Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 - matematyka. Odpowiedzi potwierdzone przez CKE

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 jest organizowany przez Centralna Komisję Egzaminacyjną i odbywa się w większości szkół w całym kraju. Arkusze przygotowane zostały w oparciu o obniżone wymagania. Zobacz arkusz i sugerowane odpowiedzi w dalszej części galerii >>>
Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 jest organizowany przez Centralna Komisję Egzaminacyjną i odbywa się w większości szkół w całym kraju. Arkusze przygotowane zostały w oparciu o obniżone wymagania. Zobacz arkusz i sugerowane odpowiedzi w dalszej części galerii >>>Łukasz Kaczanowski
Próbny egzamin ósmoklasisty z matematyki już w czwartek 18 marca 2021. Choć nie jest obowiązkowy, większość szkół zdecydowała się na jego przeprowadzenie w formie stacjonarnej. Start o godzinie 9.

Arkusze i odpowiedzi z próbnych egzaminów ósmoklasisty 2021 przeprowadzanych przez CKE będą pojawiać się też w tym artykule. Zobaczysz je w poniższej galerii.

Egzamin ósmoklasisty w czasie pandemii. Jak uczniowie się do nich przygotowywali?

***
Próbny egzamin z matematyki to drugi test, do którego przystępują ósmoklasiści. W czwartek 18 marca 2021 uczniowie będą wykazywać się wiedzą i umiejętnościami z matematyki. Zgodnie z zaleceniami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej próbny egzamin ósmoklasisty ma rozpoczynać się w całym kraju o tej samej godzinie - 9 i w warunkach zbliżonych do prawdziwego testu (ale obowiązkowo w reżimie sanitarnym).

To też może Cię zainteresować

Próbny egzamin ósmoklasisty z matematyki ma być łatwiejszy

W związku z pandemią ósmoklasiści 2021 napiszą łatwiejsze egzaminy niż ich koledzy w poprzednich latach. Ze względu na pandemię i konieczność prowadzenia nauki zdalnej Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowało o obniżeniu wymagań.

Egzamin ósmoklasisty 2021 - zmiany z matematyki

 • mniej zadań otwartych w arkuszu przy tym samym czasie trwania egzaminu
 • ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach (uczeń powinien umieć obliczać wartości pierwiastków kwadratowych i sześciennych z liczb, które są odpowiednio kwadratami lub sześcianami liczb wymiernych oraz szacować wielkość danego pierwiastka kwadratowego lub sześciennego oraz prostego wyrażenia arytmetycznego zawierającego pierwiastki)
 • zmniejszono wymagania z zakresu stereometrii (brył przestrzennych), wymagana jest znajomość konkretnych zagadnień nt. graniastosłupów prostych i prawidłowych oraz ostrosłupów (m.in. obliczanie objętości i pola, stosowanie jednostek objętości i pojemności - mililitr, litr, cm3, dm3, m3)
 • za rozwiązanie zadań można uzyskać 25 punktów, w tym 15 za zadania zamknięte i 10 za zadania otwarte

Uwaga: podczas egzaminu ze względu na reżim sanitarny uczeń powinien mieć własne przybory, np. linijkę i cyrkiel. Przyborów nie wolno pożyczać od kolegów!

Podczas próbnego egzaminu ósmoklasisty z matematyki uczniowie na rozwiązanie zadań mają 100 minut (uczniowie z dostosowaniami mają przedłużony czas trwania egzaminu o 50 minut).

Próbny egzamin ósmoklasisty nie jest obowiązkowy.

Wytyczne sanitarne na egzaminie ósmoklasisty 2021

 • Na egzamin mogą przyjść wyłącznie osoby zdrowe. Dotyczy to zarówno uczniów, nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły.
 • Uczniowie muszą zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali
 • Zdający mają obowiązek podczas egzaminu ponownie założyć maseczkę, jeśli podchodzi do nich nauczyciel bądź jeśli wychodzą do toalety albo opuszczają salę egzaminacyjną po zakończeniu egzaminu
 • Nauczyciele powinni mieć założone maseczki podczas poruszania się po sali
 • Czekając na wejście do sali uczniowie powinni zachować między sobą 1,5 m odstępu
 • Przy wejściu do szkoły obowiązuje dezynfekcja rąk. Płyn dezynfekcyjny powinien być również w każdej sali egzaminacyjnej
 • Uczeń nie może wnosić zbędnych przedmiotów
 • Między ławkami trzeba zachować 1,5 metra odstępu z każdej strony
 • Każdy uczeń powinien mieć wyznaczone miejsce, w którym będzie mógł pozostawić rzeczy osobiste
 • Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Uczeń może przynieść ją ze sobą

Egzamin ósmoklasisty 2021 zaplanowany na maj

W 2021 roku ósmoklasiści piszą końcowe egzaminy z trzech przedmiotów - języka polskiego, matematyki i języka obcego. W przyszłym 2022 roku uczniowie mają jeszcze przystępować do egzaminu z wybranego przedmiotu

Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, ale przystąpienie do niego jest obowiązkowe, a wyniki są brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 25-27 maja 2021.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie