Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka na wsi musi się poprawić. Rolnicy badają się najmniej, nie mają nawet obowiązkowych badań okresowych

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Mieszkańcy terenów wiejskich rzadziej korzystają z porad lekarza pierwszego kontaktu, lekarzy specjalistów i badań profilaktycznych. Między innymi dlatego, że nie mają obowiązku wykonywania badań profilaktycznych (wstępnych czy okresowych), a także ze względu na utrudniony dostęp do specjalistów, a w wielu gminach – do podstawowej opieki medycznej.
Mieszkańcy terenów wiejskich rzadziej korzystają z porad lekarza pierwszego kontaktu, lekarzy specjalistów i badań profilaktycznych. Między innymi dlatego, że nie mają obowiązku wykonywania badań profilaktycznych (wstępnych czy okresowych), a także ze względu na utrudniony dostęp do specjalistów, a w wielu gminach – do podstawowej opieki medycznej. Pixabay
Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we wszystkich oddziałach zachęcają rolników do profilaktyki i pomagają im zdobyć skierowanie na bezpłatne badania.

- Kiedy w województwie kujawsko-pomorskim będzie akcja badań dla rolników? – pyta Czytelnik z powiatu grudziądzkiego. - Brat ma gospodarkę koło Białej Podlaski i korzystał już z takiej akcji w Lublinie. Opowiadał, że było wielu lekarzy. Czy u nas też coś takiego będzie?
Czytelnikowi chodzi o „Białą sobotę” z 10 grudnia ub. r. w siedzibie ARiMR w Lublinie. Na rolników czekało kilku lekarzy specjalistów z miejscowego szpitala: urolog, diabetolog, psychodietetyk, neurolog, kardiolog, rehabilitant i dietetyk. - Dobór specjalistów związany był z chorobami cywilizacyjnymi oraz dolegliwościami, na które najczęściej uskarżają się mieszkańcy wsi – wyjaśnia ARiMR. Oferowano też bezpłatne badania: EKG, pomiar ciśnienia, poziomu cukru we krwi, a nawet zapisywano na zabieg wycięcia gruczołu krokowego z terminem realizacji do końca roku.

Przez trudny dostęp do lekarzy

Akcja była skutkiem porozumienia, które ARiMR zawarła z NFZ pod koniec 2022 r. Adam Niedzielski, minister zdrowia, zwrócił wtedy uwagę, że: - Statystyki zdrowia publicznego są dla wsi i terenów wiejskich niekorzystne.

Z badań Instytutu Medycyny Wsi, Instytutu Medycyny Pracy, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że mieszkańcy terenów wiejskich rzadziej korzystają z porad lekarza pierwszego kontaktu, lekarzy specjalistów i badań profilaktycznych. Między innymi dlatego, że nie mają obowiązku wykonywania badań profilaktycznych (wstępnych czy okresowych), a także ze względu na utrudniony dostęp do specjalistów, a w wielu gminach – do podstawowej opieki medycznej.

Dominującymi chorobami wśród rolników są choroby przewlekłe, układu kostno-stawowego, układu sercowo-naczyniowego, metaboliczne i depresja.

Skierowanie w każdej agencji rolnej

W harmonogramie wydarzeń, wynikających z porozumienia ARiMR z NFZ, w Kujawsko-Pomorskiem była dotąd (8 lutego br.) prelekcja dla kuracjuszy przebywających w Wieńcu-Zdroju, która dotyczyła Internetowego Konta Pacjenta.
Jak nam powiedziano w toruńskiej ARiMR: - Harmonogram na przyszły miesiąc jest w trakcie opracowywania, tymczasem pracownicy wszystkich oddziałów Agencji zostali zaangażowani do informowania rolników o badaniach. Koncentrują się na Programie 40 plus.

- Wszystkie placówki terenowe i oddziały agencji są przygotowane do obsługi tego programu. Do każdej ankiety wypełnionej przez rolnika wygenerowane zostanie skierowanie na badania – informuje Halina Szymańska, prezes ARiMR.

– Nikt nie ma większego dostępu do rolników niż ARiMR, bo prawie każdy rolnik jest beneficjentem płatności bezpośrednich. Stąd pomysł, aby przez Agencję docierać do rolników z badaniami profilaktycznym- wyjaśnia Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska