W zeszłym roku ponad milion Polaków zmieniło sieć komórkową. Najwięcej numerów przejął operator P4 (Play) - 753 tysiące, a najwięcej oddała Polska Telefonia Cyfrowa (T-Mobile, Heyah i Tak Tak) - 369 tysięcy - wynika z raportu Telepolis.pl.
Przeczytaj: Rewolucja w ładowarkach do komórek. Jedna uniwersalna będzie pasowała do wszystkich modeli!
Jesteśmy coraz bardziej świadomi swoich praw. - Wybór korzystniejszej oferty lub operatora z lepszym zasięgiem to główne przyczyny zmiany sieci - wymienia Piotr Dziubak, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Rynek jest nasycony Firmy walcząc o klienta wymyślają coraz to nowe oferty. Osoby, które zdecydują się na przeniesienie numeru, mogą liczyć na różne upusty. Choćby na: 50-procentowe zniżki w pierwszych miesiącach, darmowy pierwszy rachunek, pakiet bezpłatnych 120 minut do wszystkich sieci przez trzy miesiące, a nawet o połowę niższy abonament na pół roku.
Czytaj również: Koniec z niechcianymi SMS-ami! Za ich rozsyłanie, bez zgody adresata, będzie grozić nawet 100 tysięcy złotych kary
Przed zmianą przepisów operatorzy nie zawsze ułatwiali zabranie numeru. - Zdarzało się, że trwało to ponad miesiąc - mówi Dziubak. - Od 2009 roku prawo zagwarantowało taką usługę bezpłatnie. Najszybciej można to zrobić wypełniając wniosek w salonie sieci, do której chcemy przenieść numer. Wtedy trwa to jeden dzień roboczy. Do przełączenia dochodzi między godziną 24 a 3 rano, a przerwa w świadczeniu usług nie może być dłuższa niż trzy godziny.
Kiedy najlepiej zmieniać - W okresie, gdy kończy się nam umowa - dodaje Krzysztof Nieścioruk z platformy Przeniesienie.com. - Chodzi o to, aby nie narazić się na niepotrzebne koszty związane z jej zerwaniem. A mogą być one spore. Firma ma prawo obciążyć nas dodatkową opłatą za jej wcześniejsze zakończenie. Wynosi ona tyle, ile tak zwana ulga cenowa na zakupiony telefon, czy też obniżona opłata za usługi. Wszelkie formalności z dotychczasową siecią powinien załatwić za nas nowy operator na zasadzie udzielonego pełnomocnictwa.
Czytaj: Bydgoszcz. Oddaj swój stary telefon
Jak będzie w tym roku? - Sieć zmieni nie więcej niż 1,3-1,4 miliona numerów - szacuje Witold Tomaszewski, redaktor naczelny portalu Telepolis. - Kończy się wojna cenowa i stopniowo wyrównują się oferty sieci Play do trzech największych konkurentów - Orange, Plusa i T-Mobile.
Przeczytaj też: Inżynierowie z firmy Alcatel-Lucent w Bydgoszczy wytropią abonenta telefonu komórkowego!
