Z trudnościami z powodu ograniczeń wymuszonych przez epidemię musi mierzyć się m.in. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Na jego stronie pojawił się komunikat dotyczący przetargów na dzierżawę lub sprzedaż nieruchomości zasobu. W sprawie tych zaplanowanych między 30 marca a 11 kwietnia należy się kontaktować z oddziałem terenowym KOWR.
Jednocześnie trwają przygotowania do zmian. 7 kwietnia w Rządowym Centrum Legislacji zamieszczono Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania przetargów na dzierżawę nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Przetarg w środkach komunikacji elektronicznej - dzierżawa online
KOWR na swojej stronie informuje, że w trosce o zdrowie interesantów, trwają prace nad wprowadzeniem prawnych i technicznych rozwiązań, które mają umożliwić przeprowadzanie przetargów na sprzedaż i dzierżawę z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. "W związku z powyższym prosimy ewentualnych interesantów o zaopatrzenie się w sprzęt komputerowy z kamerą lub telefon komórkowy wraz z dostępem do Internetu. O nowych rozwiązaniach będziemy informować na bieżąco".
To Cię może też zainteresować
Czy ośrodek technicznie jest gotowy na takie działania? - KOWR posiada odpowiednie narzędzia i jest w trakcie ich wdrażania - zapewnia Wojciech Adamczyk. Kiedy zatem należałoby się spodziewać pierwszych takich przetargów? - Po wejściu przepisów i dostosowaniu wewnętrznych procedur.
Według nowej definicji uczestnika przetargu, zawartej w projekcie rozporządzenia, jest nim osoba, która
- w wyznaczonym terminie, miejscu i formie wpłaciła wadium
- oraz stawiła się na przetarg ustny lub uczestniczyła w tym przetargu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej,
- albo w wyznaczonym terminie i miejscu złożyła ofertę w przetargu ofert, a w przypadku przetargu ograniczonego, po zakwalifikowaniu jej do uczestnictwa w nim – stawiła się na przetarg ustny lub uczestniczyła w tym przetargu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej albo w wyznaczonym terminie i miejscu złożyła ofertę w przetargu ofert,
Będzie można prowadzić transmisję przetargu w czasie rzeczywistym pomiędzy uczestnikami przetargu oraz członkami komisji przetargowej, oznacza to również wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy przetargu oraz członkowie komisji przetargowej mogą brać w nim udział.
Rozporządzenie ma dostosować przepisy do obecnych czasów, "w związku z postępem technicznym oraz dobrze pojętym interesem rolników oraz kontrahentów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa". Resort uwzględnia też obecne ograniczenia wynikające z zagrożenia spowodowanego działaniem koronawirusa powodującego chorobę COVID-19. Wprowadzenie zmian może dodatkowo stanowić "prewencyjne rozwiązania mające na celu zachowanie ciągłości realizacji zadań związanych z rozdysponowaniem nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa".
