Protestanci świętują u siebie

  Protestanci świętują u siebie

  Rozmawiał Adam Willma

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Rozmowa z doktorem Piotrem Sadkowskim, sekretarzem Komitetu Organizacyjnego Święta Reformacji.
  Protestanci świętują u siebie

  ©fot. autor

  - Ilu protestantów mieszka w Toruniu?
  - W tej chwili nie więcej niż kilkaset osób. Nie znaczy to, że czujemy się tu wyobcowani, bo nasze miasto ma ogromne tradycje protestanckie. Reformy zainicjowane przez Lutra dotarły tu bardzo szybko i spotkały się entuzjastycznym przyjęciem, również wśród duchowieństwa.. Protestanci wywarli ogromny wpływ na tutejszą tożsamość. Dość wspomnieć, że protestanci stworzyli Gimnazjum Akademickie, które cieszyło się wysoką renomą w naszej części Europy. A Święto Reformacji to dobra okazja, by zaznaczyć, że protestantyzm - mimo naszej skromnej liczebności - jest i dziś żywy i dynamiczny.

  - A jednak dziś w samym Toruniu jest to społeczność rozbita na różne Kościoły.
  - To rozdrobnienie charakteryzowało nurt protestancki od zawsze i w jakimś sensie jest właśnie konsekwencją swobody przepływu myśli i wolności religijnej, jaką przyniosła Reformacja.. Kościół, podobnie jak w pierwotnym chrześcijaństwie, jest przez nas rozumiany jako związek wspólnot ludzi wierzących. Struktura organizacyjna większości Kościołów protestanckich jest odwrotna niż w przypadku katolicyzmu. Nie ma tu odpowiednika papieża i silnej centralistycznej władzy. W większości naszych Kościołów najważniejszą strukturą jest zbór, czyli najmniejsza lokalna społeczność wiernych. Ona ma prawo zatrudniać i zwalniać pastora, wyznaczać cele, określać szczegóły kultu, ale zawsze w oparciu o najwyższy i jedyny autorytet, jakim jest Słowo Boże przekazane w Biblii.

  - Swoje święto obchodzić będziecie bez luteran. Dlaczego?
  - W naszych obchodach, które organizujemy po raz dziesiąty, udział biorą Kościoły z nurtu ewangelikalnego, które współpracują w ramach Toruńskiego Przymierza Protestanckiego.

  - Ale obchody otwarte są dla wszystkich?
  - Oczywiście. Serdecznie zapraszamy wszystkich w piątek o 18.00, do dawnego zboru ewangelickiego, obecnie siedziby Fundacji Tumult, przy Rynku Nowomiejskim 28. W programie obchodów oprócz nabożeństwa, zaplanowany jest także wykład doktora Piotra Zaremby, tłumacza Biblii. W tym roku kazanie wygłosi pastor Adam Gutsche, z Kościoła Chrześcijan Baptystów, a całą uroczystość i nabożeństwo poprowadzi pastor Tadeusz Tołwiński, prezbiter Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan. Oprawę muzyczną zapewni zbór Kościoła Chrystus dla Wszystkich. Jak zwykle można będzie zaopatrzyć się w dobrą literaturę chrześcijańską.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo