Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszą o pomoc przez biedę i bezrobocie

(aga)
101 osób bezdomnych mieszka w powiecie świeckim, nieliczni decydują się na łóżko w schronisku dla bezdomnych w Świeciu.
101 osób bezdomnych mieszka w powiecie świeckim, nieliczni decydują się na łóżko w schronisku dla bezdomnych w Świeciu. Andrzej Bartniak
Z opieki korzysta ponad 14 procent mieszkańców powiatu świeckiego.

Odsetek mieszkańców powiatu świeckiego korzystających z pomocy społecznej na poziomie 14,3 procent jest znacząco wyższy od średniej dla województwa kujawsko-pomorskiego, która wynosi 11,5 procent oraz od średniej krajowej wynoszącej 8,5 procent. To wynik analiz przeprowadzonych dla starostwa w celu opracowania strategii rozwoju powiatu świeckiego.

Najgorsza sytuacja jest w gminie Świekatowo - 20,1 procent, Dragacz - 17, 8 procent i Warlubie - 17, 2 procent. Najmniej na opiekę muszą wydawać gminy: Pruszcz - 11,1 procent i Jeżewo - 11, 5 procent. Warto dodać, że w gminie Świecie odsetek podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej wynosi 12,9 procent.

Podstawowymi powodami korzystania z pomocy społecznej w powiecie świeckim są ubóstwo, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała choroba oraz bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych.

Przeczytaj również: Grażyna Styczeń będzie walczyć o łaźnię i pralnię dla bezdomnych

W większości gmin pierwszym powodem wsparcia socjalnego jest ubóstwo mieszkańców, bezrobocie przoduje w gminach Lniano, Nowe i Świekatowo. Są też mniej powszechne przyczyny finansowego wsparcia gminy, np. narkomania. Dotyczy ona sześciu mieszkańców gminy Nowe i sześciu gminy Świecie.

Dotkliwym skutkiem braku pieniędzy jest bezdomność. Z diagnozy przeprowadzanej dla starostwa wynika, że w powiecie mieszka 101 bezdomnych, najwięcej w Świeciu (57) i Nowem (31). W pozostałych gminach są to pojedyncze osoby: Pruszcz - 5 osób, Drzycim i Jeżewo - po 3 osoby, Bukowiec i Lniano - po jednej osobie.
Specjaliści przyjrzeli się też liczbie niepełnosprawnych mieszkańców Świecie, którzy są zdani na pomoc społeczną.

Co rok Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Nie-pełnosprawności w Świeciu wydaje ponad trzy tys. orzeczeń o niepełnosprawności. Niemal 20 procent stanowią orzeczenia dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia. Warto odnotować, że liczba orzeczeń o niepełnosprawności wydanych w 2014 roku spadła o 87 w stosunku do roku poprzedniego, z wyjątkiem gmin Bukowiec i Osie - w pierwszej wzrosła o dwa, a w drugiej o cztery. Największy spadek odnotowano w gminach Nowe i Drzycim.

Pomocne w ograniczeniu liczby mieszkańców objętych pomocą społeczną są kursy, szkolenia i doradztwo zawodowe, które spełniają swoje zadanie, bo m.in. dzięki nim stopa bezrobocia w powiecie świeckim spada systematycznie od 2010 r. W 2012 roku wynosiła 20 procent, a na koniec II kwartału 2014r - 15,3 procent.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska