Przemoc w rodzinie niesie za sobą długotrwałe następstwa, zarówno dla osoby krzywdzonej, jak i jej rodziny oraz otoczenia. Badania pokazują, że osoby starsze są często krzywdzone i zaniedbywane w środowisku rodzinnym, a sprawcami przemocy są ich dorosłe dzieci.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Zapobieganie przemocy wobec seniorów nabiera szczególnie znaczenia zwłaszcza w kontekście starzejącego się społeczeństwa.
Seniorzy doświadczają przemocy, ale boją się poskarżyć
Niestety, „damskich bokserów” nie brakuje także w naszym mieście. Wśród ogółu najczęściej pokrzywdzona jest matka, a następnie żona lub partnerka sprawców. Znęcają się i fizycznie i psychicznie.
- Sprawcami przemocy wobec osób starszych są mężczyźni - wskazuje Eliza Rokita, szefowa MOPS-u, a zarazem przewodnicząca Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. - Wobec ujawnionych typów przemocy najczęściej występowała przemoc psychiczna: wyzwiska, poniżanie, krytykowanie oraz stosowanie gróźb. W wielu przypadkach równolegle występowała przemoc fizyczna w formie popychania czy uderzania. Bardzo ważne jest to, że przemoc wobec seniorów pojawia się w relacjach rodzinnych, co stanowi barierę w jej ujawnianiu. Osoby te bardzo często nie zgłaszają sytuacji przemocowych i nie szukają pomocy z uwagi na strach, poczucie wstydu czy obawę o własne życie.
Policjant z Chełmna uderzył radiowozem w punto kobiety! Co z karą dla niego? [zdjęcia]
W profilaktyce przemocy wobec starszych istotna jest zmiana postaw społecznych, jak też uświadamianie seniorów z ich praw oraz wskazywanie im instytucji i miejsc w środowisku lokalnym, w których mogą uzyskać nieodpłatną pomoc.
- Należy podkreślać, że osoby doznające przemocy we własnym domu nie są same - zapewnia kierownik chełmińskiego MOPS-u. - Wiele osób i instytucji może i chce zaangażować się w ich ochronę. W Chełmnie wsparcie psychologiczne, terapeutyczne, prawne można uzyskać w kilki miejscach. Wśród nich jest między innymi nasz ośrodek, znajdujący się przy ulicy gen. Hallera 11. Można do nas zadzwonić pod numer telefonu: 56 686 84 36.
Kolejne punkty, w których poszkodowani w wyniku przemocy mogą szukać pomocy to: Miejski Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień, ul. Kamionka 3, tel. 56 686 30 72 oraz Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie ul. Słowackiego 3, tel. 56 67724 28.
Ponadto, wsparcia udziela również: Kujawsko Pomorska Niebieska Linia - jest to połączenie bezpłatne, pod nr tel. 0 800 154 030 oraz Centrum Praw Kobiet - to z kolei telefon zaufania - dzwonić można pod nr tel. 22 621 35 37.
Wstyd za „damskich bokserów”
Burmistrz Chełmna nie kryje, że czuje się zażenowany takimi statystykami.
- Wstydzę się tego, że mamy w Chełmnie aż tylu damskich bokserów - przyznaje Mariusz Kędzierski. - Każdemu bijącemu swoją partnerkę życzę, aby stała się ona silniejsza od „siłacza” i spuszczała codziennie łomot swojemu dręczycielowi.
Wideo: Info z Polski - 15.03.2018