Początki programu "Czyste Powietrze" sięgają jeszcze 2018 roku. W ramach programu możliwe jest uzyskanie dopłaty do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych, co ma pomóc w walce ze smogiem i finalnie doprowadzić do stanu, w które tytułowe powietrze faktycznie stanie się czyste i zarazem znacznie bardziej zdrowe.
- Jest to program, który bardzo mocno wpływa na jakość powietrza w naszym regionie. Takiego programu nie było w historii Polski i można otwarcie powiedzieć, że rzeczywiście sprawdza się on w dążeniu do tego, by oddychać czystym powietrzem. Założenie było takie, żeby dojść do dobrego poziomu w ciągu dekady. Widać, że jesteśmy na właściwej drodze, żeby faktycznie tak się stało - powiedział Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, który realizuje założenia programu w naszym regionie.
W skali Polski w ramach programu zostało złożonych ponad 600 tysięcy wniosków na sumę ponad 13 miliardów złotych, z których jak dotąd wypłacono już blisko 5,5 miliarda. W województwie kujawsko-pomorskim ta kwota wynosi 400 milionów złotych.
- Nasze województwo jest jednym z najbardziej aktywnych, jeśli chodzi o korzystanie z programu - mamy czwarte miejsce pod względem liczby złożonych wniosków w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Mamy też dobre wyniki, jeśli chodzi o rozpatrywanie wniosków - definicja programu mówi, że powinno stać się to w ciągu 30 dni. U nas następuje to tymczasem już w ciągu 10 dni, oczywiście jeśli we wniosku nie ma błędów, natomiast w ciągu 12 dni dokonywana jest wypłata środków. Udało nam się dojść do takiego poziomu, by uzyskać i utrzymywać dużą sprawność w przyznawaniu dofinansowania i wypłacaniu środków - powiedział Ireneusz Stachowiak.
Od momentu uruchomienia programu "Czyste powietrze" w WFOŚiGW w Toruniu wypłacono wspomniane 400 milionów złotych. Ta kwota będzie rosła - podpisane zostały już 34 tysiące umów na kwotę ponad 680 milionów.
- Liczba wniosków cały czas rośnie. O Ile na początku było 300-400 wniosków miesięcznie, o tyle teraz regularnie jest ich ponad 1000. Wypłacone środki oznaczają zrealizowane inwestycje. Aż 76% wniosków od stycznia to te, które dotyczą wymiany źródła węglowego na pompy ciepła i fotowoltaikę - podkreślił prezes WFOŚiGW w Toruniu.
