Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Przewlekłego Zmęczenia: Czy jesteś nim zagrożony? Ruszają pierwsze badania w Polsce

Marta Pieszczyńska
Do udziału w projekcie badacze zapraszają osoby, u których dominującym objawem jest występowanie przewlekłego zmęczenia.
Do udziału w projekcie badacze zapraszają osoby, u których dominującym objawem jest występowanie przewlekłego zmęczenia. sxc.hu
Naukowcy z Collegium Medicum UMK chcą zbadać częstotliwość występowania Zespołu Przewlekłego Zmęczenia wśród mieszkańców Kujaw i Pomorza. Będzie to pierwszy taki projekt w kraju.

- Zasadniczym jego celem jest próba odpowiedzi na pytania, czy w populacji województwa kujawsko-pomorskiego są osoby, u których można rozpoznać Zespół Przewlekłego Zmęcznia - tłumaczy dr Paweł Zalewski z Katedry i Zakładu Higieny i Epidemiologii, Pracowni Chronomedycyny i Badań Czynnościowych Autonomicznego Układu Nerwowego CM UMK, koordynator projektu. - Jeśli tak, to jak wyglądają wskaźniki epidemiologiczne tego schorzenia, głównie chorobowość. Być może w późniejszym czasie uda się określić zapadalność. Jak dotąd nie znamy przypadku rozpoznania ZPZ w populacji województwa.

Do udziału w projekcie badacze zapraszają osoby, u których dominującym objawem jest występowanie przewlekłego zmęczenia. Wśród objawów kwalfikujących wymienić należy także m.in.: zmęczenie utrzymujące się przez okres nie krótszy niż 4 miesiące, odczuwanie silnego zmęczenia po nawet niewielkim wysiłku fizycznym, zaburzenia koncentracji i pamięci (zauważalne pogorszenie), sen nie przynoszący regeneracji czy obrzęki węzłów chłonnych okolicy głowy, szyi i pach. Z uwagi na fakt, że powyższe symptomy mogą towarzyszyć również innym chorobom, udział w badaniach należy skonsultować z lekarzem rodzinnym. Projekt skierowany jest bowiem do osób, u których wspomniane dolegliwości nie wynikają ze zdiagnozowanego wcześniej schorzenia.

Przeczytaj też: Depresja powoduje, że starzejemy się szybciej

Uczestnicy poddani zostaną dwóm rodzajom badań: specjalistycznym ankietom oceniającym stopień zmęczenia, jakość snu, objawy depresyjne i ogólną jakość życia. - Oraz badaniom oceniającym funkcję autonomicznego układu nerwowego, przy użyciu specjalistycznego sprzętu - uzupełnia dr Paweł Zalewski.
Zgodnie z planem, projekt realizowany będzie co najmniej 2-3 lata. Wszystko zależy od liczby wykrytych przypadków ZPZ. - Potrzebujemy około stu dobrze udokumentowanych przypadków - wskazuje dr Zalewski.
Wyniki zostaną opublikowane w specjalistycznych czasopismach. - Poza tym, chcemy podjąć kroki w celu upowszechnienia wiedzy na temat ryzyka wystąpienia tego schorzenia i sposobów jego terapii - kwituje doktor.

Zgłoszenia na badania prowadzone są pod nr telefonu: 52 585-35-61, 52 585-36-16 lub pod adresem [email protected].

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska