Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkolaki z "Tęczy" już znają się na pszczołach

(aga)
Agnieszka Romanowicz
Przedszkolaki z "Tęczy" przy ul. Kościuszki wiedziały, że pszczoły nie tylko dają miód, ale też zapylają kwiaty. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały o życiu pszczół.

Przedszkole "Tęcza" przy ul. Kościuszki w Świeciu gościło Czesława Wejnera, prezesa koła pszczelarskiego w Świeciu, które zorganizowało szkolenie dla najmłodszych mieszkańców gminy Świecie.

- "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci". Liczymy, że wiedza przekazana najmłodszym będzie spożytkowana w przyszłości, dlatego organizujemy warsztaty dla przedszkolaków - uzasadniał Czesław Wejner.
Przywiózł on do przedszkola ul, który jeszcze jesienią był zasiedlony przez pszczoły. Dzieci mogły zajrzeć do środka i wyjmować ramki z woskiem. Chętnie odpowiadały na pytania związane z pszczołami, które zadawał im doświadczony pszczelarz:
- Kto z was wie, co produkują pszczoły?
- Mióóóód - wiedziała większość dzieci.
- Dobrze, ale co jeszcze? - drążył Wejner.
Ponieważ maluchy nie miały o tym pojęcia, pszczelarz barwnie opowiedział im o innych pożytkach, jakie ludzkość ma z pszczół: - Bardzo ważny dla człowieka, zwłaszcza w przeszłości, gdy nie korzystaliśmy z prądu, był wosk pszczeli. W dawnych czasach pozyskiwali go bartnicy, zajmujący się tym fachem z nadania króla, który w zamian żądał od nich określonej ilości wosku, miodu i innych produktów pszczelich.
Należy do nich również mleczko pszczele, którym pszczoły-robotnice karmią królową-matkę.
- Zwykła pszczółka żyje sześć tygodni, a królowa-matka nawet sześć lat. To dzięki mleczku pszczelemu, którym jest karmiona jako larwa. Larwy zwykłych pszczół dostają tylko trochę mleczka, przede wszystkim są karmione miodową papką. Ludzie szybko się połapali, że mleczko pszczele musi mieć niezwykłe właściwości, skoro tak znacznie przedłuża życie królowej, zaczęli więc je pozyskiwać i dodawać do kosmetyków i leków - opowiadał Wejner.
Dzieci już były zdumione zdolnościami pszczół, a pszczelarz znowu zapytał:
- Co jeszcze produkują pszczoły?

Nikt nie wiedział, że wspaniałe właściwości ma również kit pszczeli, zwany propolisem, który jest znakomitym lekiem na gojenie ran.
- Ul to apteka - podkreślał Wejner. - Pszczoły nie tylko dają nam wartościowy miód, ale też wiele innych produktów, bardzo przydatnych dla człowieka. Dlatego pamiętajcie: o pszczoły trzeba dbać!
Wejner podpowiedział też, jak ograniczyć ból w razie ukąszenia przez pszczołę: - Nie wolno łapać za żądło, bo na jego końcu znajduje się woreczek z jadem. Gdy go naciskamy, pompujemy jad pod skórę. Najlepiej podważyć żądło paznokciem.
Dzieci opowiedziały pszczelarzowi, jak to pszczoła użądliła ich mamę albo babcię i pytały czy to prawda, że jak pszczoła użądli - to umiera.
- Prawda, bo aparat żądłowy łączy się z wnętrznościami pszczoły i gdy wbije ona żądło pod skórę, wyrywa część z nich - odpowiedział.
Dzieci nie kryły żalu, tym bardziej, że wyraźnie polubiły pszczoły. Przebrane w żółte stroje tworzyły wielką, pszczelą rodzinę. Podarowały Czesławowi Wejnerowi część ula, którą pięknie pomalowały. Pszczelarz zadbał o to, żeby korpus ula znalazł się w każdym przedszkolu, które odwiedzi.
- W czerwcu wyeksponuję wszystkie podczas balu pszczółek, który odbędzie się w amfiteatrze. Wezmą w nim udział wszystkie przedszkola z naszej gminy - zapowiedział.
Warsztaty dla przedszkolaków odbywają się w ramach projektu "Żyj kulturą", zgodnie z którym to internauci zdecydowali, który projekt gmina Świecie ma wesprzeć.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska