https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przerost zatrudnienia w gospodarstwach rolnych na Kujawach i Pomorzu. „Olbrzymi niewykorzystany potencjał kapitału ludzkiego na wsi”

Agnieszka Romanowicz
Zdjęcie sytuacyjne. Największe bezrobocie występuje w małych gospodarstwach o roślinnym kierunku produkcji.
Zdjęcie sytuacyjne. Największe bezrobocie występuje w małych gospodarstwach o roślinnym kierunku produkcji. Fot. Małgorzata Genca
W rejestrach bezrobotnych w województwie kujawsko-pomorskim jest ponad tysiąc rolników, w tym kilkuset wykwalifikowanych. Do tego trzeba zaliczyć 8 – 9 procent mieszkańców wsi, którzy nie znajdują zatrudnienia poza gospodarstwem, a powinni. - Ich praca nie ma sensu, bo nie wpływa na wzrost produkcji w gospodarstwie – uważa resort rolnictwa.

W rejestrze Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu w 2021 roku umieszczono 1178 bezrobotnych rolników. Wśród nich było 341 rolników wykwalifikowanych, czyli po szkołach rolniczych i 121 absolwentów szkół ogrodniczych.
Najwięcej bezrobotnych rolników mieszka w powiatach włocławskim, lipnowskim i golubsko-dobrzyńskim, a najmniej w toruńskim.
Ogółem w województwie kujawsko-pomorskim było 61861 bezrobotnych, według statystyk rolnicy stanowili blisko 2 procent tej grupy.

Ale z diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej rolnictwa, obszarów wiejskich i rybactwa w Polsce wynika, że bezrobociu rejestrowanemu na wsi towarzyszy tzw. bezrobocie ukryte:

- To zjawisko specyficzne dla obszarów wiejskich, dotyczy rodzinnych gospodarstw, w których pracują domownicy (małżonkowie, dzieci, rodzeństwo rolnika, itp.), mimo że z ekonomicznego punktu widzenia ich praca nie ma sensu, bo nie wpływa na wzrost produkcji w gospodarstwie.

Wielkość ukrytego bezrobocia w Polsce została oszacowana na ok. 500 tys. osób w wieku produkcyjnym. Największy odsetek jest w województwach: podkarpackim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim, gdzie wynosi od 9 do 11 procent. W województwie kujawsko-pomorskim oszacowano go na około 8 - 9 procent.

Olbrzymi niewykorzystany kapitał ludzki na wsi

Ministerstwo rolnictwa podaje, że od połowy lat 90. ubiegłego wieku nastąpił spadek bezrobocia ukrytego, kiedy to GUS szacował je na ponad 900 tys.

- Lecz tempo zmniejszania się tego zjawiska jest zdecydowanie wolniejsze niż wynikałoby to ze zmian na pozarolniczym rynku pracy i nadal świadczy o olbrzymim niewykorzystanym potencjale kapitału ludzkiego na wsi.

Według Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, największe bezrobocie występuje w małych gospodarstwach o roślinnym kierunku produkcji i dotyczy głównie kobiet.
Podobnie uważa resort rolnictwa:
- Ukryte bezrobocie w rolnictwie dotyczy w szczególności starszych, słabiej wykształconych osób i kobiet. W połowie lat 90. największe ukryte bezrobocie (25 procent) występowało w najmniejszych gospodarstwach (1 - 2 hektary), po około 20 latach tendencje są podobne, ale zmieniła się wielkość najmniejszych gospodarstw - do 10 hektarów użytków rolnych.

Resort rolnictwa podkreśla, że ograniczanie bezrobocia ukrytego jest procesem trudnym, bo część osób nie widzi sensu podjęcia pracy poza gospodarstwem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

- Ponad połowa to osoby w wieku produkcyjnym starszym, prawie 75 procent ukończyło co najwyżej zasadniczą szkołę zawodową i nie mają innego doświadczenia, bo dotąd pracowali tylko w gospodarstwie. Wielu z nich opiekuje się dziećmi albo schorowanymi rodzicami. Problemem jest też oddalenie od miejsc pracy i słaba komunikacja.

Państwo stawia sobie za cel zmniejszyć poziom ukrytego bezrobocia. W planach jest m. in. łagodzenie wymagań administracyjnych i sanitarnych dla przedsięwzięć podejmowanych w gospodarstwie (np. dotyczących opieki na osobami chorymi, starszymi, dziećmi) i ułatwienia podatkowe dla osób podejmujących nierolniczą działalność gospodarczą .

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Zwrot podatku dla emerytów. Tyle trafi na ich konto za Trzynastkę i Czternastkę

Zwrot podatku dla emerytów. Tyle trafi na ich konto za Trzynastkę i Czternastkę

Porcelana PRL - na takich starych wazonach, figurkach i naczyniach można zarobić

Porcelana PRL - na takich starych wazonach, figurkach i naczyniach można zarobić

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska