Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przesilenie letnie 2018. Kiedy najdłuższy dzień roku? Ile będzie trwał? [21 czerwca]

mz, S, wikipedia
Przesilenie letnie to najdłuższy dzień w roku, a zarazem początek astronomicznego lata. Jak spędzicie ten dzień?
Przesilenie letnie to najdłuższy dzień w roku, a zarazem początek astronomicznego lata. Jak spędzicie ten dzień? Filip Kowalkowski
Przesilenie letnie 2018 to początek astronomicznego lata. Kiedy wypada najdłuższy dzień w tym roku i ile będzie trwał? Sprawdźcie!

Przesilenie letnie 2018

Przesilenie letnie to początek astronomicznego lata. Jak podaje Wikipedia, przesilenie letnie na półkuli północnej nazywane jest inaczej przesileniem czerwcowym. Jest to początek astronomicznego lata, moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca, gdy biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy: Słońce w tym dniu góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. Przesilenie letnie na półkuli północnej występuje w okolicach 20–21 czerwca. Na półkuli południowej przesilenie letnie ma miejsce w momencie, gdy na półkuli północnej występuje przesilenie zimowe, czyli 21–22 grudnia.

Z przesileniem letnim związane jest także słowiańskie święto Nocy Kupały. Więcej przeczytasz o nim w materiale: Noc Kupały 2018 - kiedy wypada? Co to za święto? [zwyczaje, obrzędy]

W czasie przesilenia letniego Ziemia maksymalnie wychyla się w kierunku słońca. Biegun północny jest w tym czasie nieustannie oświetlany - trwa dzień polarny. Jeśli chodzi o 21 czerwca, to podróżując na północ dzień w kolejnych miejscach dzień będzie dłuższy, natomiast jadąc na południe - krótszy. W tym samym czasie na biegunie południowym panuje noc polarna. Przez cały dzień w to miejsce nie dochodzi słońce.

Zobacz także materiał wideo: Noc Kupały w Biskupinie - wzniecanie ognia za pomocą świdra ogniowego

Przesilenie letnie 2018 kiedy

Kiedy wypada przesilenie letnie, a tym samym pierwszy dzień lata 2018? Na półkuli północnej przesilenie letnie 2018 wypada między 21 a 22 czerwca.

Lata astronomicznego nie należy mylić z latem kalendarzowym, którego początek przypada zawsze 22 czerwca i jest niezależny od położenia słońca względem ziemi. Pamiętajmy także, że pierwszy dzień lata nie oznacza początku wakacji.

Najdłuższy dzień roku - ile trwa?

Pierwszy dzień astronomicznego lata będzie równocześnie najdłuższym dniem w roku, a noc, która po nim nastąpi - najkrótszą nocą w roku.

Ile będzie trwał najdłuższy dzień roku 2018? Słońce tego dnia wzejdzie już o godz. 4.19, a zajdzie dopiero o godz. 21.16. Łatwo wyliczyć, że najdłuższy dzień roku będzie trwał 16 godzin i 57 minut i będzie dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 9 godz. i 4 minuty. Należy jednak pamiętać, że godziny wschodu i zachodu Słońca mogą się różnić o kilka minut w zależności od części Polski, w której mieszkamy. Im bardziej na północ, tym dłuższy będzie nasz najdłuższy dzień w roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska