https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorstwo uzdrowiskowe wytyczyło Szlak Solankowy

Jadwiga Aleksandrowicz
Tablice na trasie wytyczają kierunek spaceru i dostarczają sporo wiedzy. Tu można dowiedzieć się o wodach mineralnych.
Tablice na trasie wytyczają kierunek spaceru i dostarczają sporo wiedzy. Tu można dowiedzieć się o wodach mineralnych. Jadwiga Aleksandrowicz
Dla lubiących spacerować kuracjuszy, turystów i mieszkańców Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A. przygotowało ciekawą atrakcję. Tworząc szlak spacerowy połączyło swoje obiekty tak, by poza około 4-kilometrowym spacerem było gdzie wypocząć, ale też poznać dzieje zagospodarowania złóż solankowych i wykorzystania ich do celów leczniczych.

Tarasy, grota, warzelnia

Spacerując między obiektami wytyczonego szlaku można dowiedzieć się, jaki wpływ na organizm mają naturalne inhalatoria, jakimi są fontanna Grzybek i najdłuższe w Europie XIX - wieczne tężnie oraz jak powstaje sól wydobywana, zatężana i produkowana w niezmienny sposób od około 200 lat do dziś.

- Nazwaliśmy wytyczoną trasę spaceru Szlakiem Solankowym, celowo kładąc akcent na solankę - tłumaczy Marcin Zajączkowski, prezes zarządu PUC S.A. . Chcemy pokazać, że to nie lecznicze wykorzystanie solanki i jej pochodnych produktów takich, jak ług czy szlam zainicjowały rozwój Ciechocinka, a warzenie soli. Do tego celu wybudowano tężnie, gdzie zatęża się wydobywaną z ziemi solankę, która w warzelni przybiera postać słonych kryształków. Dziś tężnie to także potężne inhalatoria, nasycające wokół nich powietrze aerozolem tak, że ma ono właściwości powietrza morskiego.
Będąc przy tężniach warto skorzystać z urządzonych na tężni nr 1 i nr 2 tarasów widokowych, choćby po to, by odpocząć.

Nowy szlak zaprowadzi nas do groty solankowej, znajdującej się wewnątrz tężni nr 2. Można tu skorzystać z inhalacji w warunkach odtworzonego klimatu morskiego.

Zmierzając ku zabytkowej warzelni, tablice informacyjne każą nam zastanowić się nad jeszcze jednym wykorzystaniem solanki, stosowanej w lecznictwie sanatoryjnym. Produkowana jest z niej także słynna ciechocińska woda mineralna "Krystynka". W sprzedaży są też inne produkty pochodzenia solankowego, jak szlam i ług, a od niedawna pamiątką z Ciechocinka jest zestaw produktów kosmetyczno-pielęgnacyjnych na bazie tutejszej wody mineralnej.

Ostatnim przystankiem na Szlaku Solankowym jest Warzelnia Soli. To unikatowy zabytek przemysłowy na skalę światową i ostatnie ogniwo w ciągu produkcyjnym od solanki do soli spożywczej. Sól warzona produkowana jest tu do dziś niezmiennie tą samą metodą. Powstaje jej niewiele, na poziomie około 60 ton rocznie. Dlatego nie jest tania, ale za to niezwykle bogata w zbawienne dla zdrowia mikroelementy.

Kto płaci, kto ma ulgę

Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A. zadbało o tablice informacyjne i mapki. Trzeba jednak pamiętać, że w okresie wiosenno-letnim wstęp na trasę przy tężniach jest płatny dla gości miasta (bezpłatny dla mieszkańców za okazaniem dokumentu tożsamości). Płaci się też za wstęp na tarasy widokowe, grotę solankową i do warzelni.

- Proponujemy karnety, które są tańsze niż łączne opłaty za poszczególne elementy trasy - zapewnia prezes Zajączkowski.- Kuracjusze naszych obiektów szpitalno-sanatoryjnych nie muszą płacić. Wystarczy, że pokażą kartę meldunkową lub kartę zabiegową.

Dla dzieci i młodzieży do lat 18, inwalidów i kombatantów wojennych ( za okazaniem ważnej legitymacji) mamy bilety i karnety ulgowe - dodaje prezes.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 23

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
GOŚĆ

Panie (i) mederator, jak nie masz co robić, to nie rób

bynajmniej post komunistycznej CENZURY!!!

M
Mirek
W dniu 09.04.2014 o 09:38, hehehe napisał:

Nawet pracownicy -własciciela tezni -jesli sa poza Ciechocinka musza napisac podanie ,aby mogli z nich korzystac za darmo.Dobre ! hehehe !!!!!

To jest jakaś paranoja.

Skoro tężnie są dobrem społecznym, ja płacę podatki a remąt tężni jest finansowany z budżetu poaństwa to dlaczego obywatel ma płaći i to tak drogo??? To tak jakby iść do lasu i płacić za wstęp by przejść obok starego drzewa objetego ochroną. Nie wiem czy zarządzający tężniami swoją pazernościa nie strzelają sobie w kolano

G
Gość
W dniu 08.07.2014 o 10:22, romuald napisał:

Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A. robi kawał dobrej roboty i w pełni zasługuje na tytuł uzdrowiska nr 1 w Ciechocinku.

Zgadazm się w pełni na ten tytuł bo..................PUC jest jeden w Ciechocinku  i on wygra :-)

G
Gość
Szanowny Miejscowy ! Tujom i Cyprysom przy Grzybie to przede wszystkim zaszkodziły SPALINY samochodowe, brak właściwego podłoża i pielęgnacji !!Solanka to jest tam mało wyczuwalna, natomiast spaliny...Po zatem polecam Traktat o Dobrej Robocie Profesora Kotarbińskiego!!Pozdrawiam!
G
Gość
Nie tylko zieleń jest trudno utrzymać w sąsiedztwie SOLANEK!!Solanka przy Tężni3 wyszczerbiła alejkę, że można na niej zwichnąć nogę. W podobnym stanie jest alejka pomiędzy Tężnią1,a Tężnią2. Prawdopodobnie SOLANKA ma też ujemny wpływ na mózgi niektórych osobników!? Całe szczęście, że SOLANKA przede wszystkim uzdrawia, a że IGNORANTOM szkodzi, to nie szkodzi!
M
Miejscowy
Szanowny Mistrzu Ogrodnictwa, poczytaj sobie kochany o solankach ciechocińskich trochę i ich wpływie na środowisko i może wtedy Twój rozumek Kubusia Puchatka pojmie dlaczego tak trudno utrzymać zieleń w okolicy Grzybka i Tężni. Cyprysie uschnięty.
G
Gość

Na skwar najlepsza jest woda KRYSTYNKA ,również spacery pod  Tężniami Szlakiem Solankowym!!! :) Także pozytywne myślenie jest bardzo ważne!

G
Gość

Dlaczego tu tak duszno popołudniowy skwar i nie ma czym oddychać. Nie lepiej jest w nocy otwieramy okna i nic to nie daje ~!

G
Gość

Jak rządzący Ciechocinkiem uważają, nikt nikogo nie zmusza do mieszkania w uzdrowisku, do korzystania z jego infrastruktury a.

A jak zapewnia Biuro Promocji ilość turystów z roku na rok się zwiększa. Jak widać rządzący miastem i radni dokładają starań. PUC stać nie tylko aby 8 z 15 posadzonych cyprysów padło. Stać na dużo o dużo więcej. Przykłady były podawane na stronie, tak samo jak komentarze do nich. 

G
Gość
Przed Grzybem zwiędło 8 Cyprysów na 15 posadzonych! Co to za fachowcy zajmują się pielęgnacją zieleni w PUC???
r
romuald

Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A. robi kawał dobrej roboty i w pełni zasługuje na tytuł uzdrowiska nr 1 w Ciechocinku.

 

G
Gość

Szlaki, trasy, fajnie

P
Piotr P.

A ile miejsc pracy powstało?

G
Gość

Był Trakt Solny , jest Szlak Solankowy, co w przyszłości???  ?Ulica im. Solorza

G
Gość

A kto wytyczył Szlag Polbrukowy w Parku Zdrojowym? :(

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska