w Polsce.
Dziś producenci nie płacą podatku VAT za przekazanie produktów spożywczych (wyjątkiem są niektóre napoje alkoholowe) organizacjom pozarządowym. Ale tylko tym, które działają w sferze pożytku publicznego, czyli zajmują się m.in. pomocą osobom niepełnosprawnym, rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz działalnością na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn.
Przedsiębiorcy mogą odliczyć od dochodu wartość darowizny, która nie przekracza 10 proc. dochodu w roku podatkowym. Wyjątek dotyczy darowizn na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, które można odliczać od dochodu w pełnej wysokości. Aby to zrobić należy sporządzić umowę darowizny, w której zostanie określona wartość przedmiotu.
- Nie może znaleźć się w niej zapis o tak zwanych wzajemnych świadczeniach. Czyli nie daję komuś czegoś oczekując coś w zamian - wyjaśnia Jadwiga Kowalska. Do umowy należy dołączyć fakturę. Dowodem na to, że firma obdarowała organizację jest dowód wpłaty na jej rachunek bankowy. To oznacza, że odliczeniu nie podlega darowizna wpłacona np. osobiście do kasy organizacji i poświadczona dowodem wpłaty.
Jeżeli są to towary obciążone podatkiem od towarów i usług, to za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek od towarów i usług. Oznacza to m.in. że przekazując darowiznę rzeczową darczyńca zobligowany jest do zapłacenia VAT-u. Rzadko jednak tak się dzieje, ponieważ na ogół są to przedmioty bardzo zużyte i o zerowej wartości rynkowej.