Przed godziną 10 w Gimnazjum nr 51 przy VII LO w Bydgoszczy uczniowie opuszczali już salę po pierwszej części próbnego testu z przedmiotów przyrodniczych.Byli w dobrych humorach.
- Po części z polskiego i historii ten egzamin był wręcz łatwy - mówili uczniowie klasy humanistyczno-przyrodniczej: Emilia Papierowska, Julia Wrzecionkowska, Marta Zająkała, Alicja Grupa, Basia Górzyńska, Ula Trubiak, Michał Stefanik, Maciej Berndt i Mateusz Duchalski.
Na pytania przeważnie odpowiedzieli bez kłopotu. - Tylko z fizyki była optyka, której jeszcze nie omawialiśmy na lekcjach. Trochę stresujemy się przed matematyką, ale mamy tak fajnego i wymagającego nauczyciela, że na pewno pójdzie nam dobrze - śmieją się. I rzeczywiście nie było się czego obawiać, bo gimnazjaliści na matematykę nie narzekali.
PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY 2013/2014 - ODPOWIEDZI, TEMATY (test humanistyczny)
Bez kłopotu
- Myślę, że z zadaniami z matematyki poradził sobie także przeciętny uczeń. Nie było w nich niespodzianek, wystarczyło więc pomyśleć - podsumowuje Maciej, gimnazjalista z Bydgoszczy. - Część matematyczna wydawała mi się nawet prostsza niż ta z przedmiotów przyrodniczych, bo nie lubię fizyki i chemii. Ogólnie powinno pójść mi całkiem dobrze. Liczę na przyzwoity wynik.
- Matematyka nie sprawiła mi problemów, zadania w większości były zamknięte, co jest dużym ułatwieniem, więc myślę, że wynik powinien być ok - mówi także Weronika Krause z Gimnazjum nr 11 w Toruniu. - Rozwiązujemy w szkole mnóstwo tego typu arkuszy i mam wrażenie, że dzisiejszy egzamin był łatwiejszy niż większość z nich. Część przyrodnicza była trochę trudniejsza, pojawiło się dużo szczegółowych pytań z biologii i fizyki, ale mogło być zdecydowanie gorzej.
- Po tym, co pojawiło się na egzaminie z polskiego i historii, na tym teście było naprawdę nieźle - dodaje Karol Olszewski z IIIa, również z tej szkoły - Nic mnie specjalnie nie zaskoczyło. Poszło dobrze.
Próbny egzamin gimnazjalny zdawała także Agnieszka Sobocińska, uczennica trzeciej klasy Niepublicznego Gimnazjum w Gąskach (gm. Gniewkowo). - Jak dla mnie, części egzaminu, które pisałam dzisiaj, były łatwiejsze - mówi Agnieszka. - Myślę, iż to dlatego, że bardziej interesuję się biologią i chemią niż przedmiotami humanistycznymi. Rozwiązałam wszystkie zadania. Mam nadzieję, że dobrze.
W czwartek języki obce
Dziś młodzież przystąpi do ostatniej, próbnej części. Uczniowie będą pisać testy z języka obcego na poziomie podstawowym (obowiązkowym dla wszystkich) i rozszerzonym. Do poziomu rozszerzonego trzeba przystąpić w przypadku wyboru języka, którego nauka jest kontynuowana w gimnazjum po szkole podstawowej.
- W naszej szkole tylko jedna osoba będzie pisała język rosyjski. Pozostali wybrali angielski, a więc piszą oba testy - mówi Anna Walczak, dyrektor Gimnazjum nr 7 w Zespole Szkół nr 4 we Włocławku.
- Dobrze, że próbne egzaminy nie są dla młodzieży takie łatwe - podsumowuje Romualda Rybacka, wicedyrektor Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkół nr 28 w Bydgoszczy. - Mobilizuje to uczniów do pracy. Próbne egzaminy uczą też młodzież właściwego rozplanowania czasu pracy. Egzaminacyjne procedury nie stanowią już dla nich takiego problemu, bo oswoili się już z nimi na sprawdzianie szóstoklasistów.
Próbne egzaminy organizuje Wydawnictwo "Operon".
Link do odpowiedzi z dzisiejszego testu podamy w tym miejscu w czwartek.
Czytaj e-wydanie »