Regionalne związki pszczelarskie w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku oraz stowarzyszenia miłośników pszczelarstwa w Toruniu, Złotorii (powiat toruński) i Pszczelej Woli (Lubelszczyzna) otrzymały z budżetu województwa łącznie pół miliona złotych na działania związane z zimową ochroną rodzin pszczelich.
Pieniądze będą przeznaczone są na zakup specjalistycznej wysokobiałkowej mieszanki paszowej (ciasta pszczelego), która trafi do pszczelarzy w całym województwie. Podaje się ją pszczołom wczesną wiosną, gdy brakuje im pokarmu, a także dla wzmocnienia rodzin pszczelich.
- To za sprawą witamin, w które wzbogacone jest ciasto – wyjaśnia Jacek Paul, wiceprezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarzy w Bydgoszczy. – Ciasto trafi do pszczelarzy najpóźniej na przełomie listopada i grudnia.
Dotacje dla poszczególnych organizacji wynoszą:
- Pomorsko-Kujawski Związek Pszczelarzy w Bydgoszczy – 187 692 zł
- Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu – 111 873 zł
- Regionalny Związek Pszczelarzy Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej we Włocławku - 154 685 zł
- Stowarzyszenie Miłośników Pszczelarstwa w Toruniu – 6 918 zł
- Stowarzyszenie Miłośników Pszczelarstwa w Złotorii (powiat toruński) – 2 008 zł
- Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich „Polanka” w Pszczelej Woli (województwo lubelskie) – 36 824 zł (członkowie działają w naszym regionie).
W dniu podpisania umowy z przedstawicielami organizacji pszczelarskich spotkał się Dariusz Kurzawa, członek zarządu województwa.
- Pszczoły odgrywają znaczącą rolę w utrzymaniu bioróżnorodności – mówił członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa. – Nie bez przyczyny uznaje się, że gdy wyginą pszczoły, z planety zniknie też człowiek. Wsparcie pszczelarzy jest naszym obowiązkiem.
Przypomnijmy, że pszczoły mieszkają także w pięciu ulach na dachu urzędu marszałkowskiego w Toruniu. Wytwarzają miód na bazie nektarów: klonowego, wiązowego, akacjowego, leszczynowego i lipowego.
