Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Program Moja Woda 2020. Już 14 tys. wniosków! Sprawdź zasady i terminy

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Oczko wodne to doskonały sposób gromadzenia deszczówki. W programie Moja Woda można dostać pieniądze na jego budowę
Oczko wodne to doskonały sposób gromadzenia deszczówki. W programie Moja Woda można dostać pieniądze na jego budowę pixabay.com/pompi
Program Moja Woda cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Nabór wniosków rozpoczął się 1 lipca i już pierwszego dnia Ministerstwo Klimatu informowało o prawie 1,1 tys. przyjętych wniosków, po 10 dniach było ich już 6 tys. A po miesiącu naboru mamy ich 14 tys. Obejmują już większą część zarezerwowanej kwoty. Kto może dostać pieniądze w programie Moja Woda, gdzie i kiedy złożyć wniosek? Zebraliśmy wszystkie te informacje.

Moja Woda 2020: wnioski o dopłatę na tzw. oczko wodne

Od 1 lipca można już składać wnioski o dofinansowanie na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę. Gospodarstwo domowe może dostać do 5 tys. zł wsparcia na realizację instalacji, które pomogą zatrzymać wody opadowe i tym samym przyczynią się do walki z powracającą co roku suszą. 10 lipca Ministerstwo Klimatu informowało o 6 tys. złożonych wniosków. 4 sierpnia pojawił się komunikat o 14 tys. złożonych wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę ponad 60 mln złotych.

To Cię może też zainteresować

Zarezerwowana na program Moja Woda pula pieniędzy to 100 mln zł i ma wystarczyć na 20 tys. instalacji. - W Ministerstwie Klimatu wierzymy, że zmiana zaczyna się w naszych domach i państwo może w niej pomóc - przekonuje szef resortu Michał Kurtyka w spocie promującym program.

Najwięcej wniosków otrzymały wojewódzkie fundusze w województwach śląskim (2056), małopolskim (1623) i mazowieckim (1369). Najmniejsze zainteresowanie wykazują mieszkańcy województw podlaskiego (246) i opolskiego (363). W województwie kujawsko-pomorskim w programie Moja Woda mamy 885 wniosków.

Moja Woda 2020: zasady programu

Program ma przyczynić się do zwiększenia retencji wód opadowych na terenie naszych posesji. Jak wspomnieliśmy, jedno gospodarstwo może liczyć na dotację w wysokości maksymalnie 5 tys. zł. Jednocześnie trzeba pamiętać, że dofinansowanie może wynieść nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych instalacji wchodzących w skład przedsięwzięcia.

Moja Woda - na co można dostać pieniądze?

Pieniądze w programie Moja Woda można dostać na: zakup, montaż, budowę, uruchomienie, instalacji takich jak:

  • przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego; podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego;
  • instalacji rozsączającej, zbiornik retencyjny nadziemny, podziemny, otwarty lub zamknięty, szczelny lub infiltracyjny;
  • elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody;

Czyli wszystkich tych instalacji, które pozwolą na zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem.

Program Moja Woda - do kiedy wnioski?

Nabór rozpoczęty 1 lipca 2020 roku ma być prowadzony w trybie ciągłym do 31 maja 2024 r. Na jak długo wystarczy pieniędzy? Trudno przewidzieć. Pierwszy dzień naboru i ponad tysiąc złożonych wniosków wskazuje na duże zainteresowanie. Okres kwalifikowalności poniesionych kosztów obejmuje okres od 1 czerwca 2020 do 30 czerwca 2024 roku. Resort klimatu informuje: "podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków do końca 2024 r."

Moja Woda - kto może dostać dotację?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej, którego wojewódzkie oddziały przyjmują wnioski, wyjaśnia, że wnioskodawcami mogą być osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny. O dotację nie można wnioskować dwukrotnie.

Jest też kilka innych warunków. Wśród nich ten: "dofinansowanie może być udzielone beneficjentom końcowym pod warunkiem, że instalacje objęte przedsięwzięciem oraz zatrzymana woda opadowa nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu unijnego prawa konkurencji, w tym działalności rolniczej".

Zasady programu Moja Woda mówią też o okresie trwałości przedsięwzięcia - 3 lata od daty jego zakończenia. Zatem instalacji nie można w tym czasie zdemontować.

- Dzięki tym inwestycjom zostanie zatrzymanych 1 mln metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. Co oznacza, że ten milion metrów sześciennych wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych - tłumaczy Michał Kurtyka.

Moja Woda - jak złożyć wniosek?

Krok po kroku wyjaśnia to m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej w Toruniu.

  • Zaczynamy od założenia konta na Portalu Beneficjenta na stronie https://portal.wfosigw.torun.pl (nie dotyczy osób fizycznych posiadających już konto na Portalu Beneficjenta). Po aktywacji konta będzie można zalogować się i korzystać z portalu.
  • Pobieramy, a następnie wypełniamy aktywny formularz PDF wniosku o dofinansowanie dostępny po lewej stronie „DOSTĘPNE FORMULARZE WNIOSKÓW OFERTA DOFINANSOWAŃ odnośnik PROGRAMY I KONKURSY - WNIOSKI). Po wypełnieniu formularza wniosku, należy sprawdzić poprawność wpisanych danych oraz przeprowadzić weryfikację formularza.
  • Wysyłamy wypełniony formularz wniosku do Funduszu za pomocą „SKRZYNKI PODAWCZEJ – PDF”– dostępnej na Portalu Beneficjenta,

Na tym nie koniec naszych zadań, jeśli chcemy otrzymać dotacje np. na budowę oczka wodnego. Wnioskodawca zobowiązany jest do:

  • wydrukowania wniosku z Portalu Beneficjenta, opatrzenia go podpisem oraz dostarczenia w postaci papierowej wraz z załącznikami do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu ul. Fredry 8, 87-100 w godzinach jego pracy tj. 7:00-15:00, lub
  • przesłania wniosku wraz z załącznikami (skany z wymaganymi podpisami) do WFOŚiGW w Toruniu na wyznaczoną skrzynkę podawczą e-puap podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym.

Po tym, jak zapadnie pozytywna decyzja o dofinansowaniu, dostaniemy "pismo z informacją o przyznaniu dofinansowania na warunkach określonych we wniosku o dofinansowanie, co będzie stanowiło zawarcie umowy".

Szczegółowe informacje i regulamin naboru są dostępne na stronie: Ogłoszenie o naborze programu Moja Woda

Źródła: Ministerstwo Klimatu, NFOŚiGW, WFOŚiGW w Toruniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska