O takie wsparcie apeluje do mieszkańców regionu Fundacja "Kalwaria Pakoska". Jej przedstawiciele przypominają, że w 2028 roku Kalwaria Pakoska świętować będzie 400-setną rocznicę powstania. Utrzymanie tego unikatowego zespołu, składającego się z 24 kaplic i Kościoła Ukrzyżowania od zawsze wymagało ogromnych nakładów.
Ratowaniem zabytku zajmowały się na przestrzeni lat władze świeckie i kościelne. Ważnym momentem było rozpoczęcie realizacji projektu pod nazwą "Utworzenie Parku Kulturowego Kalwaria Pakoska". Dzięki sponsorom, darczyńcom, przedstawicielom Fundacji "Kalwaria Pakoska", kapliczki odzyskały dawny blask. Jednak na terenie Kalwarii zawsze jest coś jeszcze, czemu można przywrócić dawny blask.
W ubiegłym roku został odrestaurowany bardzo zniszczony ołtarz polowy za Kościołem Ukrzyżowania oraz zabytkowy krucyfiks (z 1760 r.) z ołtarza polowego. Zorganizowano też przy Kościele Ukrzyżowania Noc Muzeów i przygotowano ciekawe materiały promocyjne. Środki na te działania pochodziły z kwest, jakie prowadzono przez dwa lata i z przekazanego Fundacji 1proc. od podatku.
- Zwracamy się z prośbą do mieszkańców Pakości i regionu o ponowne przekazanie 1 procenta od podatku. W przypadku emerytów z Pakości i najbliższej okolicy proces ten jest ułatwiony.Wystarczy wypełnić gotowy druk, który znajduje się w obydwu pakoskich kościołach - słyszmy od przedstawicieli Fundacji. Już dziś składają oni podziękowania wszystkim, którzy odpowiedzą na apel, przekazując symboliczny 1 proc.
Noc Muzeów na Kalwarii Pakoskiej. Kto nie był, niech żałuje [zdjęcia]
Noc Muzeów na Kalwarii Pakoskiej. Warto było tam zajrzeć, bo...
