Gniewkowo. Remont przejazdu kolejowego
Roboty prowadzone są w ramach dużego unijnego projektu realizowanego przez PKP, który polega na rewitalizacji trasy kolejowej Inowrocław - Jabłonowo Pomorskie. Poprawić mają one komfort przejazdu pociągów i skrócić pokonywanie przez nie odcinka pomiędzy wspomnianymi miejscowościami o pół godziny. Jednym z elementów inwestycji jest remont kilkunastu przejazdów kolejowych, wśród których jest też i gniewkowski.
Przeczytaj także: Pociąg w stylu retro przejechał przez Inowrocław [zobacz zdjęcia]
Teraz tak jeździmy
Jak poruszać się samochodem na trasie Inowrocław Gniewkowo. GDDKiA wprowadziła dwa objazdy dla pojazdów o masie powyżej 3,5 t. Pierwszy wiedzie trasą z Inowrocławia przez Jaksice do Złotnik Kujawskich, a stamtąd na Gniewkówiec, Rojewo i Gniewkowo. Druga opcja poprowadzona została z Inowrocławia na Radojewice, dalej do Dąbrowy Biskupiej, skąd należy skierować się na Stanowmim i Ośniszczewko, potem na Lipie, a z tej wsi do Gniewkowa.
Pojazdy poniżej 3,5 t oraz komunikacji publicznej jadą trasą z Inowrocławia na Toruń. Potem należy skręcić w lewo z głównej drogi na Wielowieą, a stamtąd na Chrząstowo i dalej w kierunku na Gniewkowo.
Trasa objazdów jest oznakowana. Zalecamy spokojną i uważną jazdę, by nie przeoczyć kolejnych żółtych tablic z opisem objazdów.
Pomknie pociąg
Powróćmy do rewitalizacji trasy kolejowej Inowrocław - Jabłonowo Pomorskie. Jak wspomnieliśmy, po zakończeniu robót, pociąg będzie pokonywać ją o pół godziny krócej niż obecnie. Stanie się tak dzięki nowym torom, likwidacji siedmiu rozjazdów i innym zastosowanym nowinkom technicznym.
Jak informuje Maciej Dutkiewicz z zespołu prasowego PKP, prędkość pociągów na zmodernizowanym odcinku wzrośnie do 120 km na godz.
Zakończenie prac rewitalizacyjnych, realizowanych w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, zaplanowano na 2015 rok. Inwestycja pochłonie ponad 200 mln zł.
Czytaj e-wydanie »