Spis treści
W pasiece Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, która znajduje się nad Zalewem Włocławskim w Zarzeczewie, powstały ścieżka edukacyjna i domek do apiterapii.
- Wykorzystamy je do edukacji i promocji bioróżnorodności, pszczelarstwa i apiterapii - zapowiada Joanna Szczęsna-Kulewska z ODR w Zarzeczewie.
Powietrze z uli wypełnia wnętrze
- W domku do apiterapii zamieszkają cztery rodziny pszczele. Ich ule są jeszcze puste, zostaną zasiedlone na przełomie kwietnia i maja, gdy temperatura pozwoli na przenoszenie pszczół - wyjaśnia Adrian Stankiewicz, opiekun pasieki w Zarzeczewie. - Ule są zbudowane w formie szuflad, które umożliwią przegląd rodzin pszczelich poza domkiem. Gdy szuflady są wsunięte, pszczoły nie mogą się z nich wydostać, ale powietrze z uli unosi się przez otwory wentylacyjne i wypełnia wnętrze domku.
Znajdują się w nim dwie leżanki dla ludzi. Chodzi o to, żeby odpoczywali i oddychali.
- Główną zaletą tej formy apiterapii jest inhalacja olejkami eterycznymi, którymi przesiąknięte jest powietrze w ulu, przede wszystkim propolisem i odparowywanym nektarem. To powietrze działa przeciwzapalnie, tak jak sam propolis - wyjaśnia Adrian Stankiewicz.
Propolis to mieszanina wydzielin pszczół i żywicy, którą pszczoły pobierają z pąków i młodych pędów drzew. Propolis służy pszczołom do uszczelniania uli i działa przeciwbakteryjnie. Jego zalety zostały odkryte już w starożytności - wtedy najczęściej był wykorzystywany do opatrywania i odkażania ran. Teraz też można kupić wiele preparatów na bazie propolisu.
Dodatkową zaletą tej formy apiterapii jest ukojenie nerwów. - Brzęk pszczół, delikatna wibracja i powietrze przesycone zapachami z ula powodują, że człowiek bardzo się relaksuje. Taki seans w domku trwa od kwadransa do pół godziny i wiele osób w tym czasie zasypia - mówi pszczelarz.
Dodatkowa promocja pasieki
W ODR w Zarzeczewie prowadzone są szkolenia dla pszczelarzy.
- Chcemy promować wśród nich tę formę apiterapii w celu poprawy ekonomii ich pasiek. Oprócz sprzedaży miodu, mogą oferować takie seanse, zwłaszcza osobom z problemami astmatycznymi i innymi chorobami płuc czy oskrzeli. Taki domek to też dodatkowa promocja pasieki - uzupełnia Adrian Stankiewicz.
Z domku do apiterapii w Zarzeczewie będą też korzystać inne grupy, szkolone w ODR, np. dzieci czy koła gospodyń wiejskich. - Chcemy ich zbliżyć do pszczół. Żeby je usłyszeli, poczuli ich zapach i zrelaksowali się - mówi pszczelarz.
Nie każdy może sobie na to pozwolić
W Kujawsko-Pomorskiem są już pszczelarze wyposażeni w domki do apiterapii.
- Jednak jest to jeszcze mało popularne z uwagi na cenę takiego domku. Koszt wynosi minimum 10 tys. zł, ale jeśli chcemy mieć porządny produkt, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 15 tys. zł. Nie każdy może sobie na to pozwolić - mówi pszczelarz.
Kupno domku do apiterapii przez ODR w Zarzeczewie było możliwe dzięki finansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w ramach projektu pn. "Bioróżnorodność naszym bogactwem - edukacja i informacja dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego".
