Nad jeziorem unosi się wybudowana także przez parafian kopia cudownego obrazu Matki Bożej Królowej Krajny. - Jednego z trzech najstarszych wizerunków Matki Królowej Krajny w Polsce - mówi ks. Stefan Adrich, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Byszewie. -
Mija też 51. rocznica koronacji Królowej Krajny. 51 lat temu Prymas Polski nie mógł przyjechać. Ale w tym roku przybył do nas abp Wojciech Polak, Prymas Polski. By poświęcić drogę krzyżową. Wielu moich parafian, rolników ofiarowało kamienie. Ziemię na budowę tej drogi krzyżowej przywieźliśmy z terenów całej Krajny i całych Kujaw.
Głównymi budowniczymi drogi krzyżowej w Byszewie byli Tadeusz Bargieł i Michał Świerdlewski. W minioną niedzielę na uroczystości przybyły też pielgrzymki piesze m.in. z Osielska, Bydgoszczy, Koronowa, a także z Wierzchucina Królewskiego i Wierzchucinka (gmina Sicienko).
Od 15 lat pielgrzymują do Byszewa także koronowscy harcerze, którzy nie szczędzą również sił, by pomagać poszkodowanym przez nawałnicę, która nawiedziła gminę Koronowo 11 sierpnia.
Abp Polakowi w uroczystościach odpustowych w Byszewie towarzyszył ks. Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy Diecezji Pelplińskiej.
W sanktuarium w Byszewie wystąpiła też orkiestra dęta Nowa Kujawia, która jeszcze wiosną występowała pod szyldem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie. Dyrygował - jak zawsze od 11 już lat - kapelmistrz dr Mirosław Kordowski.
Uroczystości odpustowe zakończą się w Byszewie w niedzielę 10 września.
Czytaj na plus.pomorska.pl:
Strażacy ochotnicy: - Nowe zasady finansowania, to działania polityczne
Meblarzom w regionie nie płacą. To i oni przestają! [infografika]
Tajni agenci demonstracyjnie filmowali protesty KOD. Także w regionie
Info z Polski - 31 sierpnia.