W regionie, do końca czerwca tego roku, w ramach „Profilaktyki 40 PLUS” przebadało się łącznie 119 367 osób, w tym 71 194 kobiet oraz 48 173 mężczyzn. Program, który jest w Polsce od 1 lipca 2021 roku, został - po raz kolejny - przedłużony, tym razem do końca 2024. Jest dla tych osób, które skończyły 40 lat i wcześniej z niego nie korzystały lub skorzystały z programu, ale od tych badań w ramach 40 PLUS minęło co najmniej 12 miesięcy.
Ankieta – jak ją wypełnić?
Dotychczasowa infolinia programu 40 PLUS - 800 100 101 - jest obecnie przeznaczona dla zainteresowanych szczepieniami przeciwko HPV. O zmianie numeru telefonu poinformował Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy, jak i o tym, że pod nowym numerem - 800 69 60 64 - można też wypełnić ankietę kwalifikującą na badania w ramach 40 PLUS. Korzystając z jednej z trzech poniższych możliwości:
. Internetowe Konto Pacjenta,
. aplikacja mojeIKP,
. w placówce realizującej „Profilaktykę 40 PLUS”.
Każda osoba, która zakwalifikowała się do tego profilaktycznego programu, może przebadać się bez skierowania od lekarza rodzinnego. Wystarczy że będzie miała przy sobie dowód osobisty.
Co w pakietach dla kobiet i mężczyzn?
Badania diagnostyczne - w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS” - są bezpłatne i w pakietach. Zarówno ten dla kobiet, jak i mężczyzn, zawiera:
. morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
. stężenie glukozy we krwi,
. AlAT, AspAT, GGTP,
. poziom kreatyniny we krwi,
. badanie ogólne moczu,
. poziom kwasu moczowego we krwi,
. krew utajoną w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
Dodatkowo w pakiecie dla mężczyzn jest badanie na PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity. Natomiast we wspólnym pakiecie, dla obydwu płci, jest jeszcze zagwarantowany:
. pomiar ciśnienia tętniczego,
. pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
„Profilaktyka 40 PLUS” ma zwiększyć liczbę osób, które skontrolują swoje zdrowie, a jednocześnie ma budować świadomość, że wczesne wykrywanie chorób zapobiega ich rozwojowi, tym samym - przedłuża nasze życie. Ma też umożliwić nadrobienie zaległości po pandemii COVID-19.
