraton egzaminacyjny odbywa się w 243 szkołach.
Wyniki osiągnięte przez młodzież z naszego regionu podczas zeszłorocznego egzaminu z Operonem należały do najsłabszych w kraju.Z części humanistycznej nasi gimnazjaliści osiągali średnio 51,6 proc. możliwych punktów, a z matematyczno-przyrodniczej - 46 proc. Kujawsko-Pomorskie było jedynym województwem, w którym wynik z angielskiego na poziomie podstawowym nie przekroczył 60 proc.
Dziś ostatni dzień testów, podczas którego gimnazjaliści będą zmagać się z językami obcymi. Ponad 80 proc. wszystkich zdających zdecydowało się na angielski. Uczniowie poznają wyniki w lutym.