https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prześwietlili Stary Rynek (zobacz film i zdjęcia)

(domi)
Patrycja Obrempalska, geofizyczka sprawdza georadarem co jest pod brukiem
Patrycja Obrempalska, geofizyczka sprawdza georadarem co jest pod brukiem Fot. Tomek Czachorowski
Tajemniczy pojazd przemierzał dziś bydgoski Stary Rynek. To naukowcy przy pomocy urządzenia, które wygląda jak skrzyżowanie wózka z laptopem sprawdzali co kryje jest pod powierzchnią placu.

Archeolodzy na Starym Rynku

https://www.youtube.com/watch?v==g5s44z3Xugg
Dziś (wtorek) po południu, na bydgoskiej starówce spotkali się archeolodzy z Bydgoskiej Platformy Archeologicznej i pracownicy firmy Proton-Archeo, by wspólnie "przeczesać“ ziemię pod Starego Rynku. Bez użycia łopaty, mogliśmy zajrzeć pod bruk.

Jak to możliwe?

Łukasz Porzuczek, właściciel firmy Proton-Archeo z Krzeszowic pod Krakowem wyjaśnia: - Georadar wysyła falę elektromagnetyczną, która odbija się od ośrodków o zmiennej gęstości, czyli mówiąc po ludzku pokazuje nam mury lub rozluźnienia między nimi. Innymi słowy pokazuje zaburzenia warstw. Nie do tego stopnia, by rozróżnić szkielet od muru, choć wprawiony badacz zorientuje się, że trafił na kryptę. Tak jak ostatnio zdarzyło się nam podczas badań w Częstochowie.

Elektrooporowe badania polegają natomiast na wpuszczeniu prądu i w momencie gdy ten trafi na zaburzenia w warstwie ziemi, to następuje skok oporności i pojawia się obraz. - Z tych badań można wyrysować regularną mapę, tego co mamy pod ziemią - dodaje Porzuczek.

Platforma dla inwestorów

Bydgoska Platforma Archeologiczna działająca przy bydgoskiej WSG, to jednostka badawcza, jedyna tego typu w Polsce. Na czym polega jej oryginalność?

Paweł Kołacz, archeolog z BPA mówi nam: - Utworzyliśmy naszą platformę, przy okazji otwarcia studiów podyplomowych dla archeologów. Chcemy zmienić wizerunek tego przedmiotu, który w świecie już funkcjonuje. Że archeolog, to nie tylko siedzi w ziemi i grzebie w starociach, ale też doradca i partner inwestorów, którzy zgłoszą się na niego przed postawieniem budynku na konkretnym terenie.

Co znaleźli badacze podczas wczorajszych eksperymentów, będzie można zobaczyć na stronie www.bpa.byd.pl za tydzień.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska