O profilaktykę zdrowotną mężczyzn zapytał podczas spotkania z prezydentem jeden z mieszkańców osiedla Mniszek. Zarzucił włodarzowi, że w Grudziądzu wiele mówi się o badaniach bez skierowań dla kobiet, ale nic o profilaktyce dla panów.
Dlaczego? Bo badań profilaktycznych dla mężczyzn w naszym mieście praktycznie się nie przeprowadza.
- W ubiegłym roku w naszym szpitalu z badań profilaktycznych mogli skorzystać palacze i byli palacze tytoniu pod kątem wczesnego wykrywania raka płuc - tłumaczy Krystyna Wańska-Remiarz. - Program był skierowany do kobiet i mężczyzn mieszkających w Grudziądzu i był finansowany z budżetu miasta.
Niestety, w tym roku mężczyźni nie będą mieli już żadnej możliwości skorzystania z badań profilaktycznych w grudziądzkim szpitalu. Ani tych finansowanych przez miasto, ani tych refundowanych przez NFZ.
- Nie mamy programów profilaktycznych skierowanych tylko do mężczyzn. Ostatnim takim programem były badania w zakresie wczesnego wykrywania raka prostaty, które realizowane były kilka lat temu, jeszcze przez kasę chorych - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy wojewódzkiego oddziału NFZ.
ą skorzystać razem z kobietami...
W Grudziądzu mężczyźni mogą jedynie skorzystać z programów skierowanych do obu płci, refundowanych przez NFZ: wczesnej diagnostyki i leczenia jaskry w gabinetach okulistycznych, badań profilaktycznych chorób układu krążenia oraz profilaktyki chorób odtytoniowych i gruźlicy w niektórych przychodniach lekarskich.
Mężczyźni mogą też uczestniczyć w finansowanych przez Ratusz zajęciach sportowych dla seniorów w pięciu szkołach na terenie Grudziądza oraz w jednodniowych akcjach profilaktycznych wczesnego wykrywania nowotworów skóry.
albo prosić o skierownie
- Jeśli mężczyźni chcą przebadać się pod kątem raka prostaty zawsze mogą wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje ich na badania i do odpowiedniego specjalisty - dodaje Barbara Nawrocka.