https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prywatnie w szpitalu publicznym?

Marta Pieszczyńska [email protected] tel. 52 326 31 42
Jeśli pomysł przejdzie, pacjenci będą mogli leczyć się prywatnie w publicznych placówkach medycznych.
Jeśli pomysł przejdzie, pacjenci będą mogli leczyć się prywatnie w publicznych placówkach medycznych. archiwum
Minister zdrowia chce wprowadzić dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne.

Jeśli pomysł przejdzie, pacjenci będą mogli leczyć się prywatnie w publicznych placówkach medycznych. - To bardzo dobry kierunek - mówią szefowie regionalnych lecznic.

Dziś jest tak: pacjenci mogą leczyć się bezpłatnie zarówno w publicznych, jak i niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej. Różnica polega na tym, że placówki niepubliczne mogą również leczyć prywatnie.. Krótko mówiąc, jeśli znajdzie się pacjent, którego stać na leczenie za własne pieniądze, wykona je tylko ośrodek niepubliczny.

Do sytuacji takiej nie może bowiem dojść w przypadku publicznej placówki medycznej. Tu leczenie odbywa się tylko w ramach pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz proponuje to zmienić. Chce, aby szpitale publiczne posiadające umowę z NFZ, też mogły leczyć prywatnie. W praktyce więc pacjent, który wykupi dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, będzie mógł skorzystać z pomocy placówki publicznej. Oczywiście jego kurację pokryje wspomniane dodatkowe ubezpieczenie, nie zaś kasa z NFZ.

Pacjenci chcą prywatnie

- To bardzo dobry pomysł - komentuje Krystyna Zaleska, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. - O możliwość wykonania zabiegu prywatnie pyta nas wielu pacjentów. Niestety, konsekwentnie odmawiamy, ponieważ jest to prawnie zakazane.

Jak wskazuje dalej, pacjenci tacy szukają wówczas pomocy w Niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej, które nie są w stanie zapewnić świadczeń medycznych na tak wysokim poziomie jak szpital. - W efekcie pieniądze, które mogłyby zasilić funkcjonowanie publicznego szpitala, trafiają na konto NZOZ-ów - tłumaczy dalej szefowa toruńskiej lecznicy.

Pacjenci zainteresowani leczeniem prywatnym to głównie ci, którzy nie chcą stać w wielomiesięcznych kolejkach. I właśnie ten punkt budzi wątpliwości oraz oburzenie polityków, między innymi PiS. Twierdzą oni, że możliwość prywatnego leczenia utrudni dostęp do świadczeń pacjentom, których nie stać na prywatną kurację.

Przecież NFZ na tym zaoszczędzi

- To niedorzeczność - bulwersuje się Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu. - Przecież pacjent leczący się za własne pieniądze, "wypada" już z finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W budżecie funduszu zostaje zatem więcej pieniędzy dla chorych, których nie stać na prywatne świadczenia medyczne.

Szpitale pracują na pół gwizdka

Tymczasem, jak podkreśla, monopol NFZ sprawia, że szpitale nie wykorzystują nawet w połowie swojego potencjału. Powodem są limity narzucone placówkom przez kontrakt z funduszem. - Moglibyśmy wykonywać znacznie więcej świadczeń, ale pracujemy na pół gwizdka - mówi dalej Marek Nowak. - Tylko dlatego, że na więcej nie wystarcza kontrakt z NFZ.

Identyczne stanowisko prezentuje szpital im. Biziela. Kamila Wiecińska, rzeczniczka prasowa lecznicy wskazuje, że dzięki dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym, szpital mógłby leczyć poza limitem. - Obecnie jest tak, że płacimy za całą infrastrukturę szpitalną, amortyzację sprzętu, bez względu na ich wykorzystanie - wyjaśnia rzeczniczka.

Jeśli więc na oddziale leży na przykład 10 pacjentów (na więcej nie pozwala umowa z NFZ), a mogłoby ich być dwa razy tyle, szpital płaci za ogrzewanie całego oddziału, zatem tak, jakby był w pełni obłożony.
Inicjatywę ministra popiera również Polska Izba Ubezpieczeń, która przytacza konkretne liczby - obecnie na leczenie z "własnej kieszeni" Polacy wydają ponad 30 mld zł rocznie. - Wyraźnie widać zapotrzebowanie na więcej niż jednego ubezpieczyciela - podkreśla Marek Nowak. - Jeżeli politycy tego nie rozumieją, powinni uczciwie stanąć w kolejkach, w jakich stoją pacjenci.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska