Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekazał skarb dla muzeum w Chojnicach. Dostał nagrodę

Anna Klaman
Anna Klaman
Archiwum
Po półtora roku starosta spełnił obietnicę, którą złożył w listopadzie 2016 r., mówiąc, że znalazcy skarbu należy się nagroda. Dodajmy, o tej obietnicy przypomniała niedawno radna Mirosława Dalecka.

W muzealnej Baszcie Wroniej znalazca oraz ofiarodawca skarbu archeologicznego Michał Marciniak spotkał się z wicestarostą Markiem Szczepańskim oraz dyrektorką muzeum Barbarą Zagórską i kustoszem działu archeologicznego Hanną Rząską.
- Starosta spełnił obietnicę przyrzeczoną znalazcy skarbu podczas wernisażu wystawy w listopadzie 2016 r. w muzeum w Chojnicach i wręczył panu Michałowi nagrodę pieniężną w podziękowaniu za ofiarowanie zespołu zabytków archeologicznych, określanych przez specjalistów mianem skarbu, do zbiorów muzeum w Chojnicach - informuje Barbara Zagórska, dyrektorka Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach.

Spotkanie, jak dalej informuje Zagórska, stało się okazją do podziękowania ze strony muzealników za uczciwość i zrozumienie znalazcy dla potrzeby ochrony dziedzictwa archeologicznego. Podsumowano także przebieg muzealnego projektu konserwatorsko - badawczego pn. Brązy ukryte w ziemi. Łużycki skarb z Charzyków, zakończonego wydaniem przez muzeum albumowej publikacji archeologicznej pod red. Hanny Rząski i dra hab. Krzysztofa Walenty, z pięknymi fotografiami obiektów Daniela Frymarka.
Zespół zabytków odkryty w listopadzie 2014 r., na polu ornym w Charzykowach, liczy 32 obiekty i łączony jest z kulturą łużycką V okresu epoki brązu.

https://pomorska.pl/xv-swieto-muzyki-w-chojnicach-czyli-integracyjny-festiwal-piosenki-zdjecia/ga/13200572/zd/29173584

Posiada unikatowy charakter ze względu na rodzaj występujących w nim obiektów, zwłaszcza na niespotykane dotąd na terenie ziemi chojnickiej elementy rzędu końskiego i zaprzęgu (guzy, ogniwka, ażurowe okucia i ozdoby naczółka lub nachrapnika, brzękadła, będące częścią wędzidła) oraz ich kunsztowne wykonanie. W maju 2015 r., decyzją pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku skarb został włączony do kolekcji archeologicznej muzeum w Chojnicach.
Poddano go starannej konserwacji w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zespół charzykowskiego skarbu można oglądać w Bramie Człuchowskiej na ekspozycji poświęconej sztuce konserwacji pt. Non multa sed multum. Nabytki i konserwacja zbiorów w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach 2002 2017.

Niedziela bez handlu. Jakie są tego skutki? źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska