Niepubliczne uczelnie zorganizowały akcję protestacyjną przeciwko zapisom nowelizowanej ustawy o szkolnictwie wyższym. Uważają, że są one dla nich bardzo krzywdzące.
Studenci i władze niepublicznych uczelni wystosowały więc list protestacyjny do premiera. Jest on inicjatywą studentów prywatnych szkół zrzeszonych w Polskim Związku Pracodawców Prywatnych Edukacji PKPP Lewiatan.
Studenci w swojej petycji powołują się na art. 70 konstytucji i art. 94 i 94 ustawy o szkolnictwie wyższym, w których zapisane jest, że rząd jest zobowiązany do dofinansowywania kształcenia na uczelniach niepublicznych. - Na razie z tego prawa korzystają niepubliczne szkoły wszystkich szczebli, łącznie ze szkołami policealnymi, również zaocznymi, a z niewiadomych powodów pominięto szkoły wyższe - podkreślają w swoim liście studenci.
Domagają się więc od premiera dofinansowania nauki na studiach stacjonarnych. - My i nasi rodzice musimy płacić podwójnie tj. płacimy czesne za siebie, a poprzez płacone podatki, płacimy czesne za studentów uczelni publicznych, często znacznie lepiej sytuowanych od nas. Jest to krzycząca niesprawiedliwość i utrzymywanie tego stanu rzeczy nie powinno mieć miejsca - wyjaśniają.
Zwracają także uwagę, że dotacje dla szkół niepublicznych wynoszą 150 mln zł w pierwszym roku i mają wzrosnąć maksymalnie do 500 mln rocznie. Dofinansowanie do studiów stacjonarnych na uczelniach państwowych wynosi tymczasem 7,4 mld zł.
Pod petycją podpisali się m.in. studenci i władze Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. - Od dobrych kilku lat staramy się, aby zrównać szansę uczelni publicznych z niepublicznymi - przyznaje Agnieszka Kowalkowska, rzeczniczka WSG. - To stan z PRL-u. Na zachodzie uczelnie oceniane są jako dobre lub złe, a nie jako publiczne i niepubliczne.
Inicjatywę popiera także Wyższa Szkoły Bankowa w Toruniu. - Studenci WSB mogą podpisać się pod protestem. Pozostawiamy im pełną dobrowolność wyrażenia swojej opinii - mówi Magdalena Karpińska z WSB. - Wiemy jak, ważne są dofinansowania do studiów. Widzimy jak dużym zainteresowaniem cieszą się dofinansowane kierunki studiów, jakie mamy w swojej ofercie - dodaje.
Czytaj e-wydanie »