Wizyta była efektem wcześniejszych kontaktów historyków chińskich i polskich. Dwoje profesorów pekińskich uczestniczyło w ub. r. w olsztyńskim zjeździe historyków, po którym szefowa chińskiego zespołu badawczego historii Europy i Ameryki Północnej prof. Xu Ping przez dwa miesiące prowadziła na UMK wykłady o historii i kulturze Chin. Prof. Stanisław Roszak, który w Inowrocławiu mieszka, a na UMK jest kierownikiem Zakładu Dydaktyki Historii i Wiedzy o Społeczeństwie oraz prodziekanem Wydziału Nauk Historycznych, był jednym z opiekunów i przewodników chińskiej uczonej po naszym regionie.
- Pokazywałem jej Kruszwicę, Strzelno, Szlak Piastowski i inne miejscowości naszego regionu, mówiłem o ich przeszłości i znaczeniu - mówił nam profesor. - Miałem z nią częste kontakty na uczelni. Prof. Xu Ping przekazała zaproszenie Uniwersytetu Pekińskiego dla jednego toruńskich profesorów i tak się złożyło, że "padło" na mnie. Sprawiło mi to dużą satysfakcję, ale było też dużym wyzwaniem, żeby podczas wykładów, które mi zaproponowano, zainteresować chińskich słuchaczy sprawami dalekiej Polski.
Przeczytaj: Opowiadał o swojej podróży do Chin na rowerze
W Pekinie jest około 20. różnych uniwersytetów, ale Uniwersytet Pekiński jest najstarszym i najbardziej liczącym się. Istnieje od 1898 r., ma około 30 tys. studentów i jest porównywalny z UMK. Profesor mieszkał w uniwersyteckim campusie i miał codzienne kontakty z uczelnią. Jego prowadzone po angielsku wykłady miały charakter otwarty. Mówił im przede wszystkim o historii Polski - "od Mieszka do Leszka", i trochę o Europie Środkowej. Okazało się, że był w ogóle pierwszym polskim profesorem wykładającym na tym uniwersytecie.
Jego słuchacze historii Polski nie znają prawie w ogóle. - O ważniejszych wydarzeniach z naszych dziejów - mówi Stanisław Roszak - np. o rozbiorach dowiadywali się przy okazji nauki o historii Rosji i Niemiec. Jednak Polska jest im bliska. Słyszeli o okupacji niemieckiej i porównują ją z japońską okupacją ich kraju. Pytali o nasze przeobrażenia z ostatnich dziesięcioleci, jak to się stało, że Polska przestała być krajem komunistycznym ? Interesowały ich nasze stosunki z Rosją - zarówno te współczesne, jak i przeszłe. Doszukiwali się w tej dziedzinie pewnych podobieństw do swoich relacji.
Zwraca tam uwagę wielka dbałość o historię własnego kraju. Świadczy o tym duża ilość książek historycznych w księgarniach i muzea. Na co dzień uderza obecność wielu Amerykanów i ich inwestycji. Także wielki chaos w ruchu drogowym, to, że główne życie toczy się tam w restauracjach, że tańczy się w pojedynkę, że bardzo żywy jest kult i przywiązanie do małych ojczyzn. Polaków i Europejczyków zaskakuje wielki szacunek i poważanie wobec starszych oraz stale widoczna gościnność i uprzejmość.
Czytaj e-wydanie »