W rankingu uczelni, które otrzymają dotacje z rządowego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa uplasowała się na ósmym miejscu. Uczelnia wyprzedziła tym samym m.in. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy.
Pierwsi spośród naszych
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pozytywnie oceniło 60 wniosków szkół, które wzięły udział w konkursie pod hasłem "Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni". KPSW otrzyma 100 proc. sumy, o którą wnioskowało, czyli niemal 3 mln zł.
- Nie otrzymalibyśmy tych pieniędzy, gdyby nie nasz autorski program - mówi Marta Laska, rzecznik KPSW. - Tym, co przesądziło o naszym sukcesie, jest społeczna wartość naszego projektu rozwoju uczelni. Chcemy dać szansę ludziom, dla których jedyną nadzieją na utrzymanie pracy, jest nieustanne podnoszenie kwalifikacji.
Bezpłatnie po dyplomie
Unijne pieniądze dla KPSW trafią na wzbogacenie kierunku geodezji i kartografii, a w tym na uruchomienie specjalnych darmowych kursów dla osób spoza uczelni.
- Tym, którzy jeszcze nie studiowali na kierunkach finansowanych przez Unię Europejską, oferujemy bezpłatne studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości - tłumaczy Laska. - Ofertę kierujemy przede wszystkim do osób będących jedynymi żywicielami rodzin, bądź do pracowników w wieku ponad 45 lat. Kierunek otworzymy w październiku.
Nie załapali się na listę
O dofinansowanie w ramach programu Kapitał Ludzki starał się też m.in. UKW w Bydgoszczy: - Dostaliśmy wprawdzie pieniądze na otwarcie kierunku mechatronika - mówi Tomasz Zieliński, rzecznik UKW. - Niestety, przepadł nasz drugi projekt - "Kompleksowe szkolenia gwarancją sukcesu na rynku pracy".
