Publiczny kanał telewizji naddniestrzańskiej (Pierwyj Pridniestrowskij, Pierwszy Naddniestrzański) opublikował w środę nagranie wideo pokazujące atak na budynek naddniestrzańskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego w Tyraspolu, do którego doszło 25 kwietnia.
Według rządu Mołdawii nieznani napastnicy zaatakowali gmach granatnikami. Nie odnotowano żadnych ofiar. Zdaniem Kiszyniowa incydent miał na celu "stworzenie pretekstu do zaostrzenia sytuacji w sferze bezpieczeństwa w regionie naddniestrzańskim, niekontrolowanym przez władze konstytucyjne".
Sztab generalny armii ukraińskiej już dwa tygodnie przed incydentem w Tyraspolu ostrzegał o możliwych rosyjskich prowokacjach w tym zależnym od Moskwy parapaństwie. "Nie można wykluczyć, że Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej podejmą się prowokacji w rejonie Naddniestrza, by oskarżyć Ukrainę o agresję na sąsiednie państwo" - wskazywało ukraińskie dowództwo.
Już po ataku w Tyraspolu wywiad ukraiński ocenił, że akcja była prowokacją zorganizowaną przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB).
Gdzie leży Tyraspol? Zobacz na mapie:
Co to jest Naddniestrze?
Naddniestrze (oficjalnie: Naddniestrzańska Republika Mołdawska) to separatystyczny region położony we wschodniej części Mołdawii, na lewym brzegu Dniestru (stąd nazwa), ze stolicą w Tyraspolu. Posiada własne struktury państwowe, walutę oraz siły zbrojne. Do separacji Naddniestrza doszło w 1990 roku. Mołdawia odłączyła się wówczas od Związku Radzieckiego, a Naddniestrze zadeklarowało chęć dalszego pozostania w strukturach ZSRR. Republika Naddniestrzańska nie jest uznawana przez żadne inne państwo, poza zależnymi od Moskwy terytoriami Gruzji - Abchazją i Osetią Południową.
