Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protesty rolnicze w Kujawsko-Pomorskiem. Wojewoda zwołał sztab kryzysowy

mc
W sprawie sytuacji w rolnictwie wojewoda kujawsko-pomorski zwołał posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
W sprawie sytuacji w rolnictwie wojewoda kujawsko-pomorski zwołał posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Arkadiusz Wojtasiewicz
W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące bieżącej sytuacji w rolnictwie w województwie kujawsko-pomorskim. Michał Sztybel zobowiązał państwowe służby do kontroli w firmach, w których może dochodzić do łamania przepisów regulujących obrót produktami pochodzącymi z Ukrainy.

- Temat rolników jest tematem ogólnopolskim. Poprosiłem o spotkanie w tej formie, ponieważ w naszym województwie jest od bardzo zintensyfikowany - mówił wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel na posiedzeniu sztabu zarządzania kryzysowego. - Na naszym terenie odbywa się najwięcej zgromadzeń w skali kraju, z pominięciem punktów granicznych. Jako Wojewodowie zobowiązaliśmy się także do prowadzenia bieżących analiz w kontekście tematu potencjalnego, nielegalnego handlu towarami zakazanymi do sprowadzania do Polski m.in. z Ukrainy.

W trakcie dyskusji w bydgoskim urzędzie wojewódzkim poruszono trudną sytuację związaną z protestami rolniczymi. Wojewoda podkreślił, że rolnictwo w naszym województwie odgrywa bardzo znaczącą rolę, a dodatkowo kujawsko-pomorskie jest punktem tranzytowym. Apelował o mobilizację służb i intensyfikację działań wobec podmiotów, których prawidłowe funkcjonowanie na rynku budzi podejrzenie.

"Zespół Zarządzania Kryzysowego skupił się na możliwościach prowadzenia interwencji w przypadku zgłaszanych potrzeb kontroli, związanych m.in. z transportem, możliwościami dopuszczania towarów do obrotu, czy kontrolą jakościową. Wicewojewoda Piotr Hemmerling nawiązał do kwestii zboża paszowego oraz miodu, jako towarów często wymienianych przez rolników, jako problematycznych w odniesieniu do bieżącej sytuacji na rynku" - czytamy w komunikacie K-PUW.

Istotną kwestią, było przedstawienie monitorowania przez Krajową Administrację Skarbową drogowego i kolejowego przewozu tzw. „towarów wrażliwych”, które odbywa się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego SENT.

Co to za system? Umożliwia on monitorowanie obrotu towarami, który rozpoczyna się i kończy się na terytorium Polski oraz poza terytorium Polski. Podczas spotkania przedstawiono procedury współpracy pomiędzy służbami na poziomie prowadzonych kontroli i zgłoszeń związanych bezpośrednio z monitorowanym obszarem.

Wojewoda uruchomi rezerwy na rolnictwo?

Wojewoda Michał Sztybel zaapelował do przedstawicieli służb o regularne sprawozdania z działalności w kontekście omawianych zagadnień. Dodatkowo zadeklarował możliwość wsparcia budżetowego z rezerw Wojewody na prowadzenie ewentualnych, koniecznych zintensyfikowanych działań, aby skutecznie przeciwdziałać wyzwaniom, jakie mogą wyniknąć z obecnej sytuacji w rolnictwie.

Na zakończenie Wojewoda zobowiązał wszystkie państwowe służby do podjęcia oraz kontynuacji działań kontrolnych w firmach, w których może dochodzić do omijania i łamania przepisów prawa dotyczącego obrotu towarami pochodzącymi z Ukrainy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska