Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeczytajcie, o jakich wydarzeniach w regionie pisała "Pomorska" pół wieku temu

(JB)
Prezentujemy skrót wybranych wiadomości o Inowrocławiu, jakie w styczniu i lutym 1965 r.. można było przeczytać w Gazecie Kujawskiej (dziś Pomorskiej).

* Uroczyście obchodzono 20 rocznicę wyzwolenia Inowrocławia spod okupacji. Był przemarsz pod Pomnik Wdzięczności i Braterstwa Broni, gdzie złożono kwiaty i odbył się Apel Poległych. Potem w teatrze Krzyżem Walecznych odznaczono b. żołnierzy I Armii WP - Edmunda Daraszkiewicza, Zofię Frydrychowską i Mieczysława Ślesara, a Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym - b. powstańców: Mieczysława Ciemnego, Stanisława Głowackiego, Jana Jóźwiaka, Jana Klausa, Walentego Lipińskiego, Szczepana Piętę i Bolesława Piaseckiego. Otwarto też wystawę obrazującą dorobek miasta w minionym 20-leciu. Na terenie b. obozu hitlerowskiego na Błoniu odbyła się uroczystość harcerska.

* W Londynie w wieku 90 lat zmarł, po wylewie krwi do mózgu i kilkunastodniowej chorobie, b. wielokrotny minister i dwukrotny premier brytyjski, długoletni szef konserwatystów, członek "wielkiej trójki" przywódców koalicji antyhitlerowskiej, wybitny mąż stanu - Winston Churchil. Jego pogrzeb zgromadził około 125 tys. osób.

* Codziennie w Polsce do pracy w innych miejscowościach dojeżdża około 2 mln osób, czyli blisko 27 proc. ogółu zatrudnionych w gospodarce. Przebywają oni łącznie prawie 60 mln km (1.500 obwodów równika) i tracą na to około 3 mln godzin. Co drugi pasażer PKP, to dojeżdżający do pracy.

* Na ogólnopolską wystawę w Warszawie zakwalifikowano część prac inowrocławskiego artysty plastyka Henryka Czamana spośród prezentowanych w Bydgoszczy na ekspozycji pn. "20-lecie Polski Ludowej w plastyce".

* W inowrocławskim uzdrowisku uruchomiono oddział gastrologiczny, podlegający Akademii Medycznej w Białymstoku. Podstawą leczenia schorzeń dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego są wody mineralne i dietoterapia. Szczególną rolę odgrywa miejscowa solanka gorzka, której żółciotwórcze i żółciopędne właściwości przypominają słynne wody w Karlovych Varach. Inowrocławska solanka badana jest od 12 lat, ale leczniczo wykorzystywano ją sporadycznie. Teraz regularnym kuracjom i dalszym obserwacjom naukowym poddanych zostanie w ciągu roku około 600 kuracjuszy.

* Staraniem Biblioteki Miejskiej, Nowe Osiedle w Inowrocławiu otrzymało piękną i nowocześnie wyposażoną czytelnię dziecięcą i młodzieżową. Ministerstwo Kultury ufundowało dla nowej placówki aparat fotograficzny, a władze miejskie inne wyposażenie.
* Podczas konferencji sprawozdawczo-wyborczej Hufca ZHP Inowrocław-Powiat komendantem wybrany został hm Jan Kucol, a zastępcą komendanta hm Aniela Bogucka.

* Inowrocławianki - Dorota Ronge w pionie amatorskim, a Ewa Świtalska z II LO w pionie szkolnym zajęły pierwsze miejsca w wojewódzkich eliminacji XI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, z udziałem około 250 uczestników. Obie będą reprezentowały województwo bydgoskie w finale centralnym konkursu.

* Przy Powiatowym Komitecie ZSL (Zjednoczone Stronnictwo Ludowe) powołano komisję historyczną do gromadzenia materiałów na temat dziejów ruchu
ludowego na Kujawach. 10-osobowej komisji przewodniczy Wacław Górniak.
* W 1964 r. wypaliliśmy w kraju o blisko 3 mld papierosów mniej, niż w 1962 r. Oby tak dalej ! Tym bardziej, że nadal jeszcze palimy znacznie więcej, niż w innych krajach.

* Istniejąca od lat Suszarnia Cykorii w Wierzchosławicach jest największym tego typu zakładem w Polsce i jedną z nielicznych suszarń cykorii w ogóle. Z Wierzchosławic pochodzi 60 proc. tego produktu w kraju, z czego 80 proc. wysyłamy na eksport - głównie do USA, NRF, Belgii, Francji i Szwajcarii. W kraju cykorię używa się jako domieszkę do kawy zbożowej.

* W powiecie inowrocławskim czynne są 24 biblioteki i jest 108 punktów bibliotecznych. Na 1965 r. zaplanowano zakup około 7 tys. nowych książek dla tych placówek.

* W 1964 r. nastąpił znaczny wzrost szeregów partyjnych w Inowrocławiu i powiecie. Organizacja inowrocławska liczy 4.722 członków i kandydatów. W ub. r. w szeregi PZPR przyjęto 331 nowych towarzyszy. W powiecie w partii jest 5.770 osób, o 376 więcej, niż przed rokiem.

Zobacz więcej artykułów z serii: Przeczytajcie, o jakich wydarzeniach w regionie pisała "Pomorska" pół wieku temu
* W Stanominie rozpoczęto, przy pomocy czynu społecznego mieszkańców, budowę, tak bardzo potrzebnej do ożywienia życia kulturalnego, świetlicy. Miejscowa społeczność postanowiła wybudować także remizę strażacką.

* W Inowrocławiu, na terenie tzw. kaflarni przystąpiono do zasypywania trzęsawiska. Przewiduje się tam utworzenie parku miejskiego.

* Z inicjatywy Oddziału Związku Bojowników o Wolność i Demokrację oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego w Inowrocławiu powołano komisję historyczną, która gromadzi materiały o udziale mieszkańców miasta i powiatu w Powstaniu Wielkopolskim oraz w ruchu oporu podczas okupacji hitlerowskiej. Komisja apeluje do b. powstańców i uczestników konspiracji o zgłaszanie materiałów i informacje.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska