https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Protest sędziów. Nie wydadzą wyroków do końca tygodnia

Fot. Archiwum GP
Od środy (26 listopada) i przez dwa kolejne dni sędziowie w całym kraju nie będą wydawać wyroków. To już kolejny taki protest ostrzegawczy.

Akcję organizuje Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". Na swojej stronie internetowej organizacja zapewnia, że na 26, 27 i 28 listopada wokandy nie zostały wyznaczone lub terminy rozpraw zostały zmienione "w sposób, który umożliwiał powiadomienie stron i osób wezwanych".

W trakcie "Dni bez wokandy" odbędą się rozprawy, które nie mogły zostać przeniesione na inne terminy - np. z powodu ich znaczenia lub gdy nie było możliwe zawiadomienie stron o zmianie.

Sędziowie protestują m.in. dlatego, że - według nich - nie reformuje się systemu sądownictwa. Wskazują szczególnie na problem asesorów, którzy w maju 2009 roku stracą prawo do orzekania. Sędziowie uważają również, że kryteria awansów służbowych są niejasne i nieobiektywne. Dodają, że protestują z powodu: "rażąco niskich uposażeń sędziów w porównaniu do wszystkich innych zawodów prawniczych przy braku możliwości uzyskiwania przez sędziów dodatkowych dochodów".

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska