Tarasy, grota, warzelnia
Spacerując między obiektami wytyczonego szlaku można dowiedzieć się, jaki wpływ na organizm mają naturalne inhalatoria, jakimi są fontanna Grzybek i najdłuższe w Europie XIX - wieczne tężnie oraz jak powstaje sól wydobywana, zatężana i produkowana w niezmienny sposób od około 200 lat do dziś.
- Nazwaliśmy wytyczoną trasę spaceru Szlakiem Solankowym, celowo kładąc akcent na solankę - tłumaczy Marcin Zajączkowski, prezes zarządu PUC S.A. . Chcemy pokazać, że to nie lecznicze wykorzystanie solanki i jej pochodnych produktów takich, jak ług czy szlam zainicjowały rozwój Ciechocinka, a warzenie soli. Do tego celu wybudowano tężnie, gdzie zatęża się wydobywaną z ziemi solankę, która w warzelni przybiera postać słonych kryształków. Dziś tężnie to także potężne inhalatoria, nasycające wokół nich powietrze aerozolem tak, że ma ono właściwości powietrza morskiego.
Będąc przy tężniach warto skorzystać z urządzonych na tężni nr 1 i nr 2 tarasów widokowych, choćby po to, by odpocząć.
Nowy szlak zaprowadzi nas do groty solankowej, znajdującej się wewnątrz tężni nr 2. Można tu skorzystać z inhalacji w warunkach odtworzonego klimatu morskiego.
Zmierzając ku zabytkowej warzelni, tablice informacyjne każą nam zastanowić się nad jeszcze jednym wykorzystaniem solanki, stosowanej w lecznictwie sanatoryjnym. Produkowana jest z niej także słynna ciechocińska woda mineralna "Krystynka". W sprzedaży są też inne produkty pochodzenia solankowego, jak szlam i ług, a od niedawna pamiątką z Ciechocinka jest zestaw produktów kosmetyczno-pielęgnacyjnych na bazie tutejszej wody mineralnej.
Ostatnim przystankiem na Szlaku Solankowym jest Warzelnia Soli. To unikatowy zabytek przemysłowy na skalę światową i ostatnie ogniwo w ciągu produkcyjnym od solanki do soli spożywczej. Sól warzona produkowana jest tu do dziś niezmiennie tą samą metodą. Powstaje jej niewiele, na poziomie około 60 ton rocznie. Dlatego nie jest tania, ale za to niezwykle bogata w zbawienne dla zdrowia mikroelementy.
Kto płaci, kto ma ulgę
Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A. zadbało o tablice informacyjne i mapki. Trzeba jednak pamiętać, że w okresie wiosenno-letnim wstęp na trasę przy tężniach jest płatny dla gości miasta (bezpłatny dla mieszkańców za okazaniem dokumentu tożsamości). Płaci się też za wstęp na tarasy widokowe, grotę solankową i do warzelni.
- Proponujemy karnety, które są tańsze niż łączne opłaty za poszczególne elementy trasy - zapewnia prezes Zajączkowski.- Kuracjusze naszych obiektów szpitalno-sanatoryjnych nie muszą płacić. Wystarczy, że pokażą kartę meldunkową lub kartę zabiegową.
Dla dzieci i młodzieży do lat 18, inwalidów i kombatantów wojennych ( za okazaniem ważnej legitymacji) mamy bilety i karnety ulgowe - dodaje prezes.
Czytaj e-wydanie »